Uzdrowisko w Goczałkowicach

Uzdrowisko poza siecią szpitali. Co z finansowaniem?

Goczałkowice-Zdrój15.12.2016, 09:53

Uzdrowisko w Goczałkowicach znalazło się na liście szpitali, które nie zostały zakwalifikowane do sieci szpitali (czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej). Co to oznacza dla placówki?

Rząd planuje stworzenie sieci szpitali. Te, które się w niej znajdą będą miały zagwarantowane kontraktowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szpitale niezakwalifikowane do sieci będą mogły starać o finansowanie świadczeń zdrowotnych w drodze konkursu. Co jednak istotne, w tej puli będą mniejsze pieniądze. W grę wchodzi 15% budżetu na leczenie szpitalne. Pozostałe 85% to pieniądze przeznaczone dla szpitali zakwalifikowanych do sieci.

Wstępną listę placówek samorządowych przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, czyli projektu ustawy i projektu rozporządzenia dotyczących sieci szpitali. 

Wśród niezakwalifikowanych do sieci znalazło się 25 prowadzonych przez samorząd szpitali w województwie śląskim. W tym m.in. uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju. Czy to oznacza mniejsze pieniądze na funkcjonowanie tej placówki? 

O wyjaśnienia poprosiliśmy Śląski Urząd Marszałkowski. Jak informuje Witold Trólka z biura prasowego, projekt ustawy o sieci szpitali nie obejmuje szpitali monospecjalistycznych, szpitali psychiatrycznych oraz jednostek rehabilitacyjnych. A taką jest goczałkowickie uzdrowisko.

- Placówki te mają być finansowane przez NFZ na dotychczasowych zasadach. Można więc domniemywać, że w ich przypadku nic się nie zmieni, nawet jeżeli nie zostaną włączone do sieci - przyznaje W. Trólka.

Jak dodaje, problem jest z innymi samorządowymi szpitalami, które nie spełniły wymogów, by zakwalifikować się do sieci szpitali (jest ich 9). - W przypadku czarnego scenariusza należy się liczyć z likwidacją placówek czy też oddziałów szpitalnych lub ograniczeniem planowanych inwestycji. W połowie października Zarząd Województwa skierował pismo do Ministra Zdrowia w sprawie włączenia do sieci szpitali wojewódzkich, które na mocy projektu ustawy znalazły się poza nią - informuje Witold Trólka.

Te niezakwalifikowane ze Śląska to m.in. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. J. Daaba w Piekarach Śląskich, Centrum Leczenia Oparzeń im. dr S. Sakiela w Siemianowicach Śląskich czy Katowickie Centrum Onkologii.

Lista placówek, które wejdą do sieci ma być zamknięta do 30 kwietnia 2017 r. Jest to kompetencja dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ.

Projekt ustawy jest ciągle w fazie konsultacji. System ma zostać uruchomiony w połowie przyszłego roku.

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Prezent na Dzień Babci i Dziadka? Wygraj dla nich pobyt w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój!
Prezent na Dzień Babci i Dziadka? Wygraj dla nich pobyt w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój!
Przytul się do alpaki
Przytul się do alpaki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18