VI Rajd Górski Uczniów Szkół Podstawowych

Powiat30.04.2019, 08:21, aktualizacja: 13:21

Sobota, 27 kwietnia była, pomimo prognoz pogody, odpowiednim dniem, aby wziąć udział w rajdzie górskim.Tegoroczny rajd był dla jego uczestników prawdziwą lekcja górskiej pokory. 

Konieczność modyfikacji trasy ze względu na trudności terenowe, które zaczęły występować na zaplanowanym szlaku turystycznym pokazała uczestnikom, że choć wszędzie już wiosna, a nawet i letnie temperatury powietrza, to w górach część tras wciąż jeszcze częściowo pokryta jest śniegiem. Wybór optymalnie najbezpieczniejszej trasy pozwolił młodym turystom wraz z opiekunami na przejście trasy bez większych urazów, chociaż na „mokro” i w wydłużonym czasie.

Z 10-kilometrową trasą w Beskidzie Żywieckim zmierzyło się 160 uczestników. Wszystko zaczęło się od wczesnej zbiórki i wyjazdu czterema autokarami na Przełęcz Glinne (809 m n.p.m.), skąd uczestnicy udali się na metę wyznaczoną na Hali Miziowej (1270 m n.p.m.), gdzie przeprowadzony został krótki turniej turystyczny. Tam też turyści skorzystali z oferty kulinarnej, którą oferują gospodarze schroniska. Schronisko na Hali Miziowej to miejsce warte odwiedzenia przez każdego turystę, a dzięki uprzejmości obsługi schroniska uczestnicy spędzili tam bardzo przyjemnie czas. Po godzinnej przerwie odbyło się podsumowanie turnieju, wręczenie podziękowań, dyplomów i przygotowanych dla laureatów nagród. Każda szkoła otrzymała specjalnie przygotowaną pamiątkę rajdową, a każda z 15 drużyn - pamiątkowy dyplom. Za bezpieczne przeprowadzenie uczestników odpowiedzialni byli przewodnicy górscy: Daniel Brudny i Lucyna Dziędziel oraz wolontariusze z UKST „Diablak”. Szczególne podziękowania należą się Grupie Ratowniczej HKR z Pszczyny, która dla bezpieczeństwa uczestników zabezpieczała medycznie ich wyjście w góry. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

Warto podkreślić, że patronat nad rajdem objęli starosta pszczyński, Barbara Bandoła i burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Rajd nie odbyłby się bez zaangażowania nauczycieli szkół podstawowych, którzy zachęcają uczniów do udziału w wycieczkach turystycznych. Jako organizatorzy zapraszaliśmy wszystkie lokalne i okoliczne szkoły podstawowe, jednak ostatecznie zgłosiło się tylko sześć szkół, oraz co bardzo cieszy cztery drużyny harcerskie. Łącznie w rajdzie wzięło udział 15 drużyn, co i tak jest dużym sukcesem organizacyjnym nauczycieli, biorąc pod uwagę kwietniowe wydarzenia w oświacie. Liczymy, że w przyszłym roku w rajdzie weźmie udział większa liczba reprezentacji szkół podstawowych z naszego terenu, tak aby w każdej szkole dzieci miały możliwość rozwijania turystycznych zainteresowań. Przyszłoroczny rajd swoją metę będzie miał na Stożku, a wędrówka po Beskidzie Śląskim powinna dostarczyć uczestnikom wielu pozytywnych przeżyć.

Laureatami turnieju zostały następujące drużyny: I miejsce – 16 Drużyna Harcerska Północ im. Hm. Czesława Kumali, II miejsce – 27 Pszczyńska Drużyna Harcerzy Starszych TROP, III miejsce – „JÓZIKI Z PAWŁOWIC” – Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Pukowca w Pawłowicach.

Jako organizatorzy chcemy podkreślić, że uczniowie reprezentowali wysoki poziom znajomości polskich gór, a także posiadają wiedzę na temat prawidłowego i bezpiecznego zachowania się w górach.

W rajdzie udział wzięły również następujące drużyny: ŁĄKA CITY 1 – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łące, ŁĄKA CITY 2 – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łące, SPRYTNE NIEDŹWIEDZIE – Szkoła Podstawowa w Suszcu, JEDYNKOWICZE  – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie, DREPTEJ  – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie, DREPTUSIE JEDYNECZKI  – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie, MYSZKA MIKI  – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie, 16 Drużyna Harcerska Północ im. hm. Czesława Kumali - patrol 1, 23 Pszczyńska Drużyna Harcerska im. Powstańców Śląskich, WESOŁE GRUCHACZE – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie, SOKOŁY – Szkoła Podstawowa we Frydku, ORŁY – Szkoła Podstawowa we Frydku.

 Rajd odbył się przy wsparciu finansowym Starostwa Pszczyńskiego i Urzędu Miejskiego w  Pszczynie. We wsparcie Rajdu oraz ufundowaniu części nagród włączyli się także Sponsorzy: Wszystkim firmom, które wsparły tę inicjatywę składamy serdeczne podziękowania.

Organizatorem VI Rajdu Górskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych był Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak”.  Klub nasz zajmuje się propagowaniem aktywnej turystyki górskiej oraz rowerowej. Organizujemy liczne wycieczki turystyczne – krajowe i zagraniczne, wycieczki rodzinne, obozy turystyczne górskie i rowerowe a także zajęcia na ściance wspinaczkowej. Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu pszczyńskiego i nie tylko do zainteresowania się naszą działalnością i wzięcia udziału w aktywnym spędzaniu wolnego czasu w miłym i sympatycznym gronie. Nasze działania kierowane są do szerokiej grupy osób – od najmłodszych po bardzo doświadczonych turystów, rodzin z dziećmi, grup uczniowskich w każdym wieku.  Specjalnie dla rodzin z młodszymi dziećmi, grup uczniowskich klas IV-VI pod opieką nauczyciela rozpoczęliśmy trzy lata temu, organizację osobnych wycieczek.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę, zapraszamy na VII Rajd Górski w 2020 roku. Zapraszamy również do aktywnego spędzania wolnego czasu właśnie z „Diablakiem”. Bliższe informacje na temat naszej działalności znajdują się na stronie klubu www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl – serdecznie zapraszamy.

Opiekunowie klubu: Agnieszka Szczypka-Wojciech, Artur Wojciech

jack

T G+ F

Zobacz także

UKST Diablak zdobył Babią Górę zimą! [FOTO]
UKST Diablak zdobył Babią Górę zimą! [FOTO]
Diablak w drodze na Policę
Diablak w drodze na Policę
Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach
2,5 mln na projekty obywatelskie
2,5 mln na projekty obywatelskie
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18