We wrześniu ruszy komunikacja miejska w Pszczynie
Pszczyna | 22.08.2018, 13:52 |
Po latach oczekiwania mieszkańcy będą mogli korzystać z trzech miejskich linii autobusowych.
Mieszkańcy sołectw od dawna upominają się o połączenie autobusowe z Pszczyną. Plan utworzenia transportu publicznego powstał już kilka lat temu, jednak do tej pory nie udało się uruchomić żadnej z zaplanowanych linii. Brakowało chętnych firm do przewożenia pasażerów z Pszczyny i okolic.
W czerwcu br. ogłoszono kolejny przetarg. Zgłosiło się trzech oferentów, a najniższa i zwycięska oferta opiewała na kwotę 3 mln 779 tys. 899, 60 zł. Chociaż przewyższyła ona wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania (2 mln 541 tys. 691 zł brutto), ratusz zdecydował się rozstrzygnąć przetarg i 1 września pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z komunikacji publicznej. W postępowaniu zostało wybrane przedsiębiorstwo P.P.U.H „Kłosok" Andrzej Kłosok z Żor, które jest również operatorem komunikacji miejskiej w Wodzisławiu Śląskim. Umowa zostanie zawarta na trzy lata. Po drogach gminy Pszczyna jeździć będzie osiem autobusów.
Przewozy będą się odbywać na trzech liniach. Linia B poprowadzi z Pszczyny do Studzienic przez Jankowice. Linia C pobiegnie z Pszczyny do Ćwiklic przez Rudołtowice. Natomiast linia D będzie stanowić pętle z Pszczyny do Pszczyny przez Czarków i Piasek. Autobusy będą kursowały mniej więcej w godzinnych odstępach. Najkrótsza jest linia B do Studzienic, bo liczy tylko 12 przystanków. Swój początek będzie miała na ulicy Sokoła. W tym miejscu powstaje centrum przesiadkowe, które zostało uwzględnione w rozkładzie wszystkich linii. Ostatnim przystankiem będzie „Studzienice Las”. Pierwszy kurs w stronę Pszczyny będzie odjeżdżał o godzinie 5.20, a ostatni o 16.45. Natomiast z ul. Sokoła najwcześniej będzie można odjechać do Studzienic o 5.45, a ostatni kurs zaplanowany został na 16.20.
Zdecydowanie dłuższa jest trasa linii C, która zaczyna się w Pszczynie na Polnych Domach, przejeżdża przez centrum, a następnie Ćwiklice, Rudołtowice i Rudawki. Pierwszy kurs z przystanku „Polne Domy” odjedzie o godzinie 5.20, a ostatni o 18.20. Natomiast pierwszy autobus z Ćwiklic wyruszy o 6.10, a ostatni o 19.10. Linia D będzie najdłużej kursującą, jej ostatni kurs zaplanowano na 20.58 z przystanku „Pszczyna, Korfantego szpital”, natomiast pierwszy autobus odjedzie o godzinie 5.00 z ul. Sokoła. Autobusy kursować będą od poniedziałku do soboty.
Koszt pojedynczego biletu normalnego na przejazd w ramach jednej miejscowości to 1,50 zł. Cena biletu na dwie miejscowości to 2,50 zł. Natomiast przejazd przez trzy i więcej miejscowości będzie kosztował pasażerów 3,50 zł. Będzie możliwość zakupu biletu miesięcznego w cenie 49,50 zł, 82,50 zł lub 115,50 zł, w zależności od trasy przejazdu. Określonym grupom przysługiwać będą ustawowe ulgi. Sprzedaż biletów będzie prowadził przewoźnik.
man
Zobacz także
Komentarze:
Na Łąke i w stronę Goczałek niccc :(
Wybory, ach wybory. Czemu nie jesteście co kwartał.
cuda przedwyborcze
Otóż to, jest to komunikacja gminna, więc jeśli pozostałe gminy nie dogadały się i nie dołożyły się, aby obsługiwano także ich mieszkańców, to niestety, ale zostały pominięte.
A Pszczyna brzeszcze
Przecież to jest komunikacja w gminie Pszczyna. Dlaczego miano by finansować komunikację nieswoim mieszkańcom?
Gdzie Miedżna i Wola !!!!!!!!
Jak zwykle Miedżna i Wola zostaly normalnie olane