(fot. UG Goczałkowice-Zdrój)

Walizka pełna narkotyków

Goczałkowice-Zdrój03.04.2019, 13:46

Gmina Goczałkowice-Zdrój sfinansowała zakup walizki profilaktycznej dla policji. Dzięki jej zawartości będzie można pokazać, jak wyglądają najpopularniejsze środki odurzające, jak mogą być przechowywane.

- Taka specjalistyczna walizka służy do przekazywania informacji rodzicom, opiekunom, nauczycielom, nawet policjantom, bo nawet my nie do końca wiemy, jak pomysłowi są młodzi ludzie, w jakich rzeczach codziennego użytku mogą ukrywać przyrządy służące do używania środków odurzających. To dla nas bardzo pomocny materiał w profilaktyce policyjnej – mówił zastępca komendanta powiatowego policji w Pszczynie, mł. insp. Piotr Kost.

Walizkę policjantom przekazali wójt Gabriela Placha oraz Tadeusz Lazarek, przewodniczący Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój przed sesją rady, która odbyła się 26 marca. Zawiera ona przedmioty, które najczęściej są wykorzystywane do zażywania i dystrybucji dopalaczy, narkotyków i innych zabronionych środków. To m.in. falsyfikaty różnego rodzaju środków odurzających z dokładnym opisem (np. tabletki w kształcie serca czy z wesołymi nadrukami), lufki w kształcie papierosa czy gitary, młynek w kształcie zwykłej piłeczki, który służy do mielenia liści marihuany, waga elektroniczna do porcjowania zabronionych środków. Są to przedmioty, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają podejrzanie, a których znalezienie u dziecka może oznaczać, że ma ono kontakt ze środkami odurzającymi.

- Jest także test na zawartość takich środków w ślinie, a także wydawałoby się zwykła bateria. Tak naprawdę to bateria rozkręcalna, w której można ukryć przed rodzicami różne zabronione środki. Walizka ma służyć temu, aby dorośli lepiej przyjrzeli się swoim pociechom. Jest ona bardzo zasobna, dołączona jest do niej prezentacja multimedialna. Jestem pewien, że wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i na wykrywalność przypadków posiadania środków odurzających przez samych rodziców – mówił sierż. szt. Szymon Czysz, profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

- Większość tych rzeczy można kupić bez problemu na wolnym rynku, ale przeznaczane są do działalności niezgodnej z prawem, np. woreczki foliowe, które służą do porcjowania środków odurzających. Jeśli zauważymy u naszych dzieci tego typu przedmioty, radzę się tym zainteresować – przyznaje mł. insp. Piotr Kost.

Policjanci zapowiedzieli, że walizka będzie wykorzystywana m.in. podczas lekcji wychowawczych w szkołach, wywiadówek czy spotkań z rodzicami, opiekunami oraz nauczycielami, organizowanych w szkołach na terenie całego powiatu pszczyńskiego. Mundurowi będą prezentować też alkogogle, które po założeniu imitują stan po spożyciu alkoholu. Planowany jest zakup narkogogli, informujących, jak nasze ciało reaguje po zażyciu różnego rodzaju środków odurzających.

Walizka sfinansowana przez Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój kosztowała 1,5 tys. zł. - Chcielibyśmy, aby służyła naszym mieszkańcom, aby uświadamiała możliwe zagrożenia, których niestety w obecnych czasach jest coraz więcej. Liczymy na to, że walizka będzie wykorzystywana podczas spotkań z rodzicami, nauczycielami – mówi wójt Gabriela Placha.

(źródło: UG Goczałkowice-Zdrój)

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Z ponad 2 promilami przez kobiórskie drogi
Z ponad 2 promilami przez kobiórskie drogi
51 pszczyńskich policjantów nominowanych na wyższy stopień
51 pszczyńskich policjantów nominowanych na wyższy stopień
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
gorący temat
Oświadczenie burmistrza w sprawie miejsc w szkołach średnich
Oświadczenie burmistrza w sprawie miejsc w szkołach średnich
Nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym
Nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20