W niedzielę wybory – jak głosować?

07.10.2011, 11:03

Powiat

W niedzielę, 9 października wybieramy posłów i senatorów. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00.


Powiat pszczyński wspólnie z powiatami bielskim, cieszyńskim, żywieckim oraz miastem na prawach powiatu Bielskiem-Białą w wyborach do Sejmu RP tworzy okręg wyborczy nr 27. Swoje listy wyborcze zarejestrowało w nim osiem komitetów (KW Prawo i Sprawiedliwość – lista nr 1, KW Polska Jest Najważniejsza – lista nr 2, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – lista nr 3, KW Ruch Palikota – lista nr 4, KW Polskie Stronnictwo Ludowe – lista nr 5, KW Polska Partia Pracy – Sierpień 80 – lista nr 6, KW Platforma Obywatelska RP – lista nr 7 oraz KW Prawica – lista nr 10). W okręgu wyborczym nr 27 do obsadzenia jest 9 mandatów. 610 606 wyborców uprawnionych do głosowania (84 275 w powiecie pszczyńskim) przyszłych posłów wybierze spośród 134 kandydatów znajdujących się na ośmiu listach.
W wyborach do Senatu powiat pszczyński, powiat bielski oraz miasto na prawach powiatu – Bielsko-Biała tworzą okręg wyborczy nr 78. W wypadku wyborów do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Senatora wybierzemy zatem spośród pięciu zgłoszonych kandydatów.

Jak głosować?

W wyborach do Sejmu RP
Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

Przyczyną nieważności głosu jest:
• oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
• nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce.

W wyborach do Senatu RP
Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.

Przyczyną nieważności głosu jest:
• oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, czyli postawienie znaku x” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata;
• nieoddanie głosu na żadnego kandydata, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce.

Nieważne są karty inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

jack

T G+ F

Zobacz także

Wybory 2010 - jak głosować
Wybory 2010 - jak głosować
Jak głosować?
Jak głosować?
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18