fot. Powiat Pszczyński

W tym roku mniej przestępstw, ale więcej ofiar wypadków

Powiat13.10.2017, 10:54

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego zapoznała się ze stanem bezpieczeństwa w powiecie za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku.

Od 1 stycznia do 30 września Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie przyjęła zgłoszenia o 984 przestępstwach popełnionych na terenie naszego powiatu. - W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku nastąpił spadek o 97 zdarzeń w tych kategoriach przestępstw, które wpływają bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców - mówił mł. insp. Piotr Kost, pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Pszczynie.

Nastąpił m.in. znaczny spadek liczby kradzieży z włamaniem. Ale na terenie powiatu doszło np. do większej liczby kradzieży pojazdów (w ubiegłym roku - 10 samochodów, w obecnym - 16).

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku na drogach powiatu doszło do 53 wypadków i 953 kolizji (w ubiegłym roku było 56 wypadków i 888 kolizji). - Najbardziej niepokojący jest wzrost liczby osób rannych - z 54 do 67 i zabitych - z siedmiu do 10. Od kilku lat utrzymuje się tendencja wzrostowa. Głównym powodem wypadków jest nadmierna prędkość. Do największej liczby wypadków dochodzi na DK 1, gdzie notorycznie kierujemy patrole policji, które przeprowadzają kontrole prędkości pojazdów - mówił mł. insp. Piotr Kost.

Od 1 stycznia do 10 października 2017 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu pszczyńskiego interweniowały 970 razy, w tym przy 178 pożarach, 717 razy usuwając skutki miejscowych zagrożeń oraz 75 razy wyjeżdżając do alarmów fałszywych. To niemal o 100 interwencji więcej niż za analogiczny okres w ubiegłym roku.

- Najwięcej pożarów powstało w marcu, co związane jest z wypalaniem suchych traw czy pożarami pozostałości roślinnych. Z kolei największe nasilenie interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami przypadło w maju, sierpniu i wrześniu i były one związane z podtopieniami i usuwaniem skutków wichur i nawałnic - mówił mł. bryg. Grzegorz Kołoczek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie.

Michał Rupik, kierownik stacji pogotowia ratunkowego w Pszczynie mówił o zmianach w organizacji pracy zespołów pogotowia ratunkowego. - Mamy w tej chwili w Pszczynie trzy zespoły ratunkowe, w tym jeden specjalistyczny i dwa podstawowe. Zespoły z Pszczyny mają średnio 170-200 wizyt miesięcznie. Pszczyna bardzo dobrze wygląda pod względem statystyk w porównaniu z innymi, większymi miastami, gdzie tych wizyt na jeden zespół przypada 280, a nawet 350 - mówił Michał Rupik.

Starosta pszczyński, Paweł Sadza przekazał na ręce zastępcy komendanta powiatowego policji dwie pary alkogogli - to specjalne okulary, dzięki którym trzeźwa osoba może przekonać się, jak działają zmysły po wypiciu alkoholu. Urządzenia będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy podczas policyjnych akcji oraz spotkań z młodzieżą. Chodzi o uświadamianie, jakie zagrożenia niesie za sobą spożywanie alkoholu.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zajmuje się m.in. oceną zagrożeń, czy opiniowaniem pracy służb, inspekcji i straży. Starosta w jej skład powołuje funkcjonariuszy i pracowników powiatowych służb oraz innych organów administracji publicznej, wykonujących zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu.

(Źródło: Powiat Pszczyński)

maj

T G+ F

Zobacz także

Sprawdź samochód i wyjedź bezpiecznie na wakacje
Sprawdź samochód i wyjedź bezpiecznie na wakacje
Wyświetlacz prędkości pojawił się przy szkole. Będą kolejne
Wyświetlacz prędkości pojawił się przy szkole. Będą kolejne
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

wiktor 2017-10-18 godz. 14:30
Może by tak szanowna komisja zajęła się fatalną sytuacją [ wypadki śmiertelne , kolizje , ciągłe zagrożenie zdrowia i życia , korki ] na DK1 , a szczególnie w obrębie skrzyżowania DK1-Polne Domy- Polna !
treść:
autor:

SQL: 18