To będzie rekordowy budżet w historii powiatu

22.11.2012, 12:38

Powiat

O inwestycyjnych planach powiatu pszczyńskiego na 2013 r. rozmawiamy ze starostą powiatu, Pawłem Sadzą.Planowane wydatki w projekcie budżetu na 2013 r. to ponad 97 mln zł, dochody – 93,7 mln zł. Te kwoty robią wrażenie.
Szalenie się cieszę, bo są to kwoty niebotyczne jak do tej pory w powiecie. Do tego wydatki inwestycyjne pochłoną aż 25 mln zł. To potężna kwota jak na powiat, gdzie mówi się, że jesteśmy tylko do administrowania. Zadaję kłam temu twierdzeniu, bo inwestycje da się realizować, pod warunkiem, że umiejętnie sięga się po fundusze zewnętrzne i dobrze współpracuje z partnerami. Ekonomiści zapowiadali, że recesja na rynku potrwa cały rok 2012 i 2013. Jeżeli tak mają wyglądać te gorsze lata, chciałbym, żeby 2014 r. był tak samo gorszy dla budżetu powiatu.

Na polu pozyskiwania środków zewnętrznych powiat kolejny rok nie ma sobie równych, co jest możliwe dzięki świetnej współpracy z władzami województwa.
Wynika to m.in. z tego, że zarząd województwa przyjmuje naszą argumentację co do realizacji konkretnych inwestycji, ale pamiętajmy, że zawsze musi być wola tejże współpracy. Przykład projektów na ronda u zbiegu Wodzisławskiej i Żorskiej czy Sznelowiec, Cieszyńskiej i Zdrojowej, które my opracowujemy pokazuje, że trzeba coś z siebie dać, przygotować gotowy materiał, ażeby marszałek wraz z zarządem województwa stwierdził, że lepiej przyznać dofinansowanie na gotową inwestycję, niż rozpoczynać coś i nie zdążyć w danym roku. Jesteśmy po kilku rozmowach z marszałkiem i dyrektorem Taborem z Zarządu Dróg Wojewódzkich i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie tylko rondo, ale cała ul. Żorska od remontowanej kładki na Pszczynie aż do obwodnicy zostanie wyremontowana w przyszłym roku. Zajmie się tym wspomniany Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Mieszkańców najbardziej interesują inwestycje...
Na wydatki inwestycyjne chcemy przeznaczyć niebagatelną kwotę 25 mln zł, z czego aż 22 mln zł pochłoną drogi. Perełką w przyszłorocznym budżecie będzie gruntowna modernizacja ulic Hallera i Złote Łany stanowiących połączenie DK1 z DW 931. W sumie 3,5 km drogi wraz z remontem i przebudową chodników. Kosztorys inwestorski opiewa na ponad 15,9 mln zł, z czego 2,1 mln zł przekaże powiat, 0,5 mln zł gmina, reszta to zewnętrzne dofinansowanie, które pozyskaliśmy.

W budżecie mamy też środki na inwestycje realizowane wspólnie z gminami w ramach tzw. „schetynówek”. To ul. Ligonia i Zwycięstwa w Krzyżowicach oraz Boryńska w Warszowicach, przebudowa Bąkowskiej i Rolniczej w Jarząbkowicach; przebudowa ul. Uzdrowiskowej w Goczałkowicach. Będziemy też wspólnie z Gminą Miedźna budować chodnik wraz z kanalizacją deszczową przy drodze powiatowej w Gilowicach. Do tego wciąż jesteśmy na liście rezerwowej jeżeli chodzi o projekt zagospodarowania terenu przy Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji i liczę, że uda nam się zdobyć te środki, ale to dopiero przed nami.

W przyszłorocznym budżecie widać również to, o czym nie możemy zapomnieć w procesie planowania, a więc żeby spełnić oczekiwania co do kolejnej perspektywy finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego, trzeba mieć przygotowane projekty inwestycyjne, o których dofinansowanie będzie można się starać w latach 2014-2020. Dlatego w 2013 r. mamy zamiar przygotować m.in. projekt modernizacji ul. Korfantego, Lompy i Topolowej w gminie Miedźna. To duże zadanie o szacowanej wartości ok. 9-10 mln zł i będzie to jeden z pierwszych wniosków, które będziemy składać do dofinansowania. W 2014 r. chcemy zaprojektować 2-3 kolejne drogi.

Będziemy też kontynuować już rozpoczęte inwestycje, jak budowa domu dziecka (ponad 1 mln zł) oraz termomodernizacja internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 (także ponad 1 mln zł, z czego 800 tys. zł to planowana dotacja i pożyczka z WFOŚiGW).

Wywiad w całości można przeczytać w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”.

ram

T G+ F

Zobacz także

Budżet zgodnego powiatu
Budżet zgodnego powiatu
Budżet Gminy Pszczyna uchwalony. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2020 roku?
Budżet Gminy Pszczyna uchwalony. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2020 roku?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18