Uchwała antysmogowa: edukować, nie karać

Region12.09.2017, 11:01

Przedstawiciele gmin i straży gminnych wzięli udział w konferencji na temat uchwały antysmogowej.

Na spotkanie do Katowic przyjechało prawie 350 przedstawicieli straży miejskich oraz gmin z całego regionu, by dowidzieć się, jakie są możliwości kontroli zapisów uchwały antysmogowej, jak również realizacji programów ochrony powietrza. 

- W uchwale antysmogowej, która weszła w życie w województwie śląskim z początkiem września, nie chodzi o karanie, ale edukowanie ludzi, by wiedzieli, że jakość powietrza zależy od nich. Naszym zadaniem jest dotarcie do sumień czterech i pół miliona mieszkańców naszego regionu i przekonanie ich do tego, by nie palili w piecach odpadami węglowymi. Mamy w kraju najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i musimy wreszcie zacząć temu skutecznie przeciwdziałać  - powiedział marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, otwierając konferencję.

Do panelu ekspertów, w którym dyskutowano na temat kontroli realizacji uchwały antysmogowej, zaproszeni zostali m.in.: Mariusz Sumara - zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach, Tadeusz Sadowski - Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Dawid Kaszuba - naczelnik Wydziału Prewencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach czy Łukasz Tekeli - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który moderował dyskusję. Doświadczeniami ze współpracy z mieszkańcami na temat zasad uchwały antysmogowej w Małopolsce dzielili się ekodoradcy z gminy Gołcza - Wojciech Ozdoba i z Wadowic - Szymon Lukaj.

- Dzisiaj ruszamy z edukacją - szkolimy urzędników, strażników, ponieważ celem uchwały jest przekonanie ludzi, jak szkodliwy jest smog. Nie jest to akcja jednorazowa, ale rozpisana na lata działań, których efekty poznamy dopiero w przyszłości. To, czym palimy w piecach, dostaje się do powietrza. Jeśli palimy paliwem złej jakości, trujemy się, a przez to częściej chorujemy, a w efekcie żyjemy krócej o rok. Musimy wreszcie powiedzieć temu stop - mówił marszałek Saługa.

26 i 27 września odbędą się warsztaty z rozpoznawania paliw węglowych, pomiaru wilgotności drewna, rodzajów kotłów węglowych, przeglądów kominów oraz rodzajów pieców, kominków i elektrofiltrów.

Organizatorem konferencji był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

(źródło: Województwo Śląskie)

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Powietrze będzie czystsze
Powietrze będzie czystsze
Ekologicznie i taniej
Ekologicznie i taniej
Ostatni weekend pszczyńskiego lodowiska
Ostatni weekend pszczyńskiego lodowiska
gorący temat
Konkurs dziennikarski: dziś ostatni dzień na zgłoszenia
Konkurs dziennikarski: dziś ostatni dzień na zgłoszenia
6,6 mln zł na rondo i drogi między os. Piastów i Kolonia Jasna
6,6 mln zł na rondo i drogi między os. Piastów i Kolonia Jasna

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20