Budynek socjalny przy ul. Dobrawy 1 oddany do użytku w styczniu 2015 r. / fot. archiwum

W gminie Pszczyna brakuje lokali mieszkalnych dla najbiedniejszych

Pszczyna26.11.2019, 14:54

Gmina Pszczyna zmaga się z problemem braku lokali komunalnych, socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Lista oczekujących jest długa. Gmina płaci odszkodowania za niedostarczenie lokali uprawnionym. Są już projekty budynków, ale nie zabezpieczono w budżecie gminy na 2020 rok środków na budowę. Radni Rady Miejskiej, Grzegorz Kuczera i Arkadiusz Gardiasz wystosowali w tej sprawie interpelację.

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest jednym z zadań własnych gminy. Zgodnie z ustawą z 21 czerwca 2001 roku, gmina ma zapewniać gospodarstwom o niskich dochodach lokale komunalne, mieszkania socjalne i zamienne oraz pomieszczenia tymczasowe. Radni wskazują, że największym problemem naszej gminy jest zapewnienie lokali socjalnych. W roku 2019 na liście uprawnionych do otrzymania mieszkań pochodzących z zasobów gminy znalazło się 189 rodzin. 100 spośród nich oczekuje na przydział lokalu socjalnego, a na zmianę lokalu czeka 15 rodzin. Lista osób uprawnionych do otrzymania lokalu socjalnego jest bardzo długa i obecnie gmina Pszczyna nie jest w stanie zaspokoić tych potrzeb. Ponadto są oczekujący na przydział lokali komunalnych. To osoby, które ze względu na wzrost dochodów utraciły prawo do najmu lokalu socjalnego.  Ze względu na brak wolnych miejsc w 2019 roku osobom z listy przydzielono zaledwie 1 lokal komunalny, 2 lokale socjalne oraz 1 w ramach zamiany lokalu.

Ze względu na fatalny stan techniczny budynków opróżnia się kamienice m.in. przy ul. Wojska Polskiego, Basztowej i Żorskiej. Mieszkającym tam rodzinom trzeba wskazać lokale zamienne. Brakuje pomieszczeń tymczasowych, do których powinny zostać wyeksmitowane osoby bez prawa do lokalu socjalnego - Gmina Pszczyna posiada tylko 2 takie pomieszczenia. Jak wskazują radni, jeżeli osobie uprawnionej do najmu lokalu socjalnego na mocy wyroku gmina nie dostarczyła takiego lokalu, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy. Obecnie gmina Pszczyna jest zmuszona płacić takie odszkodowania, tracąc niepotrzebnie środki.

Radni wskazują na szereg zaniedbań. Od 5 lat nie powstał w gminie żaden budynek, który poprawiłby sytuację niedoboru lokali. Gmina posiada już projekty i pozwolenia na budowę takich budynków. Jednak w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego nie wyłoniono do tej pory inwestora. W projekcie budżetu gminy na przyszły rok nie zabezpieczono środków na budownictwo socjalne i komunalne. Radni przypominają również w interpelacji, że na sesji Rady Miejskiej 21 marca br. pozytywnie przegłosowano wniosek Komisji Rewizyjnej o zabezpieczenie w budżecie gminy na 2020 rok środków na budowę budynków z mieszkaniami socjalnymi. 

Na realizację wyroków o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego oczekuje w gminie Pszczyna ok. 40 rodzin. Po nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, osoby oczekujące na wykonanie wyroku o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego płacą odszkodowanie w wysokości czynszu jak za lokal socjalny. Różnicę między tym odszkodowaniem a czynszem, jaki płaciłby były najemca, gdyby trwał dalej najem, również musi pokryć gmina.

Radni wskazują, że w obecnej sytuacji gmina powinna rozważyć możliwość pozyskania środków zewnętrznych m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa, którego celem jest zwiększanie zasobów lokali mieszkalnych oraz lokali i pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej. Program finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat. W bieżącym i przyszłym roku na wsparcie budownictwa mieszkaniowego jest po 500 mln zł, a w kolejnych latach po 1 mld rocznie. Prowadzony jest nabór ciągły wniosków w programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego - można zgłaszać się po wsparcie w dowolnym momencie. Dopłaty mogą wynieść aż 60% kosztów inwestycji.

Radni w interpelacji zawnioskowali o zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych i wprowadzenie do budżetu gminy i Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2021 zadania związanego z budową lokali socjalnych, przenosząc większą część obciążenia finansowego na rok 2021. Jak wskazują, środki na to zadanie mogą pochodzić również z pieniędzy zaoszczędzonych w postępowaniach przetargowych, z nadwyżki budżetowej lub wolnych środków gminy.

ar

T G+ F

Zobacz także

Smog w Pszczynie: młodzież protestuje, radni przedstawiają swój pomysł na walkę o czyste powietrze
Smog w Pszczynie: młodzież protestuje, radni przedstawiają swój pomysł na walkę o czyste powietrze
Kategoryczne NIE dla lokali socjalnych
Kategoryczne NIE dla lokali socjalnych
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18