fot. UM Pszczyna

Urząd Miejski otrzymał urządzenie monitorujące jakość powietrza

Pszczyna05.11.2018, 13:22

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz Ziemowit Podolski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego, Polska Spółka Gazownictwa w Zabrzu podpisali dziś porozumienie, na mocy którego spółka przekazała urządzenie monitorujące jakość powietrza.

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru, ale przede wszystkim stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki te są analizowane i prezentowane na wyświetlaczu. Dziś w Urzędzie Miejskim w ramach akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” przeprowadzono także badania spirometryczne.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa - który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

W trakcie spotkania dyrektor Podolski poinformował, że Polska Spółka Gazownictwa będzie starała się aktywować na terenie Pszczyny 1800 nieczynnych przyłączy gazowych. Ich uruchomienie jest w zasadzie bezpłatne. W tym przypadku należy przekonać mieszkańców do tego, aby nieruchomość opalać gazem. Burmistrz Dariusz Skrobol przedstawił działania gminy zmierzające do ograniczania niskiej emisji. Jednym z elementów jest program wymiany starych „kopciuchów”.W ramach programu gmina dopłaca do wymiany niskosprawnych kotłów na nowoczesne gazowe.
UM Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Pszczyna chce przystąpić do programu „Stop Smog”
Pszczyna chce przystąpić do programu „Stop Smog”
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18