(fot. powiat)

Trójkołowce oraz riksze w systemie rowerów miejskich?

Pszczyna19.07.2019, 12:27

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych zwróciła się do burmistrza Pszczyny oraz wójt Goczałkowic-Zdroju o poszerzenie oferty wypożyczalni Rowerów Miejskich o rowery trójkołowe oraz typu riksza. Takie rozwiązanie jest w pełni możliwe, a trójkołowe rowery w ramach Roweru Miejskiego wypożyczane są m.in. w Tychach czy w Sosnowcu.

- Gdyby rowery trójkołowe pojawiły się w systemie wypożyczalni Pszczyńskiego Roweru Miejskiego, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy mogliby mieć do nich ciągły dostęp. Dobrym rozwiązaniem dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, ale nie tylko, byłoby również wprowadzenie modeli typu riksza, które również funkcjonują w systemie Nextbike w innych miastach - mówi Grzegorz Kuczera, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Co prawda końcem lipca systemy rowerów miejskich z Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju zostaną zintegrowane z Tyskim Rowerem Miejskim, jednak możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To oznacza, że rowery trójkołowe czy familijne dostępne na stacjach w Tychach nadal będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie działania Tyskiego Roweru Miejskiego.

Bezpłatna wypożyczalnia rowerów trójkołowych działa od maja w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Zainteresowanie wśród osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się na tradycyjnym rowerze, jest ogromne. W ramach powiatowej wypożyczani dostępnych jest pięć rowerów w trzech rozmiarach, a mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mogą wypożyczyć pojazd na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia na kolejny okres. W praktyce wygląda to jednak tak, że jest kolejka chętnych i ponownie rower można wypożyczyć dopiero po kilku tygodniach.

(źródło: powiat)

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Konferencja popularnonaukowa
Konferencja popularnonaukowa "Powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim" na XII Tyskim Sympozjum Historycznym
Niemal pół tysiąca wypożyczeń rowerów miejskich
Niemal pół tysiąca wypożyczeń rowerów miejskich
W weekend pszczyński Rynek po raz kolejny zamieni się w Świąteczny Jarmark!
W weekend pszczyński Rynek po raz kolejny zamieni się w Świąteczny Jarmark!
Zmiany w gospodarowaniu odpadami w gminie Goczałkowice od 1 stycznia
Zmiany w gospodarowaniu odpadami w gminie Goczałkowice od 1 stycznia

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19