Od lewej: Dariusz Skrobol, Marcela Kanafek-Lewandowska, Przemysław Wieczorek

Troje kandydatów na burmistrza. Co proponują?

Pszczyna18.10.2018, 11:12

Trzy osoby ubiegają się o stanowisko burmistrza Pszczyny, najmniej od lat. Jakie mają pomysły na gminę?

45-letni Dariusz Skrobol w tym roku walczy o swoją trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Pszczyny. Funkcję tę pełni od 2010 r., w latach 2006-2010 był zastępca burmistrza. Startuje z KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe.

D. Skrobol w programie wyborczym proponuje m.in. zabezpieczenie w każdym budżecie gminy ok. 10 mln zł na kontynuację budowy oraz remontów dróg i chodników, zwiększenie budżetu obywatelskiego do 3 mln zł, rozbudowę placówek oświatowych, przebudowę Stadionu Miejskiego, język angielski w każdym przedszkolu, utworzenie karty seniora i Pszczyńskiego Centrum „Złoty Wiek”, powołanie Muzeum Miejskiego czy budowę sali widowiskowej.

Swojego kandydata na burmistrza Pszczyny wystawił też KW Prawo i Sprawiedliwość. To 43-letnia Marcela Kanafek-Lewandowska, radna Rady Powiatu Pszczyńskiego. Pracowała jako mediator i negocjator sądowy czy doradca zawodowy, jest pedagogiem w szkole podstawowej w Goczałkowicach.

Kanafek-Lewandowska w programie wyborczym stawia m.in. na niższe opłaty za wodę i ścieki, bezpłatne parkingi dla mieszkańców, przygotowanie terenów pod budowę cmentarza komunalnego, budowę nowych ścieżek rowerowych, utworzenie gminnej strefy ekonomicznej, wykorzystanie energii geotermalnej w walce z niską emisją, zapewnienie miejsca w żłobku dla każdego malucha czy utworzenie klubu seniora w każdym sołectwie i na każdym osiedlu.

Po raz drugi z rzędu o stanowisko burmistrza Pszczyny walczy Przemysław Wieczorek. Ten 42-letni przedsiębiorca i doradca podatkowy w wyborach cztery lata temu zajął przedostatnie, piąte miejsce.

Tym razem P. Wieczorek, kandydat KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego, proponuje m.in.: program „Minus 30, 20, 10”, czyli obniżkę cen śmieci o 10%, wody o 20% i kanalizacji o 30%, znaczące ograniczenie administracji w urzędzie, objęcie komunikacją wszystkie sołectwa i osiedla, pełną kanalizację gminy, wybudowanie parkingów dla turystów, wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców gminy czy odśnieżanie chodników przez gminę.

W liczącej 51 174 mieszkańców gminie Pszczyna uprawionych do głosowania jest 40 454. Wyborcy wybiorą burmistrza spośród trzech kandydatów oraz 23 radnych Rady Miejskiej. O mandat radnego w czterech wielomandatowych okręgach ubiega się 142 kandydatów.

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

wyborca 2018-10-19 godz. 05:18
A co proponują przyszli Radni? Trzeba by ich rozliczyć z ostatnich 4 lat i zastanowić ilu z nich powinno zostać. Pewnie są tacy co się angażowali jak i tacy których należy wymienić bo inaczej będziemy się cofać. Potrzeba młodych ambitnych i wykształconych którzy mają chęci i chcą działać a nie grzać krzesło przez kolejne 4 lata
Sportowiec 2018-10-18 godz. 11:48
Na pewno potrzeba czegos swiezego, bo pan Skrobol np. trzeci raz obiecuje remont stadionu, a jak inwestuje w sport i rekreacje to buduje baseny nurkowe
pszczynianka 2018-10-18 godz. 11:45
Pani Kanafek i pan Wieczorek porazka, dajcie sobie ludzie spokoj i nie robcie wstydu co Wy soba prezentujecie wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd
treść:
autor:

SQL: 18