Mieszkańcy Piasku podkreślają, że baza sportowa przy szkole jest bardzo uboga

Dziwią się, że realizuje się inwestycje z mniejszym poparciem

Piasek14.01.2015, 13:05

Budżet obywatelski cały czas budzi emocje. W Piasku mają żal, że nie dojdzie do realizacji ich zadania, któremu w głosowaniu zabrakło 44 głosów, a w budżecie na rok 2015 znalazły się inwestycje, które w ramach budżetu obywatelskiego zdobyły zdecydowanie mniejsze poparcie mieszkańców.

W budżecie obywatelskim na rok 2015 złożono propozycje kilku zadań w Piasku. Jednym z nich było zadanie pn. „Budowa bieżni, skoczni i siłowni plenerowej dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz mieszkańców Piasku na terenie boiska "Orlik" wraz z modernizacją drogi prowadzącej na ww. tereny sportowe”, którego wartość oszacowano na 299 tys. zł.

Taka baza sportowa to wstyd!

Propozycja w głosowaniu zdobyła 2 511 głosów. Gdyby było ich 44 więcej, byłaby finansowana w ramach środków przeznaczonych na budżet obywatelski. Jeszcze w ubiegłym roku sołtys Barbara Psik i Rada Sołecka wystosowały do burmistrza Pszczyny pismo, w którym zwracano uwagę na to, że inwestycja jest niezbędna.

„Z uwagi na fakt, iż nasza miejscowość jest atrakcyjna pod względem mieszkalnictwa, z roku na rok przybywa ludzi młodych, a co za tym idzie zwiększa się ilość dzieci uczęszczających do szkoły. Niewystarczające zaplecze sportowe zostało w ubiegłych latach uszczuplone z powodu koniecznej rozbudowy szkoły. Na stan obecny składa się dwutorowa, stara, zniszczona 60 m żużlowa bieżnia oraz rozbieg i skocznia w dal. Aż wstyd to zaliczyć do obiektów sportowych” - czytamy w piśmie.

Sołtys i rada zaapelowali do burmistrza, by inwestycja została wpisana do budżetu gminy na rok 2015. Tak się nie stało. Za to w budżecie znalazły się inne zadania, które nie zostały przeznaczone do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. To m.in. przebudowa ul. Wielodroga w Jankowicach czy przebudowa OSP w Ćwiklicach. Pierwsze w głosowaniu zdobyło 1 143 głosy, co dało 11. miejsce, a drugie – zaledwie 769 głosów i 17. lokatę.

Zabrakło niewiele

- Czujemy żal z tego powodu. Mieszkańcy pytają dlaczego tak się dzieje, że nasza propozycja zdobywając tak dużą liczbę głosów nie dojdzie do skutku, a inne zadania, ze zdecydowanie mniejszym poparciem jednak będą realizowane. Zabrakło nam tak niewiele... – mówi sołtys Piasku i jednocześnie radna, Barbara Psik.

Burmistrz Dariusz Skrobol przyznaje, że o tym, które zadania z budżetu obywatelskiego dodatkowo będą realizowane, decyduje wiele czynników. - Na pewno kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju całej gminy, która dzieli się na dwanaście osiedli i dwanaście sołectw. Nie dziwię się mieszkańcom Piasku, że mogą czuć się rozczarowani, iż zabrakło kilku głosów do tego, żeby przeszedł ich wniosek inwestycyjny. Przypomnę jednak, że realizowane będą trzy wnioski kulturalno-społeczne, na czym skorzystają mieszkańcy Piasku - mówi.

Rok temu to Piasek skorzystał

Te zadania to: "Zakup nowych książek, sprzętu multimedialnego oraz wyposażenie w nowe meble dla biblioteki publicznej w Piasku" za 57 tys. zł, "Organizacja półkolonii dla dzieci sołectwa Piasek" za 89 tys. zł oraz "Organizacja Dni Piasku" za 32 tys. zł.

Burmistrz zauważa też, że rok temu niewiele głosów brakowało do finansowania z budżetu obywatelskiego zadania, polegającego na adaptacji pomieszczeń OSP w Piasku na cele kulturalne. Mimo to, w budżecie gminy znalazły się środki na ten cel.

B. Psik mówi, że jeszcze nie otrzymała odpowiedzi na pismo od burmistrza. Podkreśla też, że sprawa z pewnością poruszona będzie na zebraniu sołeckim. A jeśli będzie taka konieczność, w tym roku znowu mieszkańcy zgłoszą zadanie do budżetu obywatelskiego.

pako

T G+ F

Zobacz także

Budżet Gminy Pszczyna uchwalony. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2020 roku?
Budżet Gminy Pszczyna uchwalony. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2020 roku?
Pszczyński Budżet Obywatelski 2020. Zagłosuj na najlepszy projekt!
Pszczyński Budżet Obywatelski 2020. Zagłosuj na najlepszy projekt!
Dni EKO Sąsiada
Dni EKO Sąsiada
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Lecimy na wakacje z suszeckim GOKiem!
Lecimy na wakacje z suszeckim GOKiem!

Komentarze:

Piasek 2015-01-16 godz. 09:05
Trochę mi wstyd za naszą bez Radną Panią Sołtys jak zawodnik uzyskuje drugie miejsce nie chce złotego medalu należy się z tym faktem pogodzić przegraliśmy i koniec kropka. Trzeba godnie to przyjąć a nie biadolić. Proszę nie kompromitować naszej miejscowości.
mieszkaniec 2015-01-15 godz. 22:52
Trzecie miejsce zajął projekt z Piasku dotyczący adaptacji pomieszczeń przy OSP Piasek wraz z przyległym terenem na centrum kulturalne dla organizacji społecznych i mieszkańców sołectwa Piasek. Jednakże, zgodnie z regulaminem, w przypadku, w którym nie wystarcza środków na realizację kolejnego zadania z listy, zostaje uwzględnione pierwsze z dalszych zadań na liście, którego szacunkowy koszt nie spowoduje przekroczenia łącznej kwoty środków budżetu obywatelskiego na rok 2014. Z tego powodu sfinansowane zostanie zadanie pn "Zbadanie bioaerozoli i mikroorganizmów oraz substancji odorowych wokół zakładu produkcji podłoża pod uprawę pieczarek Ryszard Wrona oraz stacji przeładunkowej firmy Remondis” http://obywatelski.pszczyna.pl/index.php/aktualnosci Panie Burmistrzu rok temu w Piasku nie zabrakło głosów tylko środków nie wystarczyło trzecie miejsce mieli!!!
z Piasku 2015-01-15 godz. 11:36
A w Piasku za czasów pana Burmistrza Dariusza jedyną inwestycją budżetową było odwodnienie orlika ale nie z chęci zrobienia czegoś dla Piasku tylko na prośbę Pani Krystyny od kulejących Aniołów która jest jego radną. Było to odwodniennie Aniołów. Największe sołectwo najwieksza ilość mieszkańców a zarazem najbardziej zapomniana miejscowość.
Michał 2015-01-14 godz. 20:55
"Na pewno kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju całej gminy, która dzieli się na dwanaście osiedli i dwanaście sołectw" W Ćwiklicach wyremontowana droga główna wraz z chodnikami, budowa przedszkola, remont w szkole, zakup nowego samochodu dla osp, budowa obiektu na boisku grobli, a teraz remont strażnicy za 400 tyś
Piamir 2015-01-14 godz. 16:32
Do jurel: od kiedy to burmistrz daruje komuś pieniądze? Ani złotówka w budżecie gminy nie należy do niego. "Spawdzony burmistrz" wolny żart. Chyba dla Ćwiklic, ale na pewno nie dla Piasku.
Marek z Piosku 2015-01-14 godz. 13:43
do jurel: za to Ćwiklice, gdzie pan burmistrz wygrał z miażdżącą przewagą przebudowę OSP dostały, ot, dobry gospodarz
grześ 2015-01-14 godz. 13:23
Piasek przegrał bo inne miejscowości sie dogadywały na wzajemne przerzucanie głosów i to jest uczciwe ?? Druga sprawa że wiele głosów z Piasku zabrały Anioły a to nie jest tylko dla Piasku ale dla wszystkich...
jurel 2015-01-14 godz. 13:17
Trudno się dziwić, Piasek mógł głosować na Skrobola w wyborach, a tak sprawdzony burmistrz miał 5 głosów mniej niż Sadza. I myśleliście, że Skrobol za to Wam podaruje 300 tys? Hahaha
treść:
autor:

SQL: 18