(fot. UM)

Urząd uruchomił nowy serwis - czujniki.pszczyna.pl

Pszczyna12.11.2020, 06:06

Urząd Miejski uruchomił specjalną stronę internetową, na której można obserwować dane z czujników pomiaru stężeń PM10 oraz PM 2,5. Można ją znaleźć pod adresem www.czujniki.pszczyna.pl

W serwisie zestawiono osiem czujników, które zostały zainstalowane na terenie miasta. Przygotowano również zakładkę, gdzie prezentowane są odczyty z pszczyńskich sołectw.

- Kilka lat temu raporty WHO prezentujące dane z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Europie były dla nas elektrowstrząsem. Od tamtego czasu problem smogu traktujemy priorytetowo. Wdrożyliśmy kilka dużych wielomilionowych projektów, które pozwalają wymieniać stare kopciuchy na nowoczesne kotły. Pracujemy obecnie nad opracowaniem rządowego pilotażu dedykowanego dla naszej gminy. Jest realna szansa na olbrzymie fundusze. Nie rezygnujemy z projektów edukacyjnych i działań podnoszących świadomość. Jednym z takich elementów jest system czujników, który pokazuje nam wszystkim, jakim powietrzem oddychamy. Apeluję do mieszkańców o to, żeby nie truli się wzajemnie. Od tego zależy nasze zdrowie i życie. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na to, co wylatuje z jego komina. - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.   

Do kwestii zdrowotnych odnosi się również Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie - Najnowsze dane pokazują znacznie zwiększoną zachorowalność i niestety również zwiększoną śmiertelność w COVID-19 wśród mieszkańców województwa  śląskiego, w szczególności jego południowych i zachodnich powiatów. Jeśli skojarzyć to ze złym stanem powietrza w tych rejonach Górnego Śląska, to jasnym staje się, że stan powietrza ma znaczący wpływ na przebieg wielu chorób w tym również COVID-19. Epidemia koronawirusa dostarcza nam kolejnych argumentów w przekonywaniu siebie nawzajem do działań mających na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Dziś trwa ogólnopolska akcja policji
Dziś trwa ogólnopolska akcja policji "SMOG"
Kiermasze Smakołyków dla Maciusia w Gminie Suszec!
Kiermasze Smakołyków dla Maciusia w Gminie Suszec!
Uważajmy na drogach!
Uważajmy na drogach!
Cztery medale w PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych
Cztery medale w PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych
Apel burmistrza Pszczyny
Apel burmistrza Pszczyny

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18