fot. archiwum

W (wybrane) niedziele zakupów nie zrobisz

Powiat03.03.2018, 14:34

Planujesz 11 marca zakupy? Nic z tego. To będzie pierwsza niedziela, kiedy zacznie obowiązywać zakaz handlu. Będzie można kupić coś na stacji benzynowej lub w aptece. Ale nie w markecie.

Zmiany odczuwalne będą z pewnością także na terenie Pszczyny. Parkingi przy dużych marketach nie będą już tak zatłoczone, jak do tej pory. Ale nie w każdą niedzielę. W marcu zacznie obowiązywać nowa ustawa, która wprowadza zakaz handlu w wybrane niedziele.

Które? Pierwszą „niehandlową” niedzielą będzie 11 marca. Sklepy będą otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jeśli w miesiącu wypadnie 5 niedziel, handel będzie możliwy w trzy z nich. Autorzy ustawy argumentują, że zmiana przepisów pozwoli pracownikom sklepów na spędzenie niedzieli z rodziną, a nie w pracy. Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości do 100 tys. zł

Od 2020 r. zakupy tylko w siedem niedziel

Zakaz ma być sukcesywnie rozszerzany. W 2019 r. sklepy mają być otwarte tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu. Od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, ale z pewnymi odstępstwami. Zakupy będzie można robić w siedem niedziel w roku – dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Z zakazu wyłączono kilkanaście miejsc, w których handel nadal będzie dozwolony. Zakupy w każdą niedzielę będzie można zrobić m.in. na stacjach paliw, w kwiaciarniach, aptekach, piekarniach, sklepach internetowych, a także na stoisku z pamiątkami oraz w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych.

Otwarte mogą być także placówki pocztowe, placówki zarządzania kryzysowego, hotele czy placówki prowadzące działalność kulturalno-sportową. Drobne zakupy będzie można też zrobić m.in. na lotnisku czy na dworcu. A także w małym sklepie, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel.

W ustawie zapisano, że w wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

Zmiany w sklepach. Ale nie wszystkich

Duże sieci handlowe szukają sposobów, jak w maksymalny sposób wykorzystać dni poza niedzielą. Część z nich planuje wydłużenie godzin pracy sklepów w piątki i soboty. Są też pomysły, by w poniedziałki pracownicy dużo wcześniej przychodzili do pracy (czasem nawet zaraz po północy).

W związku z nowymi przepisami zarówno większych zmian w funkcjonowaniu, jak i redukcji zatrudnienia nie należy spodziewać się w Kauflandzie, największym markecie w Pszczynie. - Już obecnie godziny otwarcia sklepów Kaufland są dostosowane do oczekiwań wymagających klientów, dlatego nie planujemy znaczących zmian organizacji pracy w naszych marketach – informuje Michał Ostrowidzki z biura prasowego firmy. Jak dodaje, w „niehandlowe” niedziele nieczynne będą też punkty handlowo-usługowe zlokalizowane w pasażu pszczyńskiego marketu.

 

Zakaz handlu w wybrane niedziele wywołuje sporo emocji. Dlatego postanowiliśmy spytać mieszkańców Pszczyny, czy ich zdaniem taki przepis to dobry pomysł? Wyniki sondy prezentujemy w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 4/2018) - w sklepach za złotówkę.

pako

T G+ F

Zobacz także

W Piasku budują nowy market. Będzie to sklep sieci...
W Piasku budują nowy market. Będzie to sklep sieci...
W Woli będzie nowy market. Zaraz obok innego, dużego sklepu
W Woli będzie nowy market. Zaraz obok innego, dużego sklepu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18