W Bugsy "Życie codzienne w Iranie"

16.01.2013, 09:49

Pszczyna

Dzięki Jagodzie i Norbertowi będziemy mieli okazję poznania kultury i zwyczajów Iranu, poprzez opowieści i pokaz slajdów. A dzięki kucharzowi będziemy mogli poczuć smak kuchni irańskiej.


Myśląc o Persji stają nam przed oczami barwne dywany i fantazyjne ornamenty, w głowie przewijają się baśnie Tysiąca i jednej nocy, z lekcji historii przypomina się Dariusz I zakładający Persepolis... A z czym się kojarzy Iran?

Po dwóch miesiącach spędzonych w Iranie, stał się on dla nas synonimem gościnności z nieustannie napełnianą szklaneczką herbaty, niezniszczonej przyrody i misternego rękodzieła, żywej tradycji, która nie kłóci się z nowoczesnością.

Setki dróg, tysiące kilometrów - bez większego przygotowania, bez szczegółowego programu “zwiedzania”. Zamiast podążać ścieżkami wyznaczonymi przez przewodniki, daliśmy się oprowadzać po Iranie jego mieszkańcom. I nic lepszego nie mogliśmy zrobić. Okazało się, że zamiast fundamentalizmu oferowano nam gościnę, a podróżowanie po Iranie jest bajecznie proste! Ponadto atrakcji tam bez liku: można leżeć pod palmą albo wspiąć się na czterotysięcznik, można wczasować się z koczownikami w zagubionej dolinie, można dać się “porwać” na wesele. Pustynne miasta, słone jeziora, zdobione meczety i tętniące życiem bazary - wcale nie potrzebujecie przewodnika, by to wszystko odnaleźć, zobaczyć, poczuć... Zapraszamy na pokaz zdjęć i opowieść o tym dlaczego warto wybrać się na wczasy do Iranu i że to wcale nie takie trudne”.

Jagoda Pietrzak - zawodowo kartograf i fotogrametra, po godzinach redaktor portalu o niezależnym podróżowaniu Peron4.pl. Podróżuje, bo lubi jak zmienia się krajobraz za oknem. Do plecaka pakuje mapy i książki - wszystko jedno czy to weekend w Bieszczadach, czy wczasy na Bliskim Wschodzie.

Norbert Skrzyński - niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego wyboru pomiędzy tym co robić lubi, a tym co robić musi. Z zamiłowania rowerzysta, mapownik, czytelnik, obserwator. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się.

16.01.2013 r., o godz. 19.00, Bugsys Jazz Club

(bugsy.pl)

jack

T G+ F

Zobacz także

Henry David’s Gun, czyli folk-rock w polskim wydaniu
Henry David’s Gun, czyli folk-rock w polskim wydaniu
Mark Whitfield & AMC Trio w Bugsy
Mark Whitfield & AMC Trio w Bugsy
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18