Taką sikawką suszeccy strażacy gasili pożary na początku swojej działalności.

Uhonorować zasłużonych dla Suszca

Suszec24.12.2018, 09:56

Powstała pierwsza kompleksowa publikacja o historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Suszcu.

Książka pt. „Ochotnicza Straż Pożarna w Suszcu. Od zarazy, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie!” powstała z potrzeby serca. Składa się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano działalność straży od roku założenia, czyli 1912 do 2017 r. W drugiej natomiast opisano we wspomnieniach mieszkańców, obrzędy i zwyczaje mające chronić przed pożarem.

Autorka, Anna Kine rozpoczęła zbieranie materiałów do publikacji już 15 lat temu. Powoli odchodziły kolejne osoby, które mogły opowiedzieć o początkach suszeckiej straży. Zmotywowało to autorkę do zebrania i opisania tej historii. – Zawsze marzyłam, żeby uhonorować ludzi zasłużonych dla Suszca. Aby zachowała się o nich pamięć – mówi.

Anna Kine urodziła się i całe życie mieszka w Suszcu, co ułatwiło jej zbieranie materiałów. Na początku miała spisane jedynie dwie kartki. Były to wspomnienia jednego z najstarszych mieszkańców, który wkrótce później zmarł. To głównie dzięki informacjom zebranym od mieszkańców autorce udało się opisać dzieje straży w Suszcu. - Chciałam przedstawić tę historię od początku i sprostować pewne fakty. Wszyscy wcześniej myśleli, że założycielem straży był Paweł Urbanek. Jednak Paweł Urbanek nie był założycielem, a działaczem przez 50 lat – mówi. Kine dotarła do pisma autorstwa Pawła Urbanka z 1966 r., skierowanego do prezesa Wojewódzkiej Rady Narodowej, w którym opisuje on znane mu fakty z założenia straży w Suszcu i jako założycieli wymienia Simona Luxa i Szczepana Czecha.

Nie jest to jedyne odkrycie dokonane przez Annę Kine w trakcie powstawania książki. Dzięki zebranym materiałom ujawniła, że wykonanie sztandaru OSP w Suszcu wsparli finansowo również strażacy z Rudziczki.

Przez ponad sto lat działalności straż w Suszcu rozwijała się i zmieniała również swoją siedzibę. Pierwotnie strażacy przechowywali sprzęt w części budynku znajdującego się obok kościoła św. Stanisława, gdzie obecnie stoi pomnik. Po II wojnie światowej budynek został wyburzony, a strażacy przenieśli się w sąsiedztwo przedszkola. Dopiero w 1980 r. powstał komitet na rzecz budowy aktualnych garaży. Obecnie OSP w Suszcu liczy 60 członków i prężnie działa.

Publikacja pt. „Ochotnicza Straż Pożarna w Suszcu” powstała dzięki wsparciu Zarządu Związku Górnośląskiego koło Suszec, w szczególności Joanny Paluszewskiej-Szwedy oraz Wojciecha Lali, a także wsparciu mieszkańców - Beaty i Andrzeja Waleczków oraz Lucyny i Piotra Grzeszczyków.

Anna Kine to inicjatorka zespołu teatralnego przy Związku Górnośląskim koło Suszec. Za pielęgnację pamięci o obrzędach i obyczajach ziemi pszczyńskie w 2015 r. została uhonorowana „Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej”.

 

Reklama

Reklama

man

T G+ F

Zobacz także

Strażacy z Rudziczki mają nowy samochód
Strażacy z Rudziczki mają nowy samochód
OSP Piasek spieszyło z pierwszą pomocą
OSP Piasek spieszyło z pierwszą pomocą
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
17. edycja Reggae w Stodole
17. edycja Reggae w Stodole
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20