To w Pszczynie Henryka Walezego dogonił pościg

29.06.2014, 21:50

Pszczyna

Po raz pierwszy w Pszczynie odbyło się widowisko historyczne. Pszczynianie odtworzyli potajemną ucieczkę króla Henryka Walezego do Francji. To na rogatkach Pszczyny dogonił go pościg wysłany z Krakowa.


Ucieczka Henryka Walezego” to widowisko historyczne, które z okazji 440. rocznicy tego wydarzenia zobaczyliśmy 29 czerwca w parku zamkowym w Pszczynie.
W widowisku mogliśmy zobaczyć osoby przebrane w specjalnie uszyte na tą okazję stroje historyczne, jeźdźców na koniach oraz oryginały i repliki ówczesnej broni.

Przygotowanie rekonstrukcji trwało kilka miesięcy. Scenariusz opracowany został przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Pszczyny, konsultantami byli historycy z Zamku na Wawelu. Stroje uszył pomysłodawca i inicjator akcji - Antoni Waleczek, członek Bractwa Kurkowego, z zawodu i zamiłowania krawiec, który wraz z Panami Michałem Beckiem i majorem Waldemarem Jagiełło koordynował prace organizacyjne. Widowisko wspomógł hetman bractwa Tadeusz Żyła wypożyczając broń i inne historyczne eksponaty ze swojego prywatnego muzeum w Jankowicach.

Organizatorami tego wydarzenia były Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury. W widowisku udział weźmie również Grupa Rekonstrukcyjna „Kartacz” majora Waldemara Jagiełło z Bielska-Białej.


RYS HISTORYCZNY WYDARZENIA

Po śmierci w lipcu 1572 roku ostatniego z władców z dynastii Jagiellonów – Zygmunta II Augusta w Rzeczpospolitej nastał okres bezkrólewia. Wybory nowego władcy polskiego odbyły się w kwietniu i maju 1573 roku. W ich wyniku pierwszym elekcyjnym królem Polski został brat ówczesnego króla Francji Henryk Walezy.

Do Polski Henryk przyjechał w styczniu 1574 roku, a 21 lutego 1574 roku został koronowany na króla Polski.

W czerwcu 1574 roku Henryk odebrał wiadomość o śmierci brata, króla Francji Karola IX. Kilka dni później, nocą z 18 na 19 czerwca potajemnie, nie zasięgnąwszy rady senatu, w przebraniu, opuścił zamek na Wawelu i rozpoczął ucieczkę w kierunku granicy. Królowi towarzyszyło kilku zaufanych ludzi. Opuszczenie przez króla zamku zauważono natychmiast i od razu wyruszyła za nim pogoń kierowana przez kasztelana Jana Tęczyńskiego. Orszak królewski przekroczył granicę państwa w okolicach Oświęcimia. Niedaleko granicy, na rogatkach Pszczyny dogonił Henryka Walezego pościg wysłany z Krakowa. Nie pomogły prośby kasztelana Tęczyńskiego - Henryk odrzucił prośby o powrót do kraju i ustanowienie przed oficjalnym wyjazdem rządów zastępczych. Obiecał, że za kilka miesięcy powróci.

Według miejscowej legendy, na pamiątkę tego wydarzenia przy ul. Wojskla Polskiego została wzniesiona kapliczka Bądź wola Twoja”. Bo właśnie te słowa miał wypowiedzieć kasztelan Tęczyński, godząc się ostatecznie na wyjazd Walezego.

Walezjusz miał jednak zapewnić, że pragnie zachować polski tron. Wtedy z ust Tęczyńskiego miało paść zdanie Bądź wola Twoja, Panie”, a król spokojnie oddalił się do Francji.

Henryk Walezy nie spełnił obietnicy powrotu, uznano więc tron za pusty i zapowiedziano nową elekcję.

ram

T G+ F

Zobacz także

Walentynkowy pościg
Walentynkowy pościg
Nocny pościg w Pszczynie
Nocny pościg w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18