Art. spons. To jedna z najbardziej niedostępnych gór dla narciarzy. Pokonała ją tylko garstka osób!

Kraj25.03.2020, 16:00

Podczas pięknego zimowego dnia w znanym kurorcie może się to wydawać fikcją, ale wciąż istnieją miejsca, gdzie można pozjeżdżać w samotności, doznając niezwykłego kontaktu z naturą. Doświadczają tego osoby uprawiające skitouring (skitur) i inne pokrewne dziedziny. Są też miejsca tak niedostępne, że dociera w nie naprawdę niewiele osób. To m.in. wyższe partie gór Chugach, które stały się nawet inspiracją do jednego z modeli nart Dynafit.

Czym jest skitouring?

Skitouring lub skitur to dyscyplina dla poszukujących wrażeń. Łączy ona turystykę górską z narciarstwem zjazdowym. W klasycznym ujęciu polega na podejściu (w nartach na nogach) pod górę, a następnie zjechaniu w dół po (najczęściej) dziewiczym terenie. Aktywność doczekała się też wielu odmian. Skialpinizm polega na zdobywaniu jeszcze trudniejszych szczytów, łącząc skitur z alpinizmem. Freetouring z kolei skupia się na zjazdach – mają być szybkie i ekstremalne. Jest też skirunning, który polega na wielokrotnych podbiegach i zjazdach, najczęściej na czas.

Sprzęt do skituru

Oczywiście narciarstwo skiturowe wymaga odpowiedniego sprzętu. Narty są sztywne i szerokie, dzięki czemu doskonale radzą sobie w świeżym puchu i trudnym terenie. Specjalne wiązania ułatwiają łatwą zmianę trybu użytkowania z podejścia na zjazd. Kluczowe są też tzw. foki, które przykleja się na spod nart. Dzięki specjalnej strukturze sprawiają, że narta nie ześlizguje się w dół podczas  podejścia. Gdzie kupić narty skiturowe? W sklepach takich jak Narty Warszawa znajdziesz np. narty Dynafit – producenta, który specjalizuje się w tego rodzaju sprzęcie. Dla początkujących odpowiednie będą np. narty Dynafit Speedfit 84.

Narty skitour Dynafit Speedfit 84 Dark Denim Fluo Orange 2020

Góry Chugach – intrygujące i niedostępne

Skitur można uprawiać bez problemu w polskich górach, ale dla miłośników prawdziwie odludnych i dzikich miejsc to za mało. Dla takich osób świetnym miejscem są m.in. góry Chugach na Alasce. Nie brakuje tutaj wyjątkowo trudno dostępnych terenów, do których można dotrzeć w zasadzie tylko helikopterem. To właśnie to miejsce jest niejako mekką wielu wielbicieli heli-skiingu. Docierają tu naprawdę nieliczni

Heli-skiing na Alasce i nie tylko

Heli-skiing to szusowanie w miejscach, do których dociera się za pomocą helikoptera. To właśnie w górach Chugach istnieją najlepsze warunki do tego typu aktywności. Setki hektarów dziewiczych terenów czekają tu na śmiałków z całego świata. Przybycie tutaj nie jest łatwe (ani tanie), ale to prawdziwa przygoda, która na pewno pozostanie niezapomniana. Na całym świecie istnieje niewiele podobnych miejsc.

Narty Dynafit Chugach

Rejon Chugach jest tak wyjątkowy, że zainspirował nawet markę Dynafit – jednego z najbardziej znanych producentów sprzętu do skituru i pokrewnych dyscyplin. Narty Dynafit Chugach przeznaczone są do freetouringu, a więc ekstremalnych zjazdów z dużą prędkością i na nierównym, stromym terenie. Są więc sztywne i bardzo wytrzymałe – dzięki użytemu w konstrukcji karbonowi sprawdzą się nawet w bardzo trudnych warunkach. Warto wiedzieć, że marka Dynafit produkuje też foki i pozostały sprzęt niezbędny podczas wypraw skiturowych w różnych miejscach.

Foki skitour Dynafit Speedskin Speedfit 84 2020

Jazda po niedostępnych szczytach – czy to coś dla Ciebie?

Jeśli kochasz naturę i masz dość zatłoczonych ośrodków narciarskich, być może skitouring i pokrewne dyscypliny to coś dla Ciebie. By spróbować, nie potrzeba wysokich umiejętności – wystarczy poziom średniozaawansowany, dobra kondycja, narty skiturowe i pozostały sprzęt. Przygodę ze skiturem możesz bez trudu rozpocząć w Polsce. Być może za parę lat i Ty dołączysz do śmiałków w najbardziej niedostępnych partiach gór Chugach?

T G+ F

Zobacz także

Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów
22 września: ośmioro ozdrowieńców i kolejne zakażenie
22 września: ośmioro ozdrowieńców i kolejne zakażenie
Pszczyński żłobek laureatem konkursu
Pszczyński żłobek laureatem konkursu
SQL: 16