Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego

Region07.01.2018, 09:34

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje, by sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego.

W 2017 r. ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu. W województwie śląskim nowego dowodu nie odebrało blisko 73 tys. mieszkańców. 

Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób np. w samym styczniu to prawie 55 tys. na Śląsku. 

Z czego to wynika? Jak informuje MSWiA, z tzw. „górki dowodowej”, która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych - książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2018 r.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy z dokonaniem zakupu ratalnego.

Warto również wiedzieć, że nieważny dowód osobisty nie może też być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. 

Dlatego już teraz warto sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego. Jeśli jest nieważny lub wkrótce upływa termin jego ważności trzeba złożyć wniosek o nowy dowód.
ŚUW, MSWiA

pako

T G+ F

Zobacz także

Podatki w 2017 r. w Pszczynie: jedne do góry, inne w dół
Podatki w 2017 r. w Pszczynie: jedne do góry, inne w dół
Podatki w górę
Podatki w górę
Ponad stu maturzystów zatańczyło uroczystego poloneza
Ponad stu maturzystów zatańczyło uroczystego poloneza
Podziękowali ukochanym babciom i dziadkom
Podziękowali ukochanym babciom i dziadkom

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18