W nocy zmieniamy czas na letni. Śpimy godzinę krócej

30.03.2013, 15:09

Kraj

W nocy z soboty na niedzielę (30/31.03.2013 r.) czeka nas zmiana czasu na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej.


Kolejna zmiana czasu - z letniego na zimowy - czeka nas 27 października. Zmiana czasu na letni następuje w całej Unii Europejskiej zawsze w ostatni weekend marca, a z letniego na zimowy - w ostatni weekend października.

Czas letni i zimowy obowiązuje w większości krajów europejskich (oprócz Islandii, Białorusi i Rosji), w prawie całych Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i od niedawna na Kubie. Zmiany czasu nie ma za to np. w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie

Zmiana czasu ma pomóc w lepszym wykorzystaniu światła dziennego i zaoszczędzeniu energii. Nie wszyscy są jednak zgodni, że ten efekt daje się osiągnąć. Badacze z amerykańskiego stanu Indiana udowodnili, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd... wzrosły. Za to naukowcy z Japonii wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliw. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Zdaniem brytyjskich badaczy przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu sprzyja zdrowiu dzieci - słońce zachodzi później i maluchy mogą spędzać aktywnie więcej czasu na świeżym powietrzu. To zaś - przekonują naukowcy - może pomóc w walce z epidemią otyłości wśród najmłodszych.

Z kolei z badań specjalistów University of Alabama w Birmingham (USA) wynika, że przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu o 10 proc. może zwiększać ryzyko zawału serca. Główny autor badań kardiolog, prof. Martin Young, twierdzi, że odwrotne działanie wykazuje cofnięcia wskazówek o jedną godzinę jesienią - wtedy ryzyko zawału spada o 10 proc. (źródło: PAP)

ram

T G+ F

Zobacz także

Śpimy krócej
Śpimy krócej
Zagroda otwarta godzinę krócej
Zagroda otwarta godzinę krócej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18