III miejsce zajął Jan Franek z SP nr 1 w Pszczynie, pierwszy z prawej (fot. BP Witold Trólka, slaskie.pl)

Uczeń z Pszczyny zajął III miejsce w konkursie i pojedzie do Brukseli

Region06.03.2018, 10:21

Jan Franek, uczeń SP nr 1 w Pszczynie zajął III miejsce w XX Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego. Hasłem tegorocznej edycji były słowa ks. Józefa Tischnera „Nieszczęsny dar wolności?".

- Witam w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, gdzie spogląda na nas dziewięćdziesiąt lat historii. To godne miejsce, byście mogli wyrazić tu swoje myśli związane ze słowem wolność. To jubileuszowa edycja konkursu, dwadzieścia lat jego istnienia, więc te dzisiejsze zmagania są piękną puentą tej wyjątkowej przygody ze słowem mówionym - powiedział podczas otwarcia finału Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Popisy retoryczne uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nawiązywały w tym roku do słów ks. Józefa Tischnera - "Nieszczęsny dar wolności?". Celem konkursu krasomówczego jest promocja języka polskiego i kształtowanie u młodych ludzi dbałości o jego piękno. Udział w konkursie to także rodzaj przygotowania uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym. Zadaniem uczestników finału było wygłoszenie pięciominutowego przemówienia nawiązującego treścią do hasła przewodniego. W szranki stanęło dwudziestu dwóch uczestników z różnych stron kraju, wyłonionych w trakcie eliminacji.

Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Stanisław Dąbrowa. W tym roku pierwszą nagrodę przyznano Anecie Jamro (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Lanckorońskich w Zakliczynie), druga trafiła do Natalii Kupczyk (Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zbigniewa Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie), a trzecia do Jana Franka (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie).

Laureaci trzech pierwszych miejsc pojadą w nagrodę na wycieczkę studyjną do Brukseli na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka. Przyznano również trzy wyróżnienia, a nagroda publiczności trafiła do Rafała Mrugały (Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu).

Organizatorami Konkursu Krasomówczego są Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Województwo Śląskie. Inicjatorem i partnerem wydarzenia jest Związek Górnośląski.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

pako

T G+ F

Zobacz także

Uczniowie o dopalaczach: nie dopalaj, bo zgaśniesz!
Uczniowie o dopalaczach: nie dopalaj, bo zgaśniesz!
Zielone czeki
Zielone czeki
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu

Komentarze:

gimnazjalista 2018-03-07 godz. 08:51
To jest uczeń GIMNAZJUM 1 przypisanego do sp1.
treść:
autor:

SQL: 18