fot. Wiata przystankowa przy ul. Bielskiej.

Wiaty przystankowe straszą podróżnych

Pszczyna30.10.2018, 10:05

Zardzewiała, ledwo trzymająca się konstrukcja, wybite szyby, dziurawy dach, brak połączenia z chodnikiem. Tak wyglądają pszczyńskie przystanki, gdzie pasażerowie oczekują na autobus.

Pszczyńska Gminna Komunikacja ruszyła wraz z początkiem września. Ratusz deklaruje, że chce rozwijać transport publiczny i z czasem będą pojawiać się nowe linie. Obecnie na trzech trasach znajduje się ponad czterdzieści przystanków w różnym stanie. Część z nich stanowi raczej wątpliwą wizytówkę miasta. Jedną z nich jest wiata przy ul. Bielskiej. Powybijane szyby i podziurawiona blaszana konstrukcja w żaden sposób nie służy już pasażerom. Zwłaszcza w nadchodzącym sezonie zimowym, gdy potrzebne jest schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Na problem zwracał uwagę m.in. radny Arkadiusz Gardiasz, który wnioskował o przegląd wszystkich przystanków autobusowych na terenie gminy i wymianę zniszczonych wiat. We wniosku zwracał uwagę na przystanki przy ul. Bielskiej, ul. Skłodowskiej-Curie oraz ul. Katowickiej.

- O utworzenie przystanku przy ul. Skłodowskiej starliśmy się jako zarząd osiedla Kolonia Jasna. W odpowiedzi urząd ułożył wysepkę z płyt, nie połączoną chodnikiem, brak w tym miejscu nawet oznaczenia na jezdni - mówi Arkadiusz Gardiasz. W sprawie przystanku na ul. Bielskiej zgłosili się do niego mieszkańcy. Jak dodaje, przeszkodą w wymianie wiaty, miał być fakt, że ul. Bielska jest w zarządzie ZDW. Jednak przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym głoszą, że bez względu na kategorię dróg wymiana wiaty należy do obowiązków gminy.

W równie złym stanie znajduje się wiata przystanku przy ul. Katowickiej, gdzie zatrzymują się autobusy gminnych linii B i D. – To bardzo uczęszczany przystanek, tuż przy parku. Stoi tam sam szkielet, bez szyb – opisuje radny.

Rzecznik prasowy ratusza, Piotr Łapa zapewnia, że trwa obecnie inwentaryzacja infrastruktury przystanków autobusowych na terenie gminy. – Inwentaryzacja oraz dane o korzystaniu z przystanków przez wszystkich przewoźników będzie podstawą do opracowania planu inwestycji, remontów i zakupów dla poprawy tej infrastruktury – mówi P. Łapa.

Jak informuje urząd zakres prac, które zostaną przeprowadzone w 2019 r., będzie zależny od ilości środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w przyszłorocznym budżecie.

man

T G+ F

Zobacz także

System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
Zmiana trasy linii D
Zmiana trasy linii D
Goczałkowice-Zdrój w hołdzie powstańcom
Goczałkowice-Zdrój w hołdzie powstańcom
Pszczyna włączy się do programów Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora
Pszczyna włączy się do programów Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora

Komentarze:

zzzz 2018-10-30 godz. 17:28
wyciąć wiaty zostawić słupki ze znakiem i PO problemie :)
treść:
autor:

SQL: 18