fot. archiwum

Projekt badawczy w Gilowicach: trwają testy odwiertów

Gilowice19.04.2017, 13:17

W Gilowicach sprawdzana jest możliwość wydobywania metanu metodą odpowierzchniową. Trwają testy wykonanych odwiertów.

Od lipca 2016 roku prowadzony jest projekt pn. „Odmetanowanie pokładów węgla poprzez stymulację produktywności metanu z pokładów węgla w otworach wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H”. Sprawdzana jest możliwość prowadzenia eksploatacji metanu metodą odpowierzchniową na skalę przemysłową.

Metoda polega na dowierceniu się w miejsca złoża metanu, gdzie nie zostały jeszcze rozpoczęte roboty górnicze. W polskim górnictwie obecnie stosowana jest głównie metoda odmetanowania dołowego, prowadzonego w czasie eksploatacji węgla.

Aktualnie projekt jest na etapie testowania wcześniej wykonanych odwiertów poprzez spalanie gazu na flarach. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, które prowadzą projekt zapewniają, że jest on bezpieczny dla mieszkańców i środowiska.

Jak podkreślają PGNiG oraz PIG-PIB, powodzenie testów może przynieść gospodarce energetycznej szereg korzyści. Ma to umożliwić przemysłową eksploatację metanu jako surowca energetycznego, co do tej pory nie miało miejsca. Kolejną zaletą jest możliwość poprawy pracy kopalń, a także zwiększenie bezpieczeństwa górników poprzez odprowadzenie większości metanu znajdującego się przy złożach węgla. Wpłynie to także na rentowność zakładów, gdyż zmniejszą się koszty bezpieczeństwa związane z odmetanowywaniem miejsca wydobycia. Metoda ta ma być również korzystna dla środowiska, ponieważ zmniejszy ilość metanu odprowadzanego do środowiska.

Koniec realizacji projektu planowany jest na czerwiec, ale termin ten może się przedłużyć. Wszystko zależy od uzyskanych wyników.

 

 

Reklama

Reklama
 

PK

T G+ F

Zobacz także

W Gilowicach powstanie minielektrownia
W Gilowicach powstanie minielektrownia
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Święto Teatru z POPP
Święto Teatru z POPP
Trzy włamania w Łące
Trzy włamania w Łące

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20