(fot. UM)

Uczczono 60-lecie zespołu "Pszczyna"

Pszczyna22.06.2020, 11:42

Zespół Regionalny "Pszczyna" obchodzi 60. urodziny. Miniony czas to lata wspaniałej działalności, krzewienia w Pszczynie, w Polsce oraz za granicą naszej wyjątkowej kultury i naszego bogatego folkloru. W sobotę uczczono ten piękny jubileusz, życząc sobie kolejnych sukcesów.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w kościele pw. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiona została msza święta w intencji byłych i obecnych członków Zespołu Regionalnego „Pszczyna”. Ks. Damian Gatnar przypomniał w trakcie nabożeństwa, jak istotne jest nasze dziedzictwo i tradycja i jak pięknie o jej kultywowanie dba zespół.

Następnie przemaszerowano przez rynek i ulicą Piastowską, by w pszczyńskim parku, przed skansenem oddać się wspomnieniom pięknych lat i życzeniom na przyszłość.

- Jestem dumny jak wspaniale reprezentujecie Pszczynę, jej kulturę i tradycję, jak robicie to w Polsce oraz za granicą - mówił podczas spotkania z zespołem burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Zwrócił się również bezpośrednio do Aleksandra Spyry, założyciela zespołu. - Od Ciebie Leszku wszystko się zaczęło - zawsze będziemy to podkreślać, zawsze będziemy za to Tobie dziękować i czerpać z Twojej wiedzy, energii i Twojej chęci, by robić to nadal.

- Jestem od samego początku wierną fanką Zespołu Regionalnego „Pszczyna”. Staram się być na każdym Waszym występie, w pierwszym rzędzie i bić Wam bardzo mocno brawo - dodała Barbara Sopot-Zembok. Zastępczyni burmistrza Pszczyny dodała jak bardzo cieszy ją, że do grona tak zasłużonego zespołu, tak wspaniałej grupy wciąż dochodzą nowe, w tym również młode osoby.

Wspólnie podziękowali za konsekwentne, wieloletnie popularyzowanie wielkiego bogactwa miejscowego folkloru. - Dzięki takim zespołom jak "Zespół Pszczyna", dzięki Waszemu talentowi, pasji i zaangażowaniu muzyka ludowa żyje i pozwala ludziom wędrować w czasie i kulturze. Sprawia, że wciąż mamy możliwość doceniania piękna zwyczajów wsi pszczyńskiej.

Z okazji jubileuszu burmistrz Pszczyny wraz z zastępcą zaprosili zespół na wspólne warsztaty z Zespołem "Śląsk" oraz przekazał na pamiątkę jubileuszu srebrną grafikę. Zapowiedzieli, że choć tegoroczne obchody z powodu epidemii nie są huczne, to w niedalekiej przyszłości odbędą się dodatkowe uroczystości, związane miedzy innymi z poświęceniem sztandaru zespołu.

Najlepsze życzenia i prezenty przekazali również starosta Barbara Bandoła, wicewestarosta Damian Cieszewski oraz członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

Przed wejściem do skansenu, który w tym roku obchodzi jubileusz 45-lecia, posadzony został dąb czerwony o imieniu "Aleksander", a obok niego umieszczona pamiątkowa tablica przypominająca o tegorocznych jubileuszach.

(fot. UM)

Historia Zespołu Regionalnego "Pszczyna"

Zespół Regionalny „Pszczyna” został założony w 1960 roku przy Klubie Spółdzielczości Pracy w Pszczynie przez Aleksandra Spyrę - utalentowanego muzyka, plastyka i folklorystę, syna pszczyńskiego artysty ludowego. Kierownikiem artystycznym zespołu był On do 1998 roku (38 lat!). Wkrótce po rekrutacji i eliminacji młodzieży do zespołu, w październiku 1959 r., trzydziestoosobowa grupa dziewcząt i chłopców, która dała początek Zespołowi Regionalnemu „Pszczyna”, rozpoczęła swą długoletnią i zaszczytną pracę krzewienia pszczyńskiego folkloru.

Od początku istnienia zespół stał się popularyzatorem kultury ludowej Ziemi Pszczyńskiej. Źródłem inspiracji były zwyczaje, obrzędy, pieśni i tańce ludowe, które przetrwały wśród ludności pszczyńskiej, stare śpiewki, obyczaje i tradycje, zbierane przez instruktorów i członków, które legły u podstaw koncepcji i stylu pracy zespołu, kultywującego piękno regionalnej kultury. Korzystano także ze zbiorów nadwornego muzyka książąt pszczyńskich Georga Philippa Telemanna, jak również Juliusza Rogera, Oskara Kolberga, ks. Emila Szramka, Jana Kupca z Łąki, Jana Taciny, Mariana Cieśli czy Stanisława Jareckiego. Materiały te nagrywano i utrwalano oraz prezentowano na wielu estradach w Polsce i Europie. Program przygotowywany był w formie niestylizowanej, a zawierał: pszczyńskie pieśni ludowe wykonywane tradycyjnie jednogłosowo, archaiczne tańce „in crudo” oraz zwyczaje, obrzędy i zabawy charakterystyczne dla regionu - co realizowane jest przez zespół do dnia dzisiejszego.

Z wielokrotnych krajowych występów Zespołu Regionalnego „Pszczyna” wymienić należy:

koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie (1971)
Festiwal Piosenki w Opolu (1970)
występy na festiwalach folklorystycznych w Płocku (1972, 1975, 1978)
występy na Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (1983, 1985, 1991)
występy w Toruniu, Wrocławiu, Bukowinie Tatrzańskiej, Nowym Sączu i in.), a także wiele wyjazdów do kilkunastu krajów Europy.
Zespół brał udział w nagraniu kilkudziesięciu audycji radiowych, kilkunastu programów telewizyjnych, kilku płyt i wydaniu kasety video. W 1971 roku zespół został laureatem Nagrody II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki.

Od początku istnienia Zespół Regionalny „Pszczyna” był uczestnikiem i organizatorem wielu imprez w Pszczynie i regionie. Zainicjował i organizuje od 43 lat doroczny przegląd zespołów ludowych w pszczyńskim skansenie p.n.: „Spotkania pod Brzymem” - jest to najstarszy festiwal tego typu na Górnym Śląsku. W 2010 roku zespół obchodził jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji został wydany pamiątkowy kalendarz oraz płyta DVD z tańcami i obrzędami pszczyńskimi zatytułowana „Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej”.

W ciągu 60 lat funkcjonowania przez zespół przewinęło się ponad 150 osób (skojarzono 30 małżeństw!). Grupa taneczna, kapela i chórek to skład „Pszczyny” na dzień dzisiejszy. Zespół obecnie prezentuje się w dwóch programach - tradycyjnym pszczyńskim oraz żywym i skocznym układzie tańców cieszyńskich. Od stycznia 2019 r. kierownikiem artystycznym jest Ireneusz Spyra, a kapelę prowadzi Tomasz Marzec. Kierownikiem organizacyjnym jest Grzegorz Cempura (od stycznia 2017 r.).

Aktualny skład zespołu to tancerze i chórek:

- Barbara Buchta,
- Piotr Buchta,
- Jolanta Cempura,
- Beata Cieszewska,
- Damian Cieszewski,
- Łukasz Hanke,
- Marek Klepek,
- Barbara Krzepina,
- Jarosław Krzepina,
- Jacek Pala,
- Katarzyna Pławecka,
- Agata Płanak,
- Joanna Prządka,
- Kamil Skrzyński,
- Justyna Kitel,
- Ireneusz Spyra;

Kapela (akordeon, skrzypce, bęben, kontrabas):

- Grzegorz Cempura,
- Stanisław Kokot,
- Tomasz Marzec,
- Gabriela Wrzoł.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Dąb „Aleksander” na 60-lecie zespołu
Dąb „Aleksander” na 60-lecie zespołu "Pszczyna"
Zespół Regionalny
Zespół Regionalny "Pszczyna" w Słowenii
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Wznowienie wyłożenia ewidencji gruntów i budynków
Wznowienie wyłożenia ewidencji gruntów i budynków
Drugi tydzień pszczyńskich półkolonii
Drugi tydzień pszczyńskich półkolonii
Sala gimnastyczna w Porębie na ukończeniu
Sala gimnastyczna w Porębie na ukończeniu
Bieg Pszczyński w ograniczonym składzie
Bieg Pszczyński w ograniczonym składzie
Brak nowych zakażeń i sześciu ozdrowieńców
Brak nowych zakażeń i sześciu ozdrowieńców
Wojskowa Komenda Uzupełnień będzie promować się w Pszczynie
Wojskowa Komenda Uzupełnień będzie promować się w Pszczynie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18