Od lewej: Dariusz Skrobol, Marcela Kanafek-Lewandowska, Przemysław Wieczorek

Troje kandydatów na burmistrza. Co proponują?

Pszczyna18.10.2018, 11:12

Trzy osoby ubiegają się o stanowisko burmistrza Pszczyny, najmniej od lat. Jakie mają pomysły na gminę?

45-letni Dariusz Skrobol w tym roku walczy o swoją trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Pszczyny. Funkcję tę pełni od 2010 r., w latach 2006-2010 był zastępca burmistrza. Startuje z KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe.

D. Skrobol w programie wyborczym proponuje m.in. zabezpieczenie w każdym budżecie gminy ok. 10 mln zł na kontynuację budowy oraz remontów dróg i chodników, zwiększenie budżetu obywatelskiego do 3 mln zł, rozbudowę placówek oświatowych, przebudowę Stadionu Miejskiego, język angielski w każdym przedszkolu, utworzenie karty seniora i Pszczyńskiego Centrum „Złoty Wiek”, powołanie Muzeum Miejskiego czy budowę sali widowiskowej.

Swojego kandydata na burmistrza Pszczyny wystawił też KW Prawo i Sprawiedliwość. To 43-letnia Marcela Kanafek-Lewandowska, radna Rady Powiatu Pszczyńskiego. Pracowała jako mediator i negocjator sądowy czy doradca zawodowy, jest pedagogiem w szkole podstawowej w Goczałkowicach.

Kanafek-Lewandowska w programie wyborczym stawia m.in. na niższe opłaty za wodę i ścieki, bezpłatne parkingi dla mieszkańców, przygotowanie terenów pod budowę cmentarza komunalnego, budowę nowych ścieżek rowerowych, utworzenie gminnej strefy ekonomicznej, wykorzystanie energii geotermalnej w walce z niską emisją, zapewnienie miejsca w żłobku dla każdego malucha czy utworzenie klubu seniora w każdym sołectwie i na każdym osiedlu.

Po raz drugi z rzędu o stanowisko burmistrza Pszczyny walczy Przemysław Wieczorek. Ten 42-letni przedsiębiorca i doradca podatkowy w wyborach cztery lata temu zajął przedostatnie, piąte miejsce.

Tym razem P. Wieczorek, kandydat KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego, proponuje m.in.: program „Minus 30, 20, 10”, czyli obniżkę cen śmieci o 10%, wody o 20% i kanalizacji o 30%, znaczące ograniczenie administracji w urzędzie, objęcie komunikacją wszystkie sołectwa i osiedla, pełną kanalizację gminy, wybudowanie parkingów dla turystów, wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców gminy czy odśnieżanie chodników przez gminę.

W liczącej 51 174 mieszkańców gminie Pszczyna uprawionych do głosowania jest 40 454. Wyborcy wybiorą burmistrza spośród trzech kandydatów oraz 23 radnych Rady Miejskiej. O mandat radnego w czterech wielomandatowych okręgach ubiega się 142 kandydatów.

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
gorący temat
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Trwa przebudowa stadionu Iskry

Komentarze:

wyborca 2018-10-19 godz. 05:18
A co proponują przyszli Radni? Trzeba by ich rozliczyć z ostatnich 4 lat i zastanowić ilu z nich powinno zostać. Pewnie są tacy co się angażowali jak i tacy których należy wymienić bo inaczej będziemy się cofać. Potrzeba młodych ambitnych i wykształconych którzy mają chęci i chcą działać a nie grzać krzesło przez kolejne 4 lata
Sportowiec 2018-10-18 godz. 11:48
Na pewno potrzeba czegos swiezego, bo pan Skrobol np. trzeci raz obiecuje remont stadionu, a jak inwestuje w sport i rekreacje to buduje baseny nurkowe
pszczynianka 2018-10-18 godz. 11:45
Pani Kanafek i pan Wieczorek porazka, dajcie sobie ludzie spokoj i nie robcie wstydu co Wy soba prezentujecie wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd
treść:
autor:

SQL: 18