Trzech nowych proboszczów

28.07.2012, 08:52

Studzienice, Grzawa, Wola

Końcem lipca w dekanacie miedźniańskim dojdzie do zmiany trzech proboszczów.


Parafie św. Jana Chrzciciela w Studzienicach, Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie oraz Matki Bożej Piekarskiej w Woli osiedlu będą miały nowych proboszczów. Ks. Kazimierz Wolny ze Studzienic oraz ks. Stefan Kozioł z Grzawy odchodzą na emeryturę.

Ks. Albert Rother, proboszcz z Woli zostaje przeniesiony do Rybnika Ochojca. Urodził się 16.07.1956 r., nim został proboszczem w parafii Matki Bożej Piekarskiej w Woli w latach 1999 – 2002 był tutaj wikariuszem.
Jeszcze w lipcu br. probostwo obejmie ks. Bogumił Mazurczyk, dotychczasowy wikariusz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach.

Ks. Stefan Kozioł (ur. 24.08.1947 r.), w latach 1991-2000 był administratorem parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie, od 2000 r. proboszczem. Jego miejsce zajmie ks. Jacek Jadasz (ur. 24.04.1964 r.) z parafii św. Barbary w Chorzowie.

Ks. Kazimierz Wolny urodził się 12 lutego 1947 r. w Siemianowicach Ślaskich, kilka godzin wcześniej niż jego brat bliźniak Andrzej. Też kapłan. Obaj skończyli Technikum Chemiczne, a później rozpoczęli Studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjęli 19 kwietnia 1973 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Ks. Kazimierz Wolny w latach 2001-2012 był dziekanem dekanatu miedźniańskiego. Opuszcza parafię w Studzienicach po 25 latach posługi.

- Czy jest mi ciężko? Już jak tutaj przyszedłem, liczyłem się z tym, że będę musiał odejść – mówi ks. Kazimierz Wolny. Jak podkreśla, w trakcie swojej posługi w Studzienicach wziął sobie za cel postawić na dzieci i młodzież. - Dlatego powstało wiele organizacji działających przy kościele, skupiających te grupy, jak Zespół Misyjny, Dzieci Maryi, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, schola liturgiczna, która upiększa każdą mszę młodzieżową, Eucharystyczny Ruch Młodych. Do kościoła wprowadziłem lektorki, co jest dość rzadko spotykane. Wtedy chłopcy przypomnieli sobie, że potrafią czytać. Jako doradca metodyczny leżały mi na sercu konkursy biblijne. Ministrantów zachęcałem do udziału w turnieju piłki nożnej naszego dekanatu. Cztery razy zajęli pierwsze miejsce – mówi z dumą proboszcz, wskazując okazałe puchary. - Sprawy gospodarcze i administracyjne przejęła grupa inicjatywna, w skład której wchodzą parafianie. W kościele bardzo dużo w ostatnich latach zostało zrobione. Witraże, remont zakrystii, nowa posadzka, ławki, konfesjonały, Droga Krzyżowa, dzwonnica i dwa nowe dzwony. Została odnowiona elewacja kościoła i probostwa, są nowe dachówki i wiele innych – wylicza.

28 lipca w studzienickim kościele nastąpi przywitanie nowego proboszcza, którym zostanie 44-letni ks. Mirosław Friedrich. Urodził się on w Mysłowicach i aktualnie jest wikariuszem w parafii w Lubomii (archidiecezja katowicka, powiat wodzisławski).

ram

T G+ F

Zobacz także

Można się już bawić na trzech nowych placach zabaw!
Można się już bawić na trzech nowych placach zabaw!
Trzech nowych policjantów w Pszczynie
Trzech nowych policjantów w Pszczynie
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18