Czy prywatna spółka zbuduje od podstaw nową kopalnię na terenie naszego powiatu? fot. Dawid Lach

W naszym powiecie powstanie nowa kopalnia?

Pszczyna, Miedźna, Kobiór, Bojszowy10.02.2015, 09:00

Studzienice Sp. z o.o. z Warszawy chce fedrować pod pszczyńskimi lasami. Złoże, na które jeszcze w tym roku chce uzyskać koncesję znajduje się na terenie czterech gmin – Pszczyny, Kobióra, Miedźnej i Bojszów

W dobie wielkich protestów w kopalniach spółek skarbu państwa i wręcz katastrofalnej sytuacji polskiego górnictwa, prywatne kopalnie udowadniają, że fedrunek może być opłacalny. Ale budowa zupełnie nowej kopalni od podstaw? Okazuje się, że też, przynajmniej tak przekonują przedstawiciele spółki Studzienice Sp. z o.o. z Warszawy, która prowadziła odwierty w obszarze „Studzienice – Południe” w celu rozpoznawania złoża węgla kamiennego i przystępuje do gromadzenia dokumentacji koniecznej do uzyskania koncesji na wydobycie węgla ze złoża Studzienice 1 (będącego częścią złoża Studzienice-Południe). Jego powierzchnia to 3 490 ha.

Firma Studzienice należy do Europejskiego Centrum Inwestycyjnego, spółki dewelopersko-inwestycyjnej kontrolowanej przez biznesmena Jerzego Leskowicza.

Złoże pod studzienickimi lasami, w stronę Kobióra i Bojszów

Jak informuje Kacper Maruszczak, specjalista ds. projektów górniczych w Studzienice Sp. z o.o., spółka planuje wydobywać węgiel ze złoża Studzienice 1, ale czy będzie to możliwe, zależy od ministra środowiska. - Wiemy, jakie są to zasoby węgla i jaki to węgiel. Eksploatacja będzie opłacalna, dlatego chcemy się starać o koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża Studzienice 1. Być może uda nam się ją uzyskać jeszcze w tym roku, jeżeli nie, liczymy, że będzie to możliwe w 2016 r. – mówi. I dodaje, że to, jak szybko spółka uzyska wszelkie niezbędne dokumenty zezwalające na fedrunek (nie tylko koncesja, ale też, m.in. decyzje wodno-prawne i środowiskowe, pozwolenie na budowę zakładu górniczego), zależy w dużym stopniu od samorządów i mieszkańców, którzy mogą być tej inwestycji przychylni lub starać się ją opóźniać.

Złoże znajduje się na terenie czterech gmin, w tym trzech gmin powiatu pszczyńskiego. Największy jego obszar znajduje się na terenie gminy Pszczyna, a konkretnie sołectwa Studzienice, a pozostały na terenie gmin Kobiór, Miedźna i Bojszowy. – To bardzo duże, obfite złoże. Jego zasoby bilansowe to ok. 1 mld 300 mln ton węgla, co pozwoli na wydobycie przez kilkadziesiąt lat na poziomie 3 mln ton węgla rocznie. To jedno z najlepszych niezagospodarowanych jeszcze złóż w Polsce. Wszystkie liczby mówią, że wydobycie będzie bardzo opłacalne nie tylko dla spółki, ale i całego regionu – tłumaczy Maruszczak.

Kopalnia bez szybu

Spółka zamierza od podstaw zbudować tu nową kopalnię. Ale bez szybu. Bo chce wykorzystać nową metodę udostępnienia złoża, stosowaną m.in. w kopalniach australijskich. Do pokładu węgla mają prowadzić łagodnie opadające w dół tunele, tzw. upadowe. Jednak do momentu wbicia łopaty w ziemię minie jeszcze trochę czasu. – Liczymy, że wydobycie węgla rozpoczniemy za 4-5 lat – mówi Kacper Maruszczak. – Obszar złoża w niewielkiej części wchodzi pod tereny zabudowane, ale planujemy wydobycie wyłącznie pod terenami leśnymi, więc wydobycie nie będzie miało wpływu na infrastrukturę drogową czy na budynki. Ponadto stosować będziemy odpowiednie metody, które zminimalizują negatywne skutki eksploatacji. Mieszkańcy i samorządy nie odczują szkód górniczych – zapewnia przedstawiciel spółki.

Zatrudnienie w kopalni, która ma nazywać się Studzienice 1 może znaleźć od 900 do 1000 osób. Jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, w którym dokładnie miejscu zakład górniczy zostanie zbudowany.

Zakrojone na szeroką skalę plany spółki Studzienice zna burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. – Ta spółka ma duże prawdopodobieństwo na uzyskanie koncesji na wydobycie. Rozmawialiśmy już podczas konwentu z wójtami o potencjalnych niebezpieczeństwach dla naszego regionu. To, co budzi nasze zainteresowanie i po części niepokój, to sposób fedrowania. Dzisiaj nie mamy pewności, na jakiej głębokości będą fedrować i jakim sposobem ten węgiel wydobywać. Dlatego na pewno będziemy prosić o spotkanie i wyjaśnienie, byśmy mogli przedstawić ten temat mieszkańcom. Jednak dzisiaj w zakresie gminy Pszczyna nie widzę większego niebezpieczeństwa. Jak wynika z tych wstępnych informacji, większość wydobycia ma się odbywać pod lasami – mówi burmistrz Dariusz Skrobol i podkreśla, że gminy mają szereg narzędzi by zabezpieczyć infrastrukturę przed szkodliwym wpływem kopalni, np. wprowadzając odpowiednie zapisy do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

To będzie dewastacja lasów?

Maruszczak przyznaje, że węgiel w kopalni Studzienice 1 ma być wydobywany metodą na tzw. zawał, co oznacza, że po wybraniu węgla po prostu wycofuje się z podziemnego chodnika. Zdaniem wielu osób, to metoda, która powoduje duże szkody.

– Wykonamy inwentaryzację środowiskową, wszelkie działania będą skonsultowane z organami ochrony środowiska i zgodne z obowiązującymi  przepisami prawa. Środowisko przyrodnicze na wydobyciu nie ucierpi – mówi Kacper Maruszczak.

Marian Pigan, nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, na terenie którego w znaczącej większości znajduje się złoże: – Gdyby faktycznie spółka uzyskała koncesję na wydobycie i gdyby miało być one prowadzone przez środek kompleksu leśnego, będziemy tym faktem mocno zaniepokojeni. Nasze lasy już i tak są mocno rozczłonkowane przez drogi czy linie kolejowe. Nie chciałbym, żeby ten teren był kojarzony tylko ze zwałowiskiem. Nie możemy pozwolić na to, żeby zdewastowano nam lasy, a takie byłoby niebezpieczeństwo, gdyby doszło pod nimi do fedrunku – mówi Marian Pigan.

Na różowo zaznaczone są koncesje na poszukwianie złóż węgla kamiennego m.in. na naszym terenie, źródło: MOŚ

Dziesiątki odwiertów pod powiatem

Pod naszym powiatem są ogromne pokłady węgla. W połowie ub. r. w Starostwie Powiatowym powstało opracowanie dotyczące wszystkich koncesji na odwierty na poszukiwanie węgla na terenie naszych gmin z ostatnich pięciu lat. Aktualnych jest obecnie kilkadziesiąt koncesji na szukanie złoża. Najwięcej na terenie gmin Suszec (13) i Pszczyna (osiem) oraz Kobiór (siedem).

Kto ma koncesje? M.in. związana z Janem Kulczykiem spółka Śląski Węgiel Żory - Suszec (w obszarze „Orzesze” – m.in. na terenie Kobióra i Suszca oraz w obszarze „Studzionka – Mizerów”, na terenie gmin Pszczyna i Suszec), czy spółka Linc Energy Poland Sp. z o.o. (obszar „Kobiór” na terenie gmin Kobiór, Suszec, Goczałkowice oraz obszar „Kobiór Północ” – pod Kobiórem, Pszczyną i Suszcem). – Znaczna ilość wydanych w ostatnim czasie koncesji na poszukiwanie złóż w obszarze powiatu pszczyńskiego budzi poważny niepokój mieszkańców i wskazuje na konieczność podjęcia wspólnych działań na szczeblu powiatu zapewniających ochronę interesów wspólnot samorządowych gmin i powiatu – taką opinię do informacji o liczbie wydanych koncesji w Kobiórze wydali tamtejsi urzędnicy.

ram

T G+ F

Zobacz także

Prezydent w Pawłowicach: polskie górnictwo trzeba rozwijać
Prezydent w Pawłowicach: polskie górnictwo trzeba rozwijać
Można składać wnioski o rekompensatę za utracony węgiel
Można składać wnioski o rekompensatę za utracony węgiel
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu

Komentarze:

puk puk 2016-02-25 godz. 15:30
Rząd pracuje nad ustawą radykalnie zmniejszającą podatki płacone przez kopalnie do gmin... Znając ich system pracy ustawa przejdzie bez problemów... I co wtedy wy wszyscy węszący interes dla gminy z kopalni powiecie? Inwestor więcej zarobi, a nam zrobi tu armagedon... Jedyne zielone miejsce na Śląsku zniknie, do Pszczyny pies z kulawą nogą nie przyjedzie, ludzie przestaną się w okolicy budować i dopiero gmina będzie miała biedę... Radziliśmy sobie jako tako bez kopalni, to sobie poradzimy dalej. Inwestycje są potrzebne, ale nie takie... Na granicy Pszczyny i Goczałkowic ciągle budują jakieś zakłady, hale, pszczynianie zakładają firmy... Nie gadajcie, że jest źle... Kopalnia to nie zysk, a strata dla wielu ludzi... Zyska tylko inwestor i jego prezesi... Myślmy przyszłościowo... Tylko ważne, byśmy wszyscy mówili jednym głosem i nie dali się podpuścić propagandzie, skłócić... Już takie próby widać w niektórych medialnych doniesieniach... Pamiętajcie, to MY MIESZKAŃCY jesteśmy NAJWAŻNIEJSI! BROŃMY SWOJEGO DOMU!!! 14 godz. temu • Odpowiedz • Naruszenie regulaminu 16 / 6Gość: Puk puk Nie dajcie się skłócić kopalnianej propagandzie! Dla większości ludzi będzie to zło, nie zysk. Niech nawet 1000 osób znajdzie tam pracę, ale co najmniej kilka tysięcy będzie miało problem z domami, zanieczyszczonym powietrzem to już kilkadziesiąt tysięcy, a ze zniszczonymi lasami i rezerwatem (było nie było wizytówką Pszczyny) już nie wiem ilu ludzi... Nikt tu już nie przyjedzie, młodzi, nie górnicy, będą budować domy w innych miejscach, wyjadą... Gmina, która w okolicy uchodzi za piękne przyrodniczo miejsce, w którym warto budować domy (a co za tym idzie płacić podatki), posyłać dzieci do szkół (a co za tym idzie zwiększać subwencję oświatową), zakładać małe przedsiębiorstwa ( a za tym podatki, miejsca pracy), będziemy gminą zniszczoną, wyludnioną, z grupą pracowników kopalni, którą po wydobyciu czego się, zamkną wyślą na bezrobocie, jak było na Woli... Musimy mówić jednym głosem NA NIE, bo to nawet nie o naszą przyszłość chodzi, ale o przyszłość naszych dzieci i wnuków... One nam medalu za otworzenie kopalni nie dadzą... Przykro mi, ale węgiel na dłuższą metę nie ma przyszłości... A wydobycie "na zawał" jest po prostu bandytyzmem w białych rękawiczkach, zbrodnią przeciw przyrodzie i ludziom. To się nigdy na dłuższą metę nie opłaca... 14 godz. temu • Odpowiedz • Naruszenie regulaminu
xxx 2015-11-22 godz. 16:48
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/katastrofalna-jakosc-powietrza-w-polsce,2195078,4199,strona,13,s,1,f,a i o czym tu pisać !!! dziękuję Polsce za to że tak o nas dba
pniok 2015-11-21 godz. 17:32
a może czas powiedzieć .. i na co nam były te powstania .. jak nazwać tych co o coś walczyli i jak zostali potraktowani dziś ?? gdzie poszanowanie tego co zrobili i tej ziemi ?? Polska dostała Śląsk za darmo dlatego go nie szanuje patrzy tylko kasy .. jak bombon wycyckać co najlepsze i wypluć .. szkoda słów ..człowieka pieron bierze jak to czyta .. jak tak można ?? nawet komuna zostawiła te lasy w spokoju ale teraz już nie ma z czego kraść to i ten kawałek trzeba zniszczyć .. i ja mam szanować ten kraj ? ja mam się do niego przyznawać i nazwać go ojczyzną ?? tak postępuje zaborca .. robi się z nami jak w krajach 3 świata a może nim jesteśmy .. prezydent Duda pisał że będzie chronił zwierzęta i już widać jak je chroni ale te Polskie te śląskie to już mutanty do zabicia tak jak ludzie tu mieszkający ..może eutanazję wprowadzić od razu ..po co nam emerytury na Śląsku ?? gdzie wyjść na hałdy ?? dusić się astmą czy pyłem ?? dla mnie to nie do pojęcia jak tak można tak się traktuje tylko wroga ...
1pfvw 2015-11-21 godz. 15:58
jankowiczanin .. odp się od lasów .. OK ..Jan Henryk XI kazał pozamykać wszystkie zakłady mające na nie wpływ dlatego i tylko dlatego dzięki niemu może Polska i świat oglądać żubry. Dbał o nie a mógł zrobić z nimi co zechciał i to była jego wola że my dziś je jeszcze mamy . Ale to był tzw. ...zaborca .. skoroś taki mądry to dlaczego Polska nie posprząta po sobie bałaganu /burdelu który zostawia ?? niech zabiorą sobie pod warszawę te hałdy .. kto do tego doprowadził ?? co zrobiono przez 100 lat by odejść od niszczenia Ślaska ?? nic jak miano go w d..e tak dalej tam jest .A to że ktoś dziś pisze że będą fedrować pod lasami to kłamstwo za parę tat powiedzą że muszą zamknąć kopalnię bo ,,, bo ludzie nie chcą się zgodzić na ,,, i 1000 ludzi straci pracę ..i kto będzie winny oczywiści Ci co bronią swoich domostw ,życia TO JA CI ODPOWIEM ŻE CZASEM ROZMAWIAM Z ,,GÓRNIKAMI '' I WIESZ CO ICH INTERESUJE TYLKO PRACA NIC WIĘCEJ BO WIĘKSZOŚĆ Z NICH TO PRZYJEZDNI ..WIESZ CO KAŻDY Z NICH CI POWIE ... MAM W D..E TWÓJ DOM. , TWOJĄ PRZYRODĘ .. TWOJE POWIETRZE JA TU TYLKO PRACUJĘ A W DOMU MAM ŚWIĘTY SPOKÓJ CISZĘ .. a ja mam w d..e czy Polska będzie miała czym palić rozumiesz .. niech sobie puszczę białowieską powycinają ..ale oni na to sobie nie pozwolą ..to głupie ,śląskie paciuloki siedzą cicho i narzekają w domach ..Poczytaj co pisze ,,szkody górnicze '' robi się ze Śląska i z Ślązaków zadupie , ludzi tylko do łopaty , rujnuje region .. mam w d..ie taką ojczyznę .. ale co się dziwić ktoś powiedział ze Ślask to zgermanizowana kolonia niemiecka , jeszcze inny i to nie dawno że najlepszym rozwiązaniem dla Polski było by go sprzedać ( a ja dodam po raz drugi ale jeszcze nie aż wszystko wybiorą dopiero wtedy ) a ja jestem V kolumna bo bronię swojego .. ale za to można podziękować władzy i tutaj też przysłowie nie ma takiego draństwa jakiego nie dopuści się władza by się przy niej utrzymać .. poza tym poczytajcie dobrze co pisze z tego wychodzi że wszystko jest przesądzone
niedoszła mieszkanka Studzienic 2015-04-07 godz. 00:34
:))) Chciałam kupić pięknie urządzony dom w Studzienicach (z widokiem na tereny leśne", luźna zabudowa..)- przeszło 700 000 za taki "dół", to stanowczo za dużo. Ryzyko zbyt ogromne. Szkoda. Na prawdę szkoda. Życzę mieszkańcom siły i woli walki, bo bez tego się raczej nie obejdzie, jak widać. Szkoda.
mieszkaniec 2015-03-08 godz. 21:58
wynocha ze studzienic nie zgadzamy sie na powstanie kopalni
j 33 2015-03-03 godz. 01:38
chciałbym zobaczyc dokładna mapke wydobycia
na 100% 2015-02-22 godz. 15:23
Ludzie nie dajcie się omamić tekstami typu'wydobycie nie będzie miało wpływu na infrastrukturę drogową czy na budynki. Ponadto stosować będziemy odpowiednie metody, które zminimalizują negatywne skutki eksploatacji. Mieszkańcy i samorządy nie odczują szkód górniczych" Nas w Goczałkowicach też tak oszukali,a po co? bo tak jest ekonomiczniej.A potem wam powiedzą żebyście się nauczyli z tym żyć(czyli z remontami w zrujnowanych domach>
Frącek 2015-02-12 godz. 20:30
Dlaczego burmistrz Pszczyny cicho siedział do wyborów ,na pewno nie zostałby wybrany ponownie z powodu planów kopalnianych. Zataił a teraz będziemy ponosić konsekwencje.Kto pokryje odszkodowania gdzie mamy się wynosić. Najwieksze złoża są pod remizą wreszcie pijoki obalą się do dołów.Frącek
Krzyś 2015-02-12 godz. 09:28
Firma na mocy obowiązujących przepisów prawa (Prawo geologiczne i górnicze)odpowiada za wszystkie ewentualne szkody. Co do lasów - zmieni się nieco ich charakterystyka. Często działalność górnicza,która lekko obniży teren, przy niskich stanach wód jest nawet pożądana. Co do kopalni to duża kasa dla gminy i mieszkańców i mnogo miejsc pracy. Ja jestem za!
normalny 2015-02-12 godz. 02:56
znowu ktoś z PO POmyślał jak zniszczyć najpierw lasy POtem Pszczynę i sprzedał POmysł warszawce brawo starostwo wara od powiatu wynieście się wszyscy z PO do warszawki i tam żyjcie
zorientowany 2015-02-11 godz. 17:36
im płytsze wydobycie,tym większe szkody na powierzchni a na podsadzkę żadna kopalnia nie robi bo to za drogo!a koszty ponoszone przez kopalnie na szkody górnicze są niewspółmierne do strat na powierzchni,bo każda kopalnia broni się przed nimi jak może-w tym wypadku prawo sobie praktyka sobie,warto podrążyć ten temat na przykładzie szkód górniczych w sąsiednich gminach.
jankowiczan 2015-02-11 godz. 17:22
Zgadza sie teren pod zakład górniczy musi byc, ale czemu odrazu mowicie o wysiedleniach? Ludzie przejedzcie się choćby pod KWK Piast w Bieruniu, co jest przy zakładzie górnicznym? BLOKI! Przy samej kopalni teren jest bardziej bezpieczny ze wzgledu na wyznaczenie filaru oporowego, ktory ma zapewnic stablinosc terenu przy zakladzie. Przypuszczam ze jesli przy Studzienicach mamy wiele terenow lesnych to i tam bedzie glownie kierowany front wydobywczy, ze wzgledu wlasnie na minimalizacje szkód górniczych i konflitkow spolecznych. A jeśli chodzi o szkody górnicze to kopalnie ponosza naprawde duze koszty jesli chodzi o przywrocenie rzeczy do poprzedniego stanu lecz aby ich uniknac eksploatacja pod budynkami mieszkalnymi itp. moze byc prowadzona z czesciowym zawalem stropu/podsadzka. A jeśli chodzi o ,,Nie logicziej by je było znlaleść w zamykanych kopalnia." Logiczniej z tym ze 1. Musialyby one byc sprzedane temu prywatnemu przedsiebiorcy, który bylby nimi zainteresowany. 2. W niektorych kopalniach poprostu złoża są nieopłacalne do wydobycia o niskiej wartosci kalorycznej, a w tym przypadku chodzi głownie o poklady plytko zalegające na terenie lesnym a wiec ekonomicznie oplacalna inwestycje.
"logiczny" 2015-02-11 godz. 13:30
bo w Warszawie nie chcą mieć szkód górniczych-od tego mają głupi śląsk,który ciągle jeszcze liczy pieniądze z górnictwa i nie widzi,że właśnie przez górnictwo umiera,bo wszędzie wydobycie kiedyś się kończy!
MIREK55A 2015-02-11 godz. 13:12
brak już słów jakich mamy włodarzy , tylko kasa się liczy ludzie już nie . A swoją drogą to dlaczego firma z warszawy?
miejscowy 2015-02-11 godz. 10:45
zjada sie z calej polski i beda strajkowac i blokowac drogi
myślący 2015-02-11 godz. 08:21
nie rozumiem dlaczego w czasie gdy właśnie widać,jak kończy się epoka węgla,bezmyślni nie myślący o przyszłości włodarze naszych gmin,zezwalają na dewastację powierzonych im w zarządzanie terenów-to najprostsza droga do upadku gmin,bo tam,gdzie wydobywa się najtańszym kosztem,degradacja terenu nie pozwala na jakiekolwiek inwestycje dające gminom szanse na rozwój-po węglu jest koniec!przykład Goczałkowice,zamiast uzdrowiska dewastacja!
ANTY 2015-02-10 godz. 23:27
DO JANKOWICZAN : TO MOŻE ZAPROPONUJ POMYSLODAWCĄ ŻEBY CIEBIE WYSIEDILI I POSTAWILI KOPALNIE !! TĘPOTA NIE ZNA GRANIC;/
Studzieniczanin 2015-02-10 godz. 23:25
WARA OD STUDZIENIC PRECZ!!! Wiele ludzi przeprowadziło się do Studzienic właśnie z miast górniczych aby znaleść spokój, ciszę i w miarę świeże powietrze A teraz co kolejne świństwo u nas? To JEDNE KOPALNIE zamykają ludzie tracą pracę nie tylko na kopalniach ale i wokół prosperujące małe sklepiki bo jak mieszkańcy nie mają pracy to za co mają kupować. Tak miejsca pracy? Nie logicziej by je było znlaleść w zamykanych kopalnia. POMYŚLAŁ KTOŚ O MIESZKAŃCACH bo przecież na jakiś terenach tzn na POSESJACH MIESZKAŃCÓ musi powstać ta kopalnia co napewno wiąże się z wysiedleniem mieszkańców!! DZIEKUJEMY PANU BURMISTRZOWI ZA INFORMACJE O KOPALNI BARDZO DZIĘKUJEMY!!!
Daro 2015-02-10 godz. 22:43
Witam Kopalnia jak najbardziej ponieważ zawsze jest to przemysł miejsca pracy i nie rozumiem dlaczego ludzie się martwią o lasy. W lesie sie nic nie stanie przyroda sobie poradzi. Jestem pracownikiem pobliskiej kopalni i wiem jak to funkcjonuje. Fedrunek na zawał to najtańsza forma wydobycia. Ale niestety bez szkód gorniczych w tej formie wydobycia nie da się!! Także ludzie jak powstanie ta kopalnia to martwcie się o swoje domy budynki ponieważ każdy silniejszy wstrząs jest odczuwalny nie tylko w miejscu gdzie się fedruje ale i kilka kilometrów dalej
konda 2015-02-10 godz. 21:07
Treść została wysłana do moderatora, ponieważ jest niezgodna z regulaminem portalu.
studzieniczanka 2015-02-10 godz. 18:59
Wara od Studzienic już mamy tereny przemysłowe przez które odechciewa sie tu mieszkać!
mieszkaniec 2015-02-10 godz. 16:13
taaak, będą ryć tylko pod lasami i wydobywać tylko węgiel-jak wszyscy ,mimo że już od wielu lat dostępne są nowe technologie i nie trzeba sypać hałdy,ale to za drogo,żeby zniszczone naprawiać a samorządy tego nie wymagają!!
myślący 2015-02-10 godz. 14:56
Ludzi nie ma się czego obawiać przecież oni będą tylko węgiel wydobywali a nie kamienie które tworzą hałdy przy kopalniach wykorzystujących starą technologię.Co za popi......ny kraj ,jedna kopalnia chcą zamknąć żeby otworzyć drugo.
szkody górnicze 2015-02-10 godz. 13:22
dlatego trzeba kontrolować władzę gdzie i na co się zgadza,ponieważ za ewentualny rozwój gminy część mieszkańców płaci swoimi majątkami i zdrowiem-teren staje się trwale zdegradowany poprzez zalewiska,hałdy itd-jest on trwale stracony dla innych inwestycji-monokultura górnicza tak jak w gminie Suszec ,gdzie właśnie kończy się wydobycie,doprowadza do braku perspektyw na przyszłość chociażby po tych kilkudziesięciu latach,nie licząc krzywdy mieszkających na terenie wydobycia-oni są skazani i poświęceni dla dobra reszty mieszkańców.Ale o tym na początku tego"eldorado" władza ludziom nie mówi ,to się okazuje później...
EWA 2015-02-10 godz. 13:12
Kolejne szkodniki się szykują. górniki = szkodniki
jankowiczan 2015-02-10 godz. 13:02
Szkody górnicze występować bedą ale gdzie i w jakim stopniu? Jeśli duza czesc eksploatacji bedzie prowadzona pod lasami to nie widze wielkich wad przy tym wydobyciu tym bardziej, ze powstana nowe miejsca pracy w kopalni ale nie tylko, gdyz na jednego gornika przypada kilka innych miejsc pracy zwiazanych z branza okologornicza ale również w podstawowych firmach usługowych i produkcyjnych. A jak wspomniales rowniez gmina na tym zyska pobierajac podatek od kopalni, ktory moze przeznaczyc na inwestycje, a jesli mamy tutaj perspektywe kilkudziesieciu lat wydobycia to pieniadze te moga bardzo wspomoc nasz rejon.
szkody górnicze 2015-02-10 godz. 11:15
wydobycie bez szkód górniczych to mit,samorządy pozwalając na wydobycie na terenie swoich gmin,w żaden sposób nie zabezpieczają interesów mieszkańców z terenów górniczych,wręcz niejednokrotnie ukrywając ustalenia z przedsiębiorstwem górniczym przed zainteresowanymi mieszkańcami,bo dla nich ważne jest,ile opłaty wniosą one do budżetów gmin-w rezultacie tak jak w gminie Suszec,pół gminy zniszczone a następne pół potencjalnie czeka na zniszczenie.Jak górnictwo się zwinie,to będzie koniec tej gminy!Ale ważne ,ze fontanna i rondo już jest!
treść:
autor:

SQL: 18