Uczniowie z Miedźnej sprawdzali swoją wiedzę o regionie

11.04.2014, 15:17

Grzawa

9 kwietnia już po raz XIV Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miedźnej z/s w Woli i Zespołem Oświaty i Wychowania w Miedźnej zaprosiła uczniów szkół podstawowych gminy Miedźna na Turniej Wiedzy o Regionie „Nasza Mała Ojczyzna”.


W Sali domu Socjalnego w Grzawie stawiło się pięć drużyn, gotowych na zmagania z pytaniami i zadaniami, ale przede wszystkim na poznawanie i kultywowanie tradycji, historii i obyczajów przodków.
Uczniów oceniało jury w składzie: dr Danuta Kocurek, dr Maria Szostak i pan Emanuel Famulok.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na cztery pytania. O ile pytania za 4 punkty dotyczące m. in. herbów oraz elementów stroju ludowego, święconki czy palmy wielkanocnej okazały się bardzo proste dla uczestników (wszyscy uzyskali maksymalną ilość punktów), o tyle pytania za dwa punkty sprawiły więcej trudności.

Pierwsze z trzech zadań, które musiały rozwiązać drużyny, było bardzo złożone i wymagało wielkiej uwagi. 30 postaci historycznych i współczesnych, świętych, nazwy zwierząt, rzeczy i miejsc należało przyporządkować do poszczególnych sołectw gminy Miedźna. O trudności tego zadania może świadczyć fakt, że żadna z drużyn nie uzyskała maksymalnej ilości punktów. Podobnie w drugim zadaniu, które polegało na wyjaśnieniu podanych słów gwarowych. Fuzekle, kaczok, żdrzadło czy pukeltasza – te słowa były znane uczestnikom, ale już pyrlik nie skojarzył się dzieciom z dużym, ciężkim młotem, a z perliczką.

Ostatnia z konkurencji w tym roku została zmieniona. W poprzednich latach drużyny przedstawiały scenki obyczajowe, które wymagały ogromu pracy nauczycieli i samych uczniów, dlatego w tym roku uczniowie omawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne na wybrane przez siebie tematy. I tak nowoczesność spotkała się z tradycją, a uczniowie mieli okazję wykorzystać nowe media w popularyzowaniu przeszłości. Drużyna z Frydku opowiedziała o dawnych zawodach, obie szkoły z Woli oraz Góra zaprezentowały swoje miejscowości i ich walory, a uczniowie ze szkoły podstawowej w Miedźnej swoją prezentację poświecili tematowi powstań śląskich.

Zwycięzcą turnieju zostały ex equo drużyny ze szkół we Frydku i Miedźnej. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli, trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Górze, a IV – Szkoła Podstawowa nr 1 w Woli. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.

Joanna Jarnot

pako

T G+ F

Zobacz także

Strażacy sprawdzali umiejętności i sprzęt
Strażacy sprawdzali umiejętności i sprzęt
Termomodernizacja w Miedźnej. Uczniowie wrócą do odnowionych szkół
Termomodernizacja w Miedźnej. Uczniowie wrócą do odnowionych szkół
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18