Obecna sala widowiskowa jest mała, niewygodna i niedostosowana do osób niepełnosprawnych (fot. Natalia Modrzewska)

Powstanie sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia?

Pszczyna20.01.2019, 12:43

Mówiło się o niej od lat. Wszystko wskazuje na to, że w mieście powstanie nowa sala widowiskowa.

Największe koncerty, widowiska czy występy kabaretów w Pszczynie odbywają się głównie w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury przy ul. Piastowskiej 1. Każdy kto kiedykolwiek tam był wie jednak, że nie jest to sala widowiskowa z prawdziwego zdarzenia.

- Sala nie spełnia wymogów technicznych, nie mówiąc już o estetycznych, poczuciu komfortu. Jest tam słaba widoczność, sala nie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych, jest mała, przez co niektórzy wykonawcy czy grupy u nas nie wystąpią – mówi Michał Czernek, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury. Jak zauważa, to sprawia, że niektórzy wolą iść na podobne wydarzenia organizowane w innych miejscach. - Nowa sala widowiskowa bezwzględnie jest potrzebna – dodaje.

I wszystko wskazuje na to, że w końcu powstanie. W budżecie gminy Pszczyna na rok 2019 zarezerwowano 500 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z koncepcją sali widowiskowej PCK-ulu. Dotychczasowa sala znajdująca się na piętrze budynku przy ul. Piastowskiej 1 może pomieścić 250 osób. Nowa miałaby mieć 350 miejsc, z możliwością powiększenia do 500.

- Jeśli będziemy mieli obiekt na 500 miejsc, będziemy konkurencyjni w stosunku do większości ośrodków w promieniu 20 km, nawet tych komercyjnych. Będzie się mogło odbywać u nas więcej imprez. Póki co oglądamy podobne obiekty w regionie, rozmawiam z dyrektorami ośrodków, m.in. o tym, jaka jest optymalna liczba miejsc – mówi dyrektor PCK-ulu.

Michał Czernek przyznaje, że w nowej sali miałaby być uruchomiona również działalność kinowa. - Najbardziej prawdopodobna jest koncepcja jednej sali – miałaby być zarówno salą koncertową, jak i kinową – mówi. PCKul skłania się ku rozwiązaniu z Radzionkowa, gdzie przez jeden dzień w tygodniu funkcjonuje kino, które emituje filmy dla dzieci, dla całej rodziny oraz wieczorem np. film sensacyjny (w Pszczynie chodziłoby o filmy komercyjne, a nie niszowe, bo taką działalność w ramach PCKulu prowadzi DKF Pszczyński Klub Filmowy). W pozostałe dni organizowane są koncerty, spektakle, przedstawienia.

Obecnie PCK-ul zbiera informacje do konkursu na koncepcję sali, ma on zostać ogłoszony na przełomie I i II kwartału tego roku. Ta sama firma miałaby do końca roku wykonać projekt sali. W II kwartale 2020 r. miałyby ruszyć roboty budowlane.

Według planów obiekt ma zostać ukończony w 2022 r. Wiele wskazuje na to, że powstanie przy ul. Bielskiej, w okolicy placu zabaw dla zwierząt, naprzeciw stacji paliw i w pobliżu kościoła Podwyższenia Krzyża Św., gdzie jest duży parking. Nie zapadła jeszcze decyzja, czy do nowego obiektu przeniesiona zostanie siedziba Pszczyńskiego Centrum Kultury.

Jak przyznaje M. Czernek, całość może kosztować ok. 10 mln zł.

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Roztańczona Pszczyna 2019
Roztańczona Pszczyna 2019
Nie będzie konkursu, tylko przetarg na projekt budowlany
Nie będzie konkursu, tylko przetarg na projekt budowlany
Będzie projekt przebudowy ul. Lipowej w Wiśle Wielkiej
Będzie projekt przebudowy ul. Lipowej w Wiśle Wielkiej
Pszczyński PUP dobrze realizuje instrumenty tarczy
Pszczyński PUP dobrze realizuje instrumenty tarczy
Mobilny punkt wymazowy dla osób w kwarantannie
Mobilny punkt wymazowy dla osób w kwarantannie
Za kilka dni niemal 400 uczniów z powiatowych szkół przystąpi do matury
Za kilka dni niemal 400 uczniów z powiatowych szkół przystąpi do matury
15 kolejnych zakażeń i trzech ozdrowieńców
15 kolejnych zakażeń i trzech ozdrowieńców

Komentarze:

obserwator 2019-01-24 godz. 05:17
Taki obiekt powinien powstać na ul Wojska Polskkiego, na wjezdzie do rynku po prawej stronie, miejsce było by idealne, w samym centrum, działka i tak jest nie zagospodarowa, mozna by sie dogadac z jej właścicielka, dać jej to co chce a miasto odzyska swoja działkę i zniknie problem dojazdu do klsztorku.Trzeba pamiętac że sporo imprez odbywa sie na rynku czy w parku, a z tym się wiąże transport sprzętu itd ( łatwiej przejść kawałek po rynku niż za każdym razem jeździć na ul Bielską)
plesek.pl 2019-01-21 godz. 20:59
hmm, stawiam na to,że owa sala będzie kiełbasą wyborczą w najbliższych wyborach samorządowych
gosc 2019-01-21 godz. 17:34
Śmieszne nie śmieszne. Teatralna sama, na własne życzenie, a właściwie życzenie jej szefa, się z Pszczyny wyautowała. Tak, że, ten tego. Śmieszne, co nie Wojtek.
Śmieszne 2019-01-21 godz. 11:29
A po co tyle pieniędzy wydawać jak w pckulu nic się nie dzieje. 500 miejsc to zdecydowanie za mało na Sławomira czy kwiatkowskiego - takie gwiazdy funduje nam pckul. PCKul nawet nie potrafił utrzymać teatralnej maszyny - jedynej imprezy dla nie januszy w tym mieście.
DDD 2019-01-21 godz. 07:35
Cieszę sie, że coś się dzieje. Ale z kinem, to proszę przemyślcie. Jeden dzień w tygodniu, filmy komercyjne (a nie niszowe), jakby tylko taki podział istniał na świecie. A w sumie to dlaczego pszczyński klub filmowy nie mógłby korzystać z infrastktury nowej sali?
treść:
autor:

SQL: 19