Uchwała antysmogowa: edukować, nie karać

Region12.09.2017, 11:01

Przedstawiciele gmin i straży gminnych wzięli udział w konferencji na temat uchwały antysmogowej.

Na spotkanie do Katowic przyjechało prawie 350 przedstawicieli straży miejskich oraz gmin z całego regionu, by dowidzieć się, jakie są możliwości kontroli zapisów uchwały antysmogowej, jak również realizacji programów ochrony powietrza. 

- W uchwale antysmogowej, która weszła w życie w województwie śląskim z początkiem września, nie chodzi o karanie, ale edukowanie ludzi, by wiedzieli, że jakość powietrza zależy od nich. Naszym zadaniem jest dotarcie do sumień czterech i pół miliona mieszkańców naszego regionu i przekonanie ich do tego, by nie palili w piecach odpadami węglowymi. Mamy w kraju najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i musimy wreszcie zacząć temu skutecznie przeciwdziałać  - powiedział marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, otwierając konferencję.

Do panelu ekspertów, w którym dyskutowano na temat kontroli realizacji uchwały antysmogowej, zaproszeni zostali m.in.: Mariusz Sumara - zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach, Tadeusz Sadowski - Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Dawid Kaszuba - naczelnik Wydziału Prewencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach czy Łukasz Tekeli - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który moderował dyskusję. Doświadczeniami ze współpracy z mieszkańcami na temat zasad uchwały antysmogowej w Małopolsce dzielili się ekodoradcy z gminy Gołcza - Wojciech Ozdoba i z Wadowic - Szymon Lukaj.

- Dzisiaj ruszamy z edukacją - szkolimy urzędników, strażników, ponieważ celem uchwały jest przekonanie ludzi, jak szkodliwy jest smog. Nie jest to akcja jednorazowa, ale rozpisana na lata działań, których efekty poznamy dopiero w przyszłości. To, czym palimy w piecach, dostaje się do powietrza. Jeśli palimy paliwem złej jakości, trujemy się, a przez to częściej chorujemy, a w efekcie żyjemy krócej o rok. Musimy wreszcie powiedzieć temu stop - mówił marszałek Saługa.

26 i 27 września odbędą się warsztaty z rozpoznawania paliw węglowych, pomiaru wilgotności drewna, rodzajów kotłów węglowych, przeglądów kominów oraz rodzajów pieców, kominków i elektrofiltrów.

Organizatorem konferencji był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

(źródło: Województwo Śląskie)

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Pszczyna znów w niechlubnej czołówce
Pszczyna znów w niechlubnej czołówce
Z pełnomocnikiem premiera o programie walki ze smogiem
Z pełnomocnikiem premiera o programie walki ze smogiem
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Protesty nic nie dają
Protesty nic nie dają
Zapisz się na Bieg Pawłowicki
Zapisz się na Bieg Pawłowicki

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20