PKP PLK chce pod torami przy dworcu kolejowym zbudować tunel

Tunel bez dofinansowania

Pszczyna10.10.2018, 09:54

Trwają prace projektowe budowy tunelu pod torami przy dworcu PKP. Jest jednak problem z finansowaniem tej dużej inwestycji.

Od kilku lat PKP PLK mówi o planach budowy tunelu zamiast przejazdu przez tory na ul. Dworcowej w centrum Pszczyny, w pobliżu dworca kolejowego. To konieczne, bo spółka zwiększa prędkości i częstotliwości przejazdów pociągów. Pozostawienie dotychczasowego przejazdu spowodowałoby jeszcze większe korki w mieście, bo tory byłyby zamykane częściej.

Tunel pod torami (podobny do tego na ul. Bielskiej) ma powstać w ramach dużego projektu pn. „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice (LOT A1, A, B, D)”. Roboty budowlane jednak nie ruszą bez zapewnienia środków finansowych na ten cel. A w grę wchodzą niemałe pieniądze. Jakie? Tego inwestor nie ujawnia.

Jak informuje Jacek Karniewski z biura prasowego PKP PLK, projekt nie zakwalifikował się do Krajowego Programu Kolejowego, a tym samym nie uzyskał finansowania. Znalazł się na liście rezerwowej, z możliwością realizacji w przyszłej perspektywie finansowania. Dlatego spółka w piśmie do starosty pszczyńskiego napisała, że „termin realizacji inwestycji jest uzależniony od uzyskania finansowania i na chwilę obecną brak możliwości jego wskazania”.

PKP PLK informuje, że nadal trwa przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji. Spółka planuje, że w II kwartale 2019 r. uzyska pozwolenie na budowę.

pako

T G+ F

Zobacz także

Niepełnosprawni pasażerowie domagają się zmian
Niepełnosprawni pasażerowie domagają się zmian
Chcą przywrócić pociągi z Pawłowic do Katowic
Chcą przywrócić pociągi z Pawłowic do Katowic
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania

Komentarze:

Joo 2018-10-22 godz. 15:41
Zrobić drogę wzdłuż Kani(tak jak się jedzie na stw),tory są tam wysoko i tunel na osobówki się zmieści bez problemu. Jedynie trochę drzew trzeba by usunąc po drugiej stronie.
Maria 2018-10-11 godz. 21:03
na co centrum jak nie bedzie płynnego dojazdu.... tragediaaa
brandt 2018-10-11 godz. 20:53
bez tunelu te centrum przesiadkowe nie ma zadnego sensu
Radek 2018-10-11 godz. 10:19
A gdzie Pani poseł Kloc PIS z Piasku? dlaczego nie interweniuje w Warszawie?
Borys 2018-10-10 godz. 22:50
nie dobra informacja
Adi 2018-10-10 godz. 13:24
Łukasz Tetla jak zostanie rodnym napewno pieniądze załatwi:)
treść:
autor:

SQL: 18