W Goczałkowicach-Zdroju też będzie można pożyczyć rowery

Goczałkowice-Zdrój27.03.2018, 12:09

Stacje rowerowe powstaną w rejonie korony zapory oraz w uzdrowisku obok byłego dworca kolejowego.

Gmina Goczałkowice-Zdrój nawiązała współpracę w gminą Pszczyna, która w kwietniu ub. roku uruchomiła system wypożyczalni rowerów miejskich. Podczas sesji Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój, 20 marca, radni przyjęli uchwały, które umożliwią wójt Gabrieli Plasze zawarcie stosownych umów i zaciągnięcie zobowiązań.

W ramach przedsięwzięcia zostanie uruchomionych 8 stacji rowerowych, w tym 6 na terenie gminy Pszczyna i 2 na terenie Goczałkowic-Zdroju, w których będzie można wypożyczać rowery. W Goczałkowicach-Zdroju rowery mają stanąć w rejonie korony zapory oraz w uzdrowisku przy dworcu kolejowym. Każda ze stacji będzie wyposażona w 10 rowerów, 12 stojaków rowerowych oraz terminal z panelem informacyjnym i sterującym.

W ramach usługi zostanie uruchomiony serwis internetowy z modułem rejestracji, logowania, mapą i aktualnościami. Wykonawca będzie zobowiązany do obsługi całego systemu, w tym napraw, konserwacji, serwisowania, czyszczenia sprzętu, nadzoru, obsługi systemu łączności oraz wszelkich rozliczeń z klientami, a także monitorowania liczby rowerów na poszczególnych stacjach i przewożenia ich tam, gdzie ich brakuje.

Współpraca gmin umożliwi wypożyczenie roweru w dowolnej stacji na terenie jednej gminy i jego zwrot na terenie drugiej, bez konieczności powrotu do miejsca, gdzie nastąpiło wypożyczenie. System wypożyczania rowerów będzie funkcjonował  w sposób ciągły przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia w okresie maj-wrzesień, w latach 2018-2020. 

Szacunkowy roczny koszt utrzymania jednej stacji wynosi ok. 40 tys. zł, przy czym ostateczny koszt będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu. Zadanie będzie realizowane przez gminę Pszczyna.

(źródło: UG Goczałkowice-Zdrój)

jack

T G+ F

Zobacz także

Trzeci sezon Pszczyńskiego Roweru Miejskiego
Trzeci sezon Pszczyńskiego Roweru Miejskiego
gorący temat
Na początek 40 rowerów na czterech stacjach. Ruszył Pszczyński Rower Miejski
Na początek 40 rowerów na czterech stacjach. Ruszył Pszczyński Rower Miejski
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży

Komentarze:

Burakiewicz 2018-03-28 godz. 14:54
To by miało sens, gdyby stacje były rozlokowane w sołectwach gminy Pszczyna. Gdyby tak w każdym sołectwie postawić taką stację rowerową np. w okolicy szkoły lub kościoła (nawet z mniejszą liczbą rowerów), to jakoś by to, przynajmniej w minimalnym zakresie, zrekompensowało brak komunikacji miejskiej.
DDD 2018-03-27 godz. 13:47
Koszt utrzymania rowerków dla Pszczyny to w takim razie około 240.000 zł/ rok. Każdy niech oceni we własnym sumieniu, czy to się opłaca.
treść:
autor:

SQL: 18