Walentynki poetycko i muzycznie w „13”

17.02.2014, 11:56

Pszczyna

W piątek, 14 lutego na kolejnym spotkaniu z „Poezją i muzyką pod 13” pojawiło się sporo osób, które ten szczególny dzień chciało spędzić w miłej, sympatycznej i nieco podniosłej atmosferze z poezją i muzyką. Na gości czekała kawa, herbata i słodki poczęstunek oraz uśmiechnięci wykonawcy i wszechobecne czerwone serduszka.

A że 14 lutego zakochani obchodzą Walentynki, więc na tę okoliczność przygotowany został program zatytułowany „Każdemu wolno kochać”. Bo o miłości szczęśliwej, radosnej i spełnionej traktowały wybrane na ten wieczór teksty. „...Miłość istniała przedtem i istnieć będzie zawsze. Miłość trwa wiecznie, to tylko ludzie się zmieniają...” (Paulo Coelho).

Program składał się z pięknych wierszy najbardziej znanych polskich poetów (Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Małgorzaty Hillar, Wisławy Szymborskiej, Edwarda Stachury, Jana Twardowskiego i Czesława Miłosza), które recytowali: Dorota Pławecka, Marcin Piech, Piotr Błaut, Michał Pudełko i Renata Zborowska.

Piosenki na ten wieczór dobrane zostały tak, aby podkreślać optymistyczną wymowę poezji miłosnej naszych wielkich twórców. Nie było mowy o cierpieniu z miłości, przeżywaniu rozczarowań i łzach. Bo przecież, jak powiedział Bolesław Prus, „miłość jest radością świata, słońcem życia, wesołą melodią na pustyni”.

I tak nasi goście usłyszeli piosenki różnorodne. Artur Wala stworzył nastrój refleksji, wykonując pięknie „Dziękuję za miłość” i „Tylko tyle wiem”. Dorota Bieniek wyśpiewała tęsknotę za miłością szczęśliwą w utworze „Obudź we mnie Wenus”. Paulina Mika przekonywała, że „miłość sama we mnie śpiewać ma...” („Sutra”), a towarzyszył jej na pianinie Daniel Kolarz. Patrycja Sołtys opowiedziała pięknie znaną historię miłości „Małego Księcia”. Natalia Rudakiewicz z ogromnym wdziękiem zaśpiewała, akompaniując sobie na pianinie „Życzenie” i „Kołysankę dla nieznajomej”. Renata Zborowska sięgnęła jak zwykle po piosenki należące już dzisiaj do klasyki muzyki rozrywkowej i wykonała „Każdemu wolno kochać”, „Zakochani są wśród nas” i „Zakochani”, a na pianinie towarzyszyła jej Anna Smołka. Na zakończenie cały zespół zaśpiewał wzruszający hymn „Miłość cierpliwa jest”.

Cały program przeplatany był bardzo trafnymi złotymi myślami autorstwa Paulo Coelho, Phila Bosmansa, Bolesława Prusa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, J. W. Goethego, A. de Saint Exupery`ego, Jana Pawła II.

Gości czekała jeszcze jedna niespodzianka. Otóż Mirek Kozik, prezes Cinematographer Productions, rozlosował wśród obecnych wejściówkę do kina Kosmos w Katowicach na dowolnie wybrany seans. Próbujemy tym samym powrócić do miłego zwyczaju obdarowywania naszych gości prezentami w postaci na przykład biletów do kina, wydawnictw książkowych i innych drobiazgów ofiarowywanych przez współpracujące z Cinepro firmy.

To był naprawdę bardzo udany, wzruszający, piękny wieczór. Tak powiedzieli nasi goście, kiedy otrzymali „na drogę” złotą myśl Goethego: „...Życie bez miłości to czarodziejska latarnia bez światła...”.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy zaszczycili nas w tym dniu swoją obecnością, z przyjemnością wspominać będą to spotkanie i przyjdą na kolejne. 14 marca mówić i śpiewać będziemy o kobietach przewrotnych, nieodgadnionych, okrutnych, złośliwych. Oczywiście jak zawsze z wielkim przymrużeniem oka. Już dziś zapraszamy serdecznie!

Renata Zborowska

jack

T G+ F

Zobacz także

Poetycko w „13”
Poetycko w „13”
Poetycko w „13”
Poetycko w „13”
Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu
Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18