Uzależnienie to choroba sprawiedliwa

Pszczyna29.07.2018, 08:16

- Człowiek, który zaczyna się uzależniać zauważa, że poprzez to, że pije, bierze, gra hazardowo albo uprawia seks, reguluje emocje. To na początku przynosi mu przyjemność, jest bardzo łatwym i szybkim sposobem na to, żeby poczuć się dobrze – mówi Marek Grygierzec, psycholog i psychoterapeuta ze Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż.

Od czego są uzależnieni Polacy?

Pierwsze, co przychodzi do głowy to oczywiście alkohol. I to jest prawda. Taka fundacja jak nasza, która prowadzi poradnie leczenia uzależnień na terenie całego Podbeskidzia, jak również w Pszczynie, głównie zajmuje się osobami uzależnionymi od alkoholu. Przy czym zmienia się to bardzo. Teraz jest dużo więcej uzależnień od narkotyków czy uzależnień mieszanych, gdzie ktoś używa alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Coraz częściej pojawiają się uzależnienia behawioralne, i tu mamy do czynienia z dużym wzrostem.

Kto jest podatny na uzależnienia?

Mówi się, że uzależnienie może dotknąć każdego, że to jest choroba powszechna i sprawiedliwa. Stereotyp jest taki, że osoby uzależnione na przykład od alkoholu, pochodzą z nizin społecznych, z rodzin, gdzie alkohol był obecny. Natomiast u nas w ośrodkach pojawiają się zarówno osoby o niskim statusie społecznym, jak i biznesmeni czy lekarze. Pod tym względem uzależnienie to sprawiedliwa choroba. Żyjemy w takim świecie, który do uzależnień coraz bardziej zachęca. Mówiono, że wiek XX w psychiatrii był wiekiem nerwic, tak wiek XXI na pewno będzie wiekiem uzależnień.

Zatem, kto ma podstawy, by bardziej obawiać się o swoje zdrowie psychiczne?

Etiologia uzależnień nie jest do końca zbadana. Na pewno ogromną rolę odgrywają czynniki dziedziczne. Istnieją wskaźniki, które mówią o tym, że u osoby, która pochodzi z rodziny, gdzie są osoby uzależnione, ryzyko uzależnienia jest większe. Natomiast do tego musi się przyłożyć środowisko. Skłonność do uzależnień może się zrealizować albo nie w zależności od tego, w jakich warunkach żyjemy. Mamy też czynniki chroniące, to są np. dobre relacje z innymi ludźmi, satysfakcjonujące pasje, zajęcia, praca. Chronią też nas czynniki osobowościowe - ktoś, kto jest ekstrawertywny, stabilny emocjonalnie, będzie miał mniejsze ryzyko, że się uzależni. Gdybym miał wskazać najważniejszy czynnik chroniący, to będą to pozytywne relacje z innymi ludźmi. 

 

Cały wywiad można przeczytać w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 13/2018) - w sklepach do 30 lipca za złotówkę

jack

T G+ F

Zobacz także

Pszczyńska policja otrzymała narkogogle
Pszczyńska policja otrzymała narkogogle
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18