(fot. powiat)

Uczczono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Powiat01.09.2020, 15:39

1 września, w dniu kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej samorządowcy, sybiracy i bracia kurkowi oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny.

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono pamięć o bohaterach i bohaterkach najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości. W zadumie podczas mszy świętej za Ojczyznę w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie wspomniano bohaterów wolności, którzy zginęli w latach 1939-1945.

Władze powiatu ze starostą Barbarą Bandołą i władze gminy z burmistrzem Dariuszem Skrobolem w imieniu wszystkich mieszkańców powiatu pszczyńskiego wraz z Sybirakami i członkami Kurkowego Bractwa Strzeleckiego złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami" w parku pszczyńskim.

To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie 1 i 2 września 1939 roku w walce z wojskiem niemieckim oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę.

- Składamy hołd bohaterom i ofiarom tej wojny ze wszystkich krajów i narodów. Niechaj wszyscy, którzy walczyli i ginęli za Polskę będą naszymi przewodnikami także we współczesności. Jesteśmy im winni pamięć i szacunek. Te dramatyczne wydarzenia nie mogą się więcej powtórzyć - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
"Żubrowisko"  w PCKul-u oraz online
"Żubrowisko" w PCKul-u oraz online
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18