To mógł być inny kościół

23.08.2011, 12:07

Kobiór

100-lecie rozpoczęcia budowy kościoła uczczono wydaniem książki i okazałą wystawą.


Autorką książki pt. „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze” jest mieszkanka Kobióra, Ewa Ryguła, absolwentka historii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Książkę wydała Księgarnia św. Jacka z Katowic. Dedykowana jest ona zmarłemu niedawno proboszczowi kobiórskiej parafii, księdzu Józefowi Piesiurowi.
- To ksiądz Piesiur był inicjatorem powstania tej publikacji – mówiła Ewa Ryguła 14 sierpnia, podczas spotkania z kobiórzanami. - Dziękuję parafianom, bo gdyby nie dostarczone przez państwa materiały, ta książka nie wyglądałaby tak pięknie. Ponieśliście państwo trud wyszukania materiałów, do których sama nie dotarłabym – podkreśliła.

Zgromadzone materiały pozwoliły na opracowanie okolicznościowej wystawy. Na 16 tablicach znalazło się blisko 500 zdjęć dokumentujących historię parafii. Są tablice poświęcone trzem pierwszym proboszczom, historii dzwonów, organizacjom kościelnym, księdzu Piesiurowi, przemianom wnętrza kościoła (a jest się czym chwalić – na przykład stacjami drogi krzyżowej) księżom wikarym, dokumentujące starania o budowę kościoła czy ze zdjęciami komunijnymi. Na wystawie można było też na przykład obejrzeć odnalezione deseczki z podpisami budowniczych kościoła.

(więcej czytaj w najnowszym wydaniu „Gazety Pszczyńskiej”, nr 16 z 23 sierpnia br.)

jack

T G+ F

Zobacz także

Na ratowanie zabytków
Na ratowanie zabytków
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Policyjna akcja "Prędkość"
Policyjna akcja "Prędkość"
POLEKU, czyli slow life po naszymu
POLEKU, czyli slow life po naszymu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18