fot. Fundacja ZWIERZ

W Pszczynie pojawiły się budki dla kotów wolno żyjących

Pszczyna02.01.2020, 11:30

Za nami pierwsza edycja programu Fundacji ZWIERZ z Bierunia, który wspiera koty wolno żyjące w Polsce. Ponad 100 ciepłych, drewnianych budek w kilku polskich miastach da kotom schronienie w czasie zimy.

Widziany na ulicy kot od razu kojarzony jest ze zwierzęciem bezdomnym. To jednak błąd - nie każdy kot żyjący na wolności to kot bezdomny. Część z nich to koty wolno żyjące - nieudomowione zwierzęta, które poprzez wielopokoleniową bezdomność stały się zdziczałe. Mimo wszystko pozostają one zależne od człowieka, szczególnie w okresie zimowym, gdy nie mają się gdzie schować i zagrzać. Często infrastruktura miasta nie pozwala im na znalezienie spokojnego i ciepłego miejsca.

Dlatego w grudniu 2019 roku budki trafiły do organizacji pozarządowych z Suwałk, Sosnowca, Kalisza, Grudziądza, Nasielska i Pszczyny, które zajmują się opieką nad kotami. Za ich pośrednictwem budki trafią do lokalnych społecznych opiekunów kotów wolno żyjących, którzy na co dzień doglądają zwierzęta, dokarmiają je, zapewniają im dostęp do opieki weterynaryjnej, sprzątają miejsca ich przebywania. Do Pszczyny 19 grudnia trafiło 20 budek do rozdysponowania. 

Budki dla kotów wolno żyjących / fot. Fundacja Zwierz

– Ważne jest dla nas, aby wspierać mądrze. Dlatego w pierwszej edycji budki będą rozdysponowane przez współpracujące z Fundacją organizacje. Lokalni działacze najlepiej wiedzą, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Dzięki temu koty będą objęte kompleksową opieką. Poza zapewnieniem dachu nad głową i dokarmianiem bardzo ważne jest, aby je kastrować. To jedyny humanitarny i skuteczny sposób, by zwalczać bezdomność zwierząt – mówi Marta Cieśla z fundacji ZWIERZ.

– Koty dzikie przez większą część roku dobrze sobie radzą na wolności, ale w okresie zimowym potrzebują naszego wsparcia by przetrwać mrozy, potrzebują schronienia. Dzięki budkom wiele kotów przeżyje zimę i dalej będzie chronić nasze miasto przed gryzoniami. Koty dzikie pełnią ważną rolę w ekosystemach miast, dlatego naszą powinnością jest im pomóc przetrwać najtrudniejszy czas w roku – mówi Aleksandra Gruszczyńska z Fundacji Zwierzęca Arkadia, która zajmuje się potrzebującymi zwierzętami na terenie powiatu pszczyńskiego.

Koty wolno żyjące to zwierzęta chronione prawem

Koty wolno żyjące podlegają ochronie prawnej wynikającej z przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z ustawą stanowią ogólnonarodowe dobro i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Wszelkie próby ich zabijania, przeganiania, wywożenia z miejsc ich bytowania lub utrudnianie karmicielom sprawowania opieki nad nimi jest niezgodne z prawem i karalne. Naruszenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt i znęcanie się nad zwierzętami jest zagrożone karą grzywny do 100 tys. złotych, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3.

Reklama

ar

T G+ F

Zobacz także

Powstał klip o odpowiedzialnej adopcji zwierząt. To część akcji „Przygarnij szczęście” Fundacji ZWIERZ
Powstał klip o odpowiedzialnej adopcji zwierząt. To część akcji „Przygarnij szczęście” Fundacji ZWIERZ
ZWIERZowa infolinia – bezpłatna informacja prawna z zakresu ochrony zwierząt
ZWIERZowa infolinia – bezpłatna informacja prawna z zakresu ochrony zwierząt
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

Mmm 2020-02-23 godz. 11:27
Super inicjatywa ! Więcej takich
Kocia 2020-02-21 godz. 02:16
Wspaniale w końcu ktoś się zainteresował tymi biednymi kotkami choć ich jest bardzo dużo i nie dla każdego starczy,ale mieszkańcy też mogły by zrobić takie budki ... oby wszystkie gminy brały przykład!!!!
anula2650 2020-01-08 godz. 22:10
Przecież o sterylizacji jest też mowa,a Lidia ma rację,budki wyżejustawione chronią przed np. psami
Ewa 2020-01-08 godz. 11:04
Brawo, inne miasta powinny brać przykład
A. 2020-01-07 godz. 22:11
To nie jest dobre rozwiązanie lepiej zainwestować w sterylizacje kotów niż podwyższać im standardy do rozmnażania się !!!!!
Krystyna 2020-01-03 godz. 20:49
Najwyższy czas . Dbajmy o zwierzaczki---
Łucja 2020-01-03 godz. 19:49
Super inicjatywa!!!Może inne gminy powiatu Pszczyńskiego wezmą przykład i przyłączą się do tej inicjatywy
Lucy 2020-01-03 godz. 14:09
Kotki będą szczęśliwe. Jeszcze tylko żeby fajerwerków było, mój wrócił dopiero po 2 dniach do domu.
Lidia 2020-01-02 godz. 22:23
Budki powinny stać na pewnej wysokości, koty czują się wtedy bezpieczne. Wiem to z doświadczenia mojego podwórkowego kota
treść:
autor:

SQL: 19