VII Powiatowy Przegląd Jasełek-Suszec 2010

03.02.2010, 09:42


Suszec:


26-27-28 stycznia 2010


„Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się!!!”

Piękny okres Świąt Bożego Narodzenia jest już dawno za nami, kolęda ucichła i trzeba wrócić do zwyczajności dnia codziennego. Jednak w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu w ostatnim tygodniu stycznia można było wrócić do wspomnień pachnących choinką, usłyszeć radosne śpiewy i obejrzeć przedstawienie historii Bożego Narodzenia w najróżniejszych scenariuszach. A wszystko dzięki zorganizowanemu już po raz siódmy Powiatowemu Przeglądowi Jasełek. Trzydniowa impreza zgromadziła ponad 800 uczestników w wieku od 6 do 16 lat.

W jasełkowych potyczkach uczestniczyło 8 przedszkoli, 10 szkół podstawowych, 9 gimnazjów
a także Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie, Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie („Grupa Entuzjaści”) oraz Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy i Świetlica Terapeutyczna w Pszczynie. W ostatniej chwili z udziału w Przeglądzie zrezygnowało Gimnazjum z Kryr oraz Gimnazjum nr 2 z Pawłowic.

Poziom tegorocznych jasełek był bardzo wyrównany. Dużą rolę w przedstawieniach odgrywała muzyka. Dzieci z wielką pasją wykonywały kolędy i piosenki. Z przyjemnością słuchało się wpadającej w ucho kolędy „Świeć gwiazdeczko, świeć” z repertuaru Arki Nowego, która sprawiała, że cała sala widowiskowa Domu Kultury wypełniała się radością. Natomiast niejedno serduszko rozczuliła „Kolęda dla nieobecnych” wykonana m. in. przez podopiecznych Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego i Świetlicy Terapeutycznej w Pszczynie.

Oprócz tradycyjnego przedstawienia historii narodzenia Syna Bożego, w której występują Pastuszkowie, Aniołowie, Trzej Królowie i zły Herod, mogliśmy obejrzeć poczynania Diabła, który kusi nie tylko Heroda, rozśpiewane Anioły, postaci z bajek, rozbrykane zwierzątka i tańczące Gwiazdeczki. Niekonwencjonalne ujęcie historii bożonarodzeniowej przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 1 im. św. Jana Bosko w Woli. Jasełka pt.: „Na początku było słowo” były metaforycznym zobrazowaniem sensu wiary, dobra i Bożego Narodzenia. Dojrzałe i pełne dobrej muzyki, z ciekawą choreografią przedstawienie było zwieńczeniem Przeglądu i sprawiło, że pewnie niejedna osoba zastanowiła się na sensem istnienia Świąt Bożego Narodzenia.

Jury miało nie lada orzech do zgryzienia. Po trzydniowym ocenianiu i podsumowaniu całego przeglądu przyznano w każdej kategorii nagrody i wyróżnienia. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpiło 2 lutego 2010 roku w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Nagrody wręczyli wicestarosta pszczyński Zygmunt Jeleń, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej – Barbara Sopot - Zembok, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu – Agata Lisowicz - Wala oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty i Sportu w Suszcu – Zbigniew Łoza. Na uroczystość rozdania nagród przybyli przedstawiciele prawie wszystkich nagrodzonych szkół i przedszkoli. Wystąpił także zespół wokalno- - instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Jankowicach, który wykonał kolędy i pastorałki. GRAND PRIX w kategorii przedszkola otrzymało Przedszkole Publiczne nr 18 w Studzienicach. W tej samej kategorii przyznano także dwa równorzędne I miejsca dla: Przedszkola Publicznego w Suszcu oraz Gminnego Przedszkola Publicznego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Tuwima w Woli, dwa równorzędne II miejsca dla: Gminnego Publicznego Przedszkola im. Marii Kownackiej w Miedźnej oraz Gminnego Przedszkola Publicznego we Frydku oraz dwa równorzędne III miejsca dla: Gminnego Przedszkola Publicznego im. Jana Brzechwy w Górze i Przedszkola Publicznego nr 13 w Łące.

W kategorii szkoły podstawowe największe wrażenie na jurorach zrobiła Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radostowicach, która otrzymała GRAND PRIX. Uczniowie przygotowani przez Katarzynę Blankenstein i Katarzynę Machnik odegrali jasełka w których na szalach wagi umieszczono Dobro i Zło – wygrało oczywiście Dobro. Przedstawienie „Jak Anioł Diabła pokonał” ukazało odwieczną walkę dobra ze złem, a także przypomniało nam czym naprawdę jest miłość i na czym polega cudowność i magia Świąt Bożego Narodzenia. Miejsca na podium zajęły także: Szkoła Podstawowa nr 15 w Jankowicach i Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju „Koło Regionalne”, które zajęły I miejsce, miejsce II zajęła Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Kobielicach. Natomiast równorzędne miejsce III zajęły: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Krzyżowicach oraz Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka
w Pszczynie.
W kategorii gimnazjum najwyższe laury - GRAND PRIX zdobyły niekonwencjonalne jasełka „Na początku było słowo” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 im. św. J. Bosko w Woli. Kolejne miejsca przypadły równorzędnie: Gimnazjum Publicznemu w Radostowicach, „Grupie Entuzjaści” z Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie oraz wychowankom Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczemu i Świetlicy Terapeutycznej w PszczynieI miejsce, Gimnazjum nr 1 im. ks. Tomasza Wuwera z Pawłowic i Gimnazjum Publiczne w Suszcu II miejsce. Miejsce III zajęły równorzędnie: Gimnazjum w Kobiórze oraz Gimnazjum w Goczałkowicach.

Oprócz nagród głównych jury przyznało także w każdej kategorii wyróżnienia specjalne dla szkół i poszczególnych aktorów. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy, podziękowania oraz słodki poczęstunek.

Mimo, iż Jasełka nie zgromadziły tłumów na widowni młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem i pasją występowali na scenie. Przygotowana z wielka starannością scenografia, stroje, muzyka – wszystko to stworzyło wspaniała całość. Po trzech dniach jasełkowych poczynań z pewnością możemy stwierdzić, że poznaliśmy historię Bożego Narodzenia dogłębnie i z każdej możliwej perspektywy.


Izabela Bartoszek

akm

T G+ F

1

1
1
1
1

Zobacz także

XI Powiatowy Przegląd Jasełek Suszec 2014
XI Powiatowy Przegląd Jasełek Suszec 2014
VII Powiatowy Przegląd Jasełek Suszec 2010
VII Powiatowy Przegląd Jasełek Suszec 2010
Rewolwer i nielegalne substacje w kontrolowanym samochodzie
Rewolwer i nielegalne substacje w kontrolowanym samochodzie
Zapłać za mandat kartą płatniczą
Zapłać za mandat kartą płatniczą
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18