(fot. UM)

Uczczono 60-lecie zespołu "Pszczyna"

Pszczyna22.06.2020, 11:42

Zespół Regionalny "Pszczyna" obchodzi 60. urodziny. Miniony czas to lata wspaniałej działalności, krzewienia w Pszczynie, w Polsce oraz za granicą naszej wyjątkowej kultury i naszego bogatego folkloru. W sobotę uczczono ten piękny jubileusz, życząc sobie kolejnych sukcesów.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w kościele pw. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiona została msza święta w intencji byłych i obecnych członków Zespołu Regionalnego „Pszczyna”. Ks. Damian Gatnar przypomniał w trakcie nabożeństwa, jak istotne jest nasze dziedzictwo i tradycja i jak pięknie o jej kultywowanie dba zespół.

Następnie przemaszerowano przez rynek i ulicą Piastowską, by w pszczyńskim parku, przed skansenem oddać się wspomnieniom pięknych lat i życzeniom na przyszłość.

- Jestem dumny jak wspaniale reprezentujecie Pszczynę, jej kulturę i tradycję, jak robicie to w Polsce oraz za granicą - mówił podczas spotkania z zespołem burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Zwrócił się również bezpośrednio do Aleksandra Spyry, założyciela zespołu. - Od Ciebie Leszku wszystko się zaczęło - zawsze będziemy to podkreślać, zawsze będziemy za to Tobie dziękować i czerpać z Twojej wiedzy, energii i Twojej chęci, by robić to nadal.

- Jestem od samego początku wierną fanką Zespołu Regionalnego „Pszczyna”. Staram się być na każdym Waszym występie, w pierwszym rzędzie i bić Wam bardzo mocno brawo - dodała Barbara Sopot-Zembok. Zastępczyni burmistrza Pszczyny dodała jak bardzo cieszy ją, że do grona tak zasłużonego zespołu, tak wspaniałej grupy wciąż dochodzą nowe, w tym również młode osoby.

Wspólnie podziękowali za konsekwentne, wieloletnie popularyzowanie wielkiego bogactwa miejscowego folkloru. - Dzięki takim zespołom jak "Zespół Pszczyna", dzięki Waszemu talentowi, pasji i zaangażowaniu muzyka ludowa żyje i pozwala ludziom wędrować w czasie i kulturze. Sprawia, że wciąż mamy możliwość doceniania piękna zwyczajów wsi pszczyńskiej.

Z okazji jubileuszu burmistrz Pszczyny wraz z zastępcą zaprosili zespół na wspólne warsztaty z Zespołem "Śląsk" oraz przekazał na pamiątkę jubileuszu srebrną grafikę. Zapowiedzieli, że choć tegoroczne obchody z powodu epidemii nie są huczne, to w niedalekiej przyszłości odbędą się dodatkowe uroczystości, związane miedzy innymi z poświęceniem sztandaru zespołu.

Najlepsze życzenia i prezenty przekazali również starosta Barbara Bandoła, wicewestarosta Damian Cieszewski oraz członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

Przed wejściem do skansenu, który w tym roku obchodzi jubileusz 45-lecia, posadzony został dąb czerwony o imieniu "Aleksander", a obok niego umieszczona pamiątkowa tablica przypominająca o tegorocznych jubileuszach.

(fot. UM)

Historia Zespołu Regionalnego "Pszczyna"

Zespół Regionalny „Pszczyna” został założony w 1960 roku przy Klubie Spółdzielczości Pracy w Pszczynie przez Aleksandra Spyrę - utalentowanego muzyka, plastyka i folklorystę, syna pszczyńskiego artysty ludowego. Kierownikiem artystycznym zespołu był On do 1998 roku (38 lat!). Wkrótce po rekrutacji i eliminacji młodzieży do zespołu, w październiku 1959 r., trzydziestoosobowa grupa dziewcząt i chłopców, która dała początek Zespołowi Regionalnemu „Pszczyna”, rozpoczęła swą długoletnią i zaszczytną pracę krzewienia pszczyńskiego folkloru.

Od początku istnienia zespół stał się popularyzatorem kultury ludowej Ziemi Pszczyńskiej. Źródłem inspiracji były zwyczaje, obrzędy, pieśni i tańce ludowe, które przetrwały wśród ludności pszczyńskiej, stare śpiewki, obyczaje i tradycje, zbierane przez instruktorów i członków, które legły u podstaw koncepcji i stylu pracy zespołu, kultywującego piękno regionalnej kultury. Korzystano także ze zbiorów nadwornego muzyka książąt pszczyńskich Georga Philippa Telemanna, jak również Juliusza Rogera, Oskara Kolberga, ks. Emila Szramka, Jana Kupca z Łąki, Jana Taciny, Mariana Cieśli czy Stanisława Jareckiego. Materiały te nagrywano i utrwalano oraz prezentowano na wielu estradach w Polsce i Europie. Program przygotowywany był w formie niestylizowanej, a zawierał: pszczyńskie pieśni ludowe wykonywane tradycyjnie jednogłosowo, archaiczne tańce „in crudo” oraz zwyczaje, obrzędy i zabawy charakterystyczne dla regionu - co realizowane jest przez zespół do dnia dzisiejszego.

Z wielokrotnych krajowych występów Zespołu Regionalnego „Pszczyna” wymienić należy:

koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie (1971)
Festiwal Piosenki w Opolu (1970)
występy na festiwalach folklorystycznych w Płocku (1972, 1975, 1978)
występy na Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (1983, 1985, 1991)
występy w Toruniu, Wrocławiu, Bukowinie Tatrzańskiej, Nowym Sączu i in.), a także wiele wyjazdów do kilkunastu krajów Europy.
Zespół brał udział w nagraniu kilkudziesięciu audycji radiowych, kilkunastu programów telewizyjnych, kilku płyt i wydaniu kasety video. W 1971 roku zespół został laureatem Nagrody II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki.

Od początku istnienia Zespół Regionalny „Pszczyna” był uczestnikiem i organizatorem wielu imprez w Pszczynie i regionie. Zainicjował i organizuje od 43 lat doroczny przegląd zespołów ludowych w pszczyńskim skansenie p.n.: „Spotkania pod Brzymem” - jest to najstarszy festiwal tego typu na Górnym Śląsku. W 2010 roku zespół obchodził jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji został wydany pamiątkowy kalendarz oraz płyta DVD z tańcami i obrzędami pszczyńskimi zatytułowana „Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej”.

W ciągu 60 lat funkcjonowania przez zespół przewinęło się ponad 150 osób (skojarzono 30 małżeństw!). Grupa taneczna, kapela i chórek to skład „Pszczyny” na dzień dzisiejszy. Zespół obecnie prezentuje się w dwóch programach - tradycyjnym pszczyńskim oraz żywym i skocznym układzie tańców cieszyńskich. Od stycznia 2019 r. kierownikiem artystycznym jest Ireneusz Spyra, a kapelę prowadzi Tomasz Marzec. Kierownikiem organizacyjnym jest Grzegorz Cempura (od stycznia 2017 r.).

Aktualny skład zespołu to tancerze i chórek:

- Barbara Buchta,
- Piotr Buchta,
- Jolanta Cempura,
- Beata Cieszewska,
- Damian Cieszewski,
- Łukasz Hanke,
- Marek Klepek,
- Barbara Krzepina,
- Jarosław Krzepina,
- Jacek Pala,
- Katarzyna Pławecka,
- Agata Płanak,
- Joanna Prządka,
- Kamil Skrzyński,
- Justyna Kitel,
- Ireneusz Spyra;

Kapela (akordeon, skrzypce, bęben, kontrabas):

- Grzegorz Cempura,
- Stanisław Kokot,
- Tomasz Marzec,
- Gabriela Wrzoł.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Dąb „Aleksander” na 60-lecie zespołu
Dąb „Aleksander” na 60-lecie zespołu "Pszczyna"
Zespół Regionalny
Zespół Regionalny "Pszczyna" w Słowenii
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18