fot. UM Pszczyna

Urząd Miejski otrzymał urządzenie monitorujące jakość powietrza

Pszczyna05.11.2018, 13:22

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz Ziemowit Podolski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego, Polska Spółka Gazownictwa w Zabrzu podpisali dziś porozumienie, na mocy którego spółka przekazała urządzenie monitorujące jakość powietrza.

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru, ale przede wszystkim stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki te są analizowane i prezentowane na wyświetlaczu. Dziś w Urzędzie Miejskim w ramach akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” przeprowadzono także badania spirometryczne.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa - który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

W trakcie spotkania dyrektor Podolski poinformował, że Polska Spółka Gazownictwa będzie starała się aktywować na terenie Pszczyny 1800 nieczynnych przyłączy gazowych. Ich uruchomienie jest w zasadzie bezpłatne. W tym przypadku należy przekonać mieszkańców do tego, aby nieruchomość opalać gazem. Burmistrz Dariusz Skrobol przedstawił działania gminy zmierzające do ograniczania niskiej emisji. Jednym z elementów jest program wymiany starych „kopciuchów”.W ramach programu gmina dopłaca do wymiany niskosprawnych kotłów na nowoczesne gazowe.
UM Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Uczniowie strajkowali dla klimatu
Uczniowie strajkowali dla klimatu
Pszczyńscy działacze dołączyli do Polskiego Alarmu Smogowego
Pszczyńscy działacze dołączyli do Polskiego Alarmu Smogowego
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18