Uczniowie strajkowali dla klimatu

Pszczyna15.03.2019, 13:04

Młodzież z pszczyńskich szkół ponadgimnazjalnych wręczyła władzom samorządowym petycję w sprawie zapewnienia dobrego stanu jakości powietrza.

Tym samym młodzież włączyła się w przypadającą na 15 marca ogólnoświatową akcję „Strajk szkolny dla klimatu”, zainicjowaną przez organizację Greenpeace.

W Urzędzie Miejskim w Pszczynie młodzież nie zastała burmistrza Dariusza Skrobola. Jego zastępczyni, Barbara Sopot-Zembok w pierwszej chwili nie chciała wyjść ze swojego gabinetu, bo miała innych gości. Uczniowie nie dali jednak za wygraną i zapukali grzecznie na drzwi. Barbara Sopot-Zembok wyszła z gabinetu, odebrała petycję, a uczniom powiedziała, że są… niegrzeczni.  

- Jesteśmy tutaj w ramach akcji „Strajk dla klimatu”, dla czystego powietrza. Dostarczyliśmy dzisiaj burmistrzowi i staroście petycję, w której domagamy się, aby zostały podjęte efektywne działania. Wiadomo, że w naszym powiecie pszczyńskim mamy problem,  jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Myślę, że każdy to czuje w okresie grzewczym. Ja osobiście nie chcę przez pół roku chodzić w masce antysmogowej, którą mam cały czas przy sobie. Chcemy, żeby coś w końcu zrobiono, żeby było lepiej. Mamy prawo oddychać czystym powietrzem – mówi Daria Czopnik, uczennica Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki  w Pszczynie.

Uczniowie PZS nr 2 byli inicjatorami pszczyńskiego „Strajku dla klimatu”. Petycję podpisali też przedstawiciele samorządów uczniowskich I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, III Liceum Ogólnokształcącego oraz Powiatowego Zespołu Szkół  nr 1 im. gen. Józefa Bema. Uczniowie I LO im. Bolesława Chrobrego doręczyli petycję do Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

 Treść petycji

„My, młodzi uczący się i mieszkający w Pszczynie i okolicach apelujemy do Państwa o zapewnienie dobrego stanu jakości powietrza. Powołujemy się na art. 74 Konstytucji RP pkt 1 i 2.

Mamy świadomość, że podejmowane są działania związane z poprawą jakości powietrza, ale nam wydaje się być to mało efektywne. Obserwując wskaźniki pomiaru stężeń zanieczyszczeń, wiemy, że nie jesteśmy bezpieczni przez znaczącą część roku. Z tego powodu nie możemy korzystać z możliwości jakie daje przebywanie na „świeżym” powietrzu.

 Mamy nadzieję i liczymy na to, że podejmą Państwo w tej sprawie skuteczne działania”.

jack

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

popieram 2019-03-19 godz. 12:04
Niegrzeczni...a to ci dopiero. Ulubione słowo nauczycieli... Bądźcie niegrzeczni dalej, dla naszego wspólnego dobra! Powodzenia.
re 2019-03-18 godz. 13:15
Kto był tego inicjatorem? Czy ta osoba Wie, że: W Europie chyba tylko Polska zastosowała sie do porozumienia o redukcji CO2 z Kiotohttps://forsal.pl/artykuly/1075086,polska-zredukuje-do-2020-roku-emisje-co2-o-20-proc-ratyfikacja-protokol-kioto.html Ogrzewamy sie węglem i drzewem. Na Gazowe ogrzewanie mało kogo stac. Tak wysokie ceny zagwarantował nam PSL a mianowicie Pawlak. Mniej za gaz płaci reszta bogatej europy. Prad powstaje z wegla. Nie mamy elektrowni Jadrowych a ich wybudowanie trwa od 10 do 20 lat. Trzeba zlokalizowac stabilne grunty, wyszkolić kadre (nie mamy jej) trzeba mieć gdzie składowac odpady. Trzeba tez wybrac odpowiedni rodzaj bezpiecznej elektrowni. Unia patrzy tylko swoich interesów i robi nas w trąbe ile wejdzie! Kazdym paliwem mozna palic bez kopcenia, trzeba tylko umiejetnie je spalać. Niemcy i Rosja obrabowały Polskę podczas 1 i 2 wojny swiatowej. Nie zapłacono nam za to reparacji wojennych. Polityka Uni jest taka, ze Hegemoni tj Niemcy i Francja dbaja o siebie. Wiekszosc sklepow jest zagraniczna. Przetworstwo tez. Tauron jest Niemiecki... Smog ro nie problem lokalny a globalny. Nie da sie go rozwiazac pstryknieciem palca.
młodzież z PZS 2 2019-03-15 godz. 16:24
Dziękujemy za miłe przyjęcie w sali sesyjnej i wysłuchanie naszych postulatów. Przyszliśmy bez zapowiedzi, dlatego tym bardziej doceniamy fakt, że pomimo ważnego spotkania pani burmistrz odebrała od nas petycję.
treść:
autor:

SQL: 18