(fot. UM)

W budynku szkoły powstanie hostel dla sportowców?

Pszczyna20.05.2020, 15:49

Tylko do końca obecnego roku szkolnego w kamienicy przy ulicy Batorego 24 odbywałyby się zajęcia lekcyjne. Od 1 września nie będzie już częścią Szkoły Podstawowej. W związku z tym gmina prowadzi wstępną analizę, która ma wyznaczyć nowe przeznaczenie budynku.

Budynek przy ulicy Batorego przez lata był siedzibą placówek oświatowych, między innymi Szkoła Podstawowa nr 5, Publicznego Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 1. Kolejne reformy oświaty, a także inwestycje w inne obiekty oświatowe sprawiły, że w tym roku szkolnym budynek opuszczą ostatni uczniowie.

Nowe przeznaczenie obiektu i zmiana jego charakteru jest dużym wyzwaniem. Zwrócić uwagę trzeba nie tylko na jego historię, ale także na lokalizację obiektu, jego kubaturę, unikalny charakter i architekturę. W oparciu o te dane i charakterystykę podjęte zostaną dalsze kroki celem przystosowania kamienicy.

Gmina Pszczyna rozważa obecnie kilka funkcji dla tego obiektu. Jedną z nich jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu hostel dla sportowców, którzy biorą udział w zawodach organizowanych na terenie gminy Pszczyna. W bliskim sąsiedztwie dawnego gimnazjum znajdują się jedne z największych obiektów sportowych na terenie gminy: Stadion Miejski im. Józefa Larysza oraz zarządzana przez Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji hala. Organizowane w obydwu miejscach wydarzenia sportowe wielokrotnie gościły sportowców i zespoły z całej Polski. Lokalizacja bazy noclegowej w tak bliskim sąsiedztwie starego miasta w dni odbywających się imprez mogłaby dodatkowo zachęcać osoby z niej korzystające do zwiedzania Pszczyny.

To jeden z kilku wariantów branych pod uwagę. Obecnie trwa wstępna analiza możliwości dostosowania obiektu zarówno pod tym kątem, jak również na inne cele. Pamiętajmy również, że ze względu na oszczędności i zmniejszony dochód gminy Pszczyna spowodowane pandemią COVID-19, taka inwestycja jest wyłącznie rozważana, a jej ewentualne przeprowadzenie uzależnione będzie od możliwości finansowych w przyszłości. Po ustabilizowaniu sytuacji propozycja zostanie przedstawiona Radzie Miejskiej i poddana konsultacjom społecznym.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Obiekty sportowe przy SP nr 1 zostaną wyremontowane
Obiekty sportowe przy SP nr 1 zostaną wyremontowane
Łamanie stereotypu 21 typu, czyli sportowa pasja Filipa
Łamanie stereotypu 21 typu, czyli sportowa pasja Filipa
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18