Spotkanie Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej.

Ważny rok przed Muzeum Prasy Śląskiej

Pszczyna11.02.2018, 12:20

Muzeum Prasy Śląskiej powiększy swoje zbiory i miejsce na ekspozycję muzealną, wyda publikację o dochodach mieszkańców, a także włączy się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

26 stycznia odbyło się dziesiąte już spotkanie Rady Programowej muzeum, w skład której wchodzą wybitne śląskie autorytety, profesorowie - Julian Gembalski, Jan Malicki, Dariusz Rott i Tadeusz Sławek.

Spotkanie było okazją do uhonorowania prof. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach, który 24 stycznia skończył 70 lat. Prof. Dariusz Rott wręczył jubilatowi wydrukowaną w Pszczynie bibliofilską publikację, zawierającą anonimowy tekst  pt. „De Bicinensi Proelio. O bitwie byczyńskiej”. Bitwa ta została stoczona 24 stycznia 1588 r.

- Prof. Malicki ciągle nas inspiruje. Czy to propozycją wystawy w holu Biblioteki Śląskiej, czy ostatnio, kiedy przypomniał, żebyśmy nie zapomnieli o 500-leciu reformacji – mówił Aleksander Spyra, kustosz Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.

W 2017 r. Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego odwiedziło 2769 osób, co w porównaniu do roku 2016 (w muzeum  przeprowadzono wtedy modernizację), kiedy muzeum odwiedziło 1260 osób, jest znaczącym wzrostem.

W ubiegłym roku ekspozycja muzealna został wzbogacona o opisy maszyn i krótkie notatki biograficzne ich producentów lub użytkowników. Przy maszynach znajdują się również kody QR, po zeskanowaniu których można odtworzyć krotki film prezentujący ich działanie.  Muzeum otrzymało w formie darowizny czasopisma lokalne z prywatnego archiwum red. Józefa Bednarowskiego, obejmujące okres przełomu politycznego lat 80. Muzeum włączyło się w obchody 500-lecia reformacji, wydając z tej okazji książkę autorstwa Aleksandra Spyry pt. „10 portretów ewangelików zasłużonych dla ziemi pszczyńskiej” (artykuły poświęcone ewangelikom autor publikował wcześniej na łamach „Gazety Pszczyńskiej”). Opiekujące się muzeum Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej zorganizowało też konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji muzealnej w ramach edukacji regionalnej. Muzeum nawiązało współpracę z Powiatowym Zespołem Szkól nr 1 w Pszczynie - uczniowie klasy poligraficznej uczestniczą w warsztatach i lekcjach praktycznej nauki zawodu.

Co czeka muzeum w 2018 roku? Burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, postanowił przekazać na rzecz muzeum  pomieszczenia znajdujące się w sąsiedniej kamienicy. W nowej części ekspozycji ma się znaleźć prezentacja prasy „drugiego obiegu”. Ponadto zbiory muzeum powiększą się o dwie nożne maszyny dociskowe typu Boston. Pierwsza zostanie użyczona czasowo na okres sześciu lat przez Muzeum Historyczne  Miasta Krakowa. Z kolei druga trafi do Pszczyny na stałe z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Dyrektor Alicja Knast uznała, że muzea śląskie nie powinny ze sobą konkurować. Postanowiła przekazać nam część ekspozycji prezentującej wyposażenie dawnej katowickiej drukarni Eichorna – mówi Grzegorz Cempura, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

Muzeum planuje także wydanie kastratu karolińskiego z lat 1722-1727, zawierającego informacje o dochodach mieszkańców ówczesnego Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego.

Podczas spotkania Rady Programowej dyskutowano też o włączeniu się muzeum w obchody 100-lecia odzyskania nieodległości. Swoje pomysły przedstawił m.in. prof. Jan Malicki.

- Można zorganizować konkursu krasomówczy dla młodzieży, wykorzystując do tego znakomite przemówienia sejmowe Wojciecha Korfantego. Ponadto w Bibliotece Śląskiej dysponujemy autentycznymi płytami sprzed 100 lat z fantastycznymi nagraniami muzyki Ignacego Jana Paderewskiego. Można zorganizować wieczór z odsłuchaniem tych płyt – podpowiadał prof. Malicki.

W tym roku w muzeum kontynuowane będą coroczne akcje, jak Noc Muzeów, Weekend za pół ceny czy Industriada oraz bezpłatne lekcje muzealne.

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Dni seniora w Muzeum Prasy Śląskiej
Dni seniora w Muzeum Prasy Śląskiej
W sierpniu Muzeum Prasy Śląskiej będzie nieczynne
W sierpniu Muzeum Prasy Śląskiej będzie nieczynne
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19