Starostowie dożynek, państwo Beata i Marcin Zawieruchowie przekazują bochenki chleba gospodarzom dożynek - staroście pszczyńskiej oraz wójtowi gminy Kobiór. (fot. powiat)

W Kobiórze rolnicy z całego powiatu podziękowali za plony

Kobiór16.09.2019, 10:05

W niedzielę, 15 września odbyły się w Kobiórze dożynki gminno-powiatowe. Pogoda dopisała. Na najważniejszej imprezie dziękczynnej w powiecie bawili się licznie mieszkańcy ziemi pszczyńskiej. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych.oraz parlamentarzystów.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 mszą w kościele parafialnym w Kobiórze z udziałem chóru „ExAnimo” oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Echo Pszczyny”.

Następnie barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyli rolnicy, koła gospodyń wiejskich, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, przejechał na miejsce uroczystości -  teren Gminnego Ośrodka Sportu.

Podczas ceremoniału dożynkowego starostowie dożynek, Beata i Marcin Zawieruchowie przekazali bochenki chleba staroście pszczyńskiej Barbarze Bandole oraz wójtowi gminy Kobiór, Eugeniuszowi Lubańskiemu.

- Dzisiejsze święto plonów dedykowane jest rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, hodowcom, pszczelarzom oraz leśnikom. Mamy za co dziękować. Z informacji uzyskanych od naszych rolników wynika, że pomimo anomalii pogodowych, tegoroczne plony są dość dobre. Ominęły nas także wielkie nawałnice i gradobicia. Zdajemy sobie sprawę, że rolnictwo tradycyjne w Kobiórze zanika. Dlatego w ostatnich latach nie było w Kobiórze tradycyjnych dożynek. W tym roku została nam powierzona organizacja dożynek gminno-powiatowych, co zmobilizowało samorząd i mieszkańców do wspólnej pracy i jednocześnie pokazało, że jesteśmy wspólnotą i możemy na siebie liczyć - mówił wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański.

 Podczas ceremoniału nastąpiło wręczenie odznaczeń i nagród:

Starosta Barbara Bandoła wręczyła „Żubry Pszczyńskie”, nagrodę powiatu pszczyńskiego dla osób szczególnie zasłużonych dla lokalnego rolnictwa. Odznaczenie otrzymali: 

Cecylia i Jan Rygułowie, właściciele jednego z największych obszarowo gospodarstw rolnych na terenie gminy Kobiór

Grażyna i Szczepan Polokowie, którzy od prawie 30 lat prowadzą uprawę pieczarek w Kryrach a swoje produkty eksportują m.in. do Niemiec, Francji, Bułgarii, Grecji czy Anglii;

Marian Pigan, nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, który pracuje na rzecz rozwoju lokalnej społeczności;

Donata Szałaśny, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, która reaktywowała je, będąc przed laty dyrektorką Gminnego Domu Kultury w Kobiórze. Laureatka pracuje dla lokalnej społeczności i angażuje się w organizację gminnych i powiatowych konkursów potraw regionalnych;

Katarzyna Myszor, współwłaścicielka gospodarstwa rolnego i aktywna członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiórze; od kilku lat prezeska Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie, która angażuje się w działania dla rozwoju rolnictwa, współpracując z samorządem i instytucjami pracującymi na rzecz rolnictwa;

Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach przyznał odznaczenie „Złoty Kółkowicz” Janowi Rygule raz Genowefie Przewoźnik. Jest to wyraz uznania dla bezinteresownych dokonań dla miejscowego społeczeństwa, rolnictwa i organizacji rolniczych na przestrzeni wielu lat.

Gmina Kobiór przyznała również wyróżnienia za zasługi dla kobiórskiego rolnictwa Cecylii i Janowi Ryguła, Ewie i Januszowi Twardek oraz Gabrieli i Bernardowi Mazur. 

Specjalne podziękowania za działalność dla lokalnej społeczności i wsparcie działań gminy otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Kobiórze. Gmina przekazała Kołu promesę w wysokości 500zł na zakup serdaków śląskich. Nagrodę wręczył wójt gminy Kobiór wraz z przewodniczącym Rady Gminy, Przemysławem Sawickim.

Hodowcom gołębi pocztowych wręczono Puchary Przewodniczącego Rady Gminy Kobiór za lot z 25 maja 2019 z Dessau. Otrzymali je Jerzy Gandyk, Zygmunt Jaromin oraz Jerzy Orendorz. Gołębie można było podziwiać podczas dożynek na specjalnej wystawie.

Po ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na zabawę. Mieszkańcy wysłuchali występów dziecięcego zespołu regionalnego „Kobiyrzoki”, zespołu pieśni „Kobiórzanie” i chóru Harmonia, który w tym roku obchodził swoje 100-lecie. Pod wieczór Ireneusz Krosny wystąpił ze swoim „Teatrem Jednego Mima” i zagrał zespół Carrantouhill. Imprezę zakończyła biesiada śląska z Mirkiem Szołtyskiem oraz trwająca do późnych godzin zabawa taneczna.

Na terenie imprezy odbywały się wystawy pojazdów rolniczych, ptaków ozdobnych, ekspozycja wędkarska oraz pszczelarska. Sprzedawano rękodzieło. Działalność promowało na swoich stoiskach Nadleśnictwo Kobiór oraz Fundacja Ekon. Dzieci mogły skorzystać z gier plenerowych i dmuchanego placu zabaw.

 

Reklama

ar

T G+ F

Zobacz także

Weekendowy rozkład jazdy. Nie tylko dożynki!
Weekendowy rozkład jazdy. Nie tylko dożynki!
Dożynki gminno-powiatowe
Dożynki gminno-powiatowe
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19