Uwaga kuracjusze: wirus w ustrońskich sanatoriach!

15.09.2006, 11:30

Choroba jest dosyć przykra, choć- zdaniem Sanepidu- niegroźna: kuracjusze wymiotują i mają biegunkę. Czy kuracjusze powinni obawiać się wyjazdów do Ustronia?

Wirus zaatakował w Zawodziu, sanatoryjnej dzielnicy Ustronia. W poniedziałek Sanepid został powiadomiony o wystąpieniu biegunek i wymiotów u kuracjuszy z Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń”. Podobne objawy pojawiły się także u gości trzech innych ośrodków w tej części miasta. Do tej pory zanotowano 139 przypadków zachorowań. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest wirus przenoszący się także drogą kropelkową- twierdzą przedstawiciele katowickiego Sanepidu.

Dyrekcja sanatorium zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia dla kuracjuszy. Twierdzą, że zachorowania mają związek z wiekiem pacjentów- średnio to 75-80 lat, bo zwłaszcza w okresie wczesnojesiennym, znacznie obniża się u nich odporność. Dlatego, zdaniem dyrekcji, część z nich jest podatna na działanie wirusa.

Epidemiolodzy raczej wykluczają zatrucie pokarmowe - sanatoria, w których doszło do zachorowań, mają oddzielne kuchnie, a nawet dostawców żywności. Badania wody też nie wykazały niczego niepokojącego.
Badania wykluczyły występowanie bakterii w żywności i materiale pobranym od pacjentów.
Ostateczne wyniki ustaleń inspektorów będą jednak znane dopiero za kilka dni. Sanepid zalecił m.in. wzmożoną dezynfekcję w sanatoriach, umieszczanie chorych w osobnych pokojach, czasową rezygnację z organizowania imprez dla kuracjuszy. Lekarze w ustrońskich przychodniach nie zauważyli wzrostu zachorowań wśród mieszkańców, nie ma też podobnych przypadków w miejscowych przedszkolach i szkołach. Inspektorzy uspokajają: to już najprawdopodobniej schyłek działalności wirusa.

Dyrekcja sanatorium twierdzi, że nie ma żadnych powodów, by rezygnować z wyjazdów do Ustronia.


(gazeta.pl)

soj

T G+ F

Zobacz także

Najmłodsi kuracjusze uzdrowiska na wernisażu
Najmłodsi kuracjusze uzdrowiska na wernisażu
Uwaga!
Uwaga!
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18