(fot. UG Pawłowice)

W gminie Pawłowice epidemia ciągle się rozwija

Pawłowice01.06.2020, 13:58

Apel wójta Franciszka Dziendziela do mieszkańców gminy Pawłowice.

Szanowne Mieszkanki i Szanowni Mieszkańcy gminy Pawłowice,

po ponad dwóch miesiącach izolacji chcielibyśmy wrócić do normalności, tęsknimy do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, ale w gminie Pawłowice epidemia ciągle się rozwija, dlatego proszę, pozostańcie w domach, unikajcie dużych spotkań, dbajcie o zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób. Proszę również wszystkich przedsiębiorców i usługodawców, aby wrócili do zasad obowiązujących na początku kwarantanny i zapobiegali gromadzeniu się klientów w jednym miejscu.  

Według danych z tyskiego sanepidu w naszej gminie mamy ponad 210 osób zakażonych koronawirusem, a  ich ilość stale rośnie. To najwięcej w całym powiecie pszczyńskim, również biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Prawie 600 osób przebywa na kwarantannie, a ponad 800 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Dwóch mieszkańców, niestety, zmarło.  W wyniku badań przesiewowych 7 tys. pracowników kopalni Pniówek wynik dodatni miało 1,5 tys. osób. Na Śląsku jesteśmy głównym ogniskiem zakażenia wirusem.

Jestem w stałym kontakcie z Grzegorzem Gołdynią Powiatowym Inspektorem Sanitarnym z Tychów, który na bieżąco monitoruje sytuację dotyczącą zakażeń w naszej gminie. Liczby nie napawają optymizmem, choć cieszymy się, że w większości przypadków osoby zarażone są bezobjawowe. W gminie nadal zamknięte są szkoły i przedszkola, nie chcemy jeszcze uruchamiać  placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu czy inhalatorium, ale nie możemy o wszystkim decydować za mieszkańców. Nadchodzący tydzień, może dwa będą decydujące, jeżeli chodzi o rozwój epidemii, dlatego zróbmy wszystko, aby w gminie Pawłowice zatrzymać kolejne zarażenia.

Listę osób kierowanych na badania wyznacza sanepid. Gmina chce jednak zwiększyć ilość wykonywanych wymazów, dlatego zapłaci za 300 dodatkowych badań dla tych, którzy nie są górnikami ani członkami rodzin górniczych,  którym badania finansuje JSW S.A. Mam nadzieję, że dodatkowy pakiet przyspieszy pobieranie wymazów od osób, które przebywają na kwarantannie, oczekując na przeprowadzenie kolejnych testów.

Rozumiem, że dla wielu z Państwa ciągłe stosowanie się do zaleceń, które w całym kraju zostały już praktycznie zniesione, jest trudne, a wielotygodniowe przebywanie na kwarantannie może być frustrujące.  Apeluję jednak do Was, abyście jeszcze przez najbliższe dni zachowywali izolację i nie wracali do trybu życia sprzed pandemii, przede wszystkim w poczuciu odpowiedzialności za osoby starsze i schorowane oraz pracowników służby zdrowia. Zadbajcie o siebie i swoich bliskich.

Franciszek Dziendziel
Wójt Gminy Pawłowice
 


(źródło: UG Pawłowice) 

KK

T G+ F

Zobacz także

Kolejni mieszkańcy naszego powiatu pokonali wirusa
Kolejni mieszkańcy naszego powiatu pokonali wirusa
Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim
Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18