Wczoraj minęło 190 lat od narodzin Karola Miarki

Pielgrzymowice23.10.2015, 13:02

22 października w Pielgrzymowicach obchodzono 190. rocznicę urodzin Karola Miarki, pochodzącego z tej miejscowości nauczyciela, organisty, drukarza, krzewiciela śląskości. Z tej okazji odbyła się promocja najnowszej publikacji wydanej w ramach powiatowej serii - „Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej".

Karol Miarka urodził się 22 października 1825 r. w Pielgrzymowicach. Był ofiarnym społecznikiem i działaczem na rzecz odrodzenia polskości na Górnym Śląsku, za co był prześladowany i kilkukrotnie więziony. W swoich rodzinnych Pielgrzymowicach przez lata pracował jako nauczyciel, organista, pisarz.

Obchody 190. rocznicy urodzin Karola Miarki rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach. We mszy wzięła udział społeczność Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową Karola Miarki na budynku, w którym się urodził.

Dalsze uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej im. K. Miarki. Barbara Bandoła, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego podkreślała, że w lutym radni powiatowi ustanowili rok 2015 Rokiem Karola Miarki w Powiecie Pszczyńskim. - Karol Miarka zanim zaczął ciężko pracować nad tym, żeby rozbudzać poczucie polskości, sam w sobie tę polskość obudził. To przykład bohatera, który pozytywnie się zmienił i potrafił swoje przekonania i pasję, którą odkrył dzięki ks. Bogedainowi, tak pięknie szerzyć - mówiła przewodnicząca.

Od siedmiu lat w SP w Pielgrzymowicach wręczane są „Karolki” - nagrody dla uczniów, którzy w minionym roku szkolnym wyróżnili się pozytywną działalnością na terenie szkoły, miejscowości, regionu. W tym roku nominowanych było sześcioro uczniów. Starosta pszczyński, Paweł Sadza wręczył „Karolka” Rozalii Woźny - uczennicy I kl. Gimnazjum im. ks. T. Wuwera w Pawłowicach, która przez sześć lat uczęszczała do SP w Pielgrzymowicach.

Paweł Sadza zaprezentował nowe wydawnictwo w ramach serii Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej pt. „Zapisane w dokumentach i w pamięci. Dzieje oświaty w Pielgrzymowicach”. - Rzadko się zdarza, że promujemy książki wydawane przez powiat pszczyński poza salą obrad pszczyńskiego starostwa. To ukłon w państwa stronę za krzewienie idei Karola Miarki na ziemi pszczyńskiej - mówił starosta.

Nowa publikacja w ramach „Biblioteczki..." to praca zbiorowa pod redakcją Agnieszki Kieloch. W skład zespołu redakcyjnego weszli nauczyciele z Pielgrzymowic - Celina Piwko, Iwona Swoboda, Henryk Śmieszek i Andrzej Pilis.

- Dzieje oświaty zostały obudowane w historię Pielgrzymowic i Śląska. Współtwórcami tej publikacji byli mieszkańcy Pielgrzymowic, którzy udostępnili nam swoje rodzinne archiwa i informacje, dzięki nim ta książka jest barwna. Dlaczego książka powstała? Od kilkunastu lat obchodzimy urodziny naszego patrona, zostaliśmy skażeni lokalną historią. Nadszedł czas, żeby to, co wiemy gdzieś umieścić i zaprezentować młodzieży, dzieciom. Tytuł wskazuje na dualizm źródeł, z których korzystaliśmy - były to dokumenty, a gdy ich zabrakło - ludzka pamięć - mówiła Agnieszka Kieloch, której Andrzej Pilis, dyrektor szkoły w Pielgrzymowicach wręczył tytuł Przyjaciela Szkoły.

W książce opublikowanych zostało ponad 150 zdjęć, a także wiele cennych dokumentów, które często po raz pierwszy zostały wydobyte na światło dzienne. Jest tu m.in. wpis do księgi parafialnej, potwierdzający chrzest K. Miarki z 24 października 1825 r., kronika szkolna, którą w 1850 r. zaczął pisać Karol Miarka, karta legitymacyjna mieszkańca Pielgrzymowic z okresu Plebiscytu na Górnym Śląsku, czy wpis córek Karola Miarki, które 29 listopada 1938 r. odwiedziły „organistówkę", gdzie kiedyś uczył ich ojciec.

- Ta książka ma ogromne znaczenie dla historyków, którzy chcąc napisać syntezę Śląska, będą musieli do niej sięgnąć. Ma też ogromne znaczenie dla mieszkańców Pielgrzymowic i okolicznych miejscowości, bo jej jednym z największych plusów jest personifikacja historii. Na jej kartach widzimy dzieje konkretnych ludzi, wymienionych z imienia i nazwiska - mówił recenzent książki, dr Jacek Szpak z Uniwersytetu Śląskiego.

(źródło: Powiat Pszczyński)

jack

T G+ F

Zobacz także

Nominowani do nagrody „Karol 2015” z wizytą u starosty pszczyńskiego
Nominowani do nagrody „Karol 2015” z wizytą u starosty pszczyńskiego
Złożyli kwiaty na grobie Karola Miarki
Złożyli kwiaty na grobie Karola Miarki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18