Fot. Powiat Pszczyński

Teren pod budowę centrum przesiadkowego przekazany wykonawcy

Pszczyna05.06.2018, 09:29

W poniedziałek, 4 czerwca starosta pszczyński, Paweł Sadza podpisał z wykonawcą umowę na budowę centrum przesiadkowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą to największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego, który jako partner wiodący realizuje projekt w partnerstwie z gminą Pszczyna.

- To inwestycja, która w perspektywie kilkunastu lat będzie miała kolosalne znaczenie dla naszych mieszkańców. Ulokujemy centrum przesiadkowe w najbliższym sąsiedztwie dworca kolejowego, ponieważ bardzo duży strumień pieniędzy unijnych jest nakierowany na transport kolejowy. Oparcie transportu publicznego na kolei to w tej chwili najbardziej racjonalne rozwiązanie. Będą szybsze połączenia, niezależne od warunków na drogach, a warto przypomnieć, że natężenie ruchu na DK 1 w Pszczynie to 43,5 tys. samochodów na dobę - starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Wartość zadania to ponad 43,6 mln zł, z czego unijna dotacja wynosi ponad 35,6 mln zł. Część realizowaną przez powiat , czyli budowę centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy, za 16 897 793,65 zł wykona konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k. - lider, Firma Budowlana „MAZUR” Sławomir Mazur - partner oraz PB Mazur Sp. z o.o. - partner. Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który teraz przystąpi do prac związanych z organizacją procesu budowlanego. Wcześniej na projekt budowlany, nadzór inwestorski oraz przygotowanie terenu powiat pszczyński przeznaczył ok. 630 tys. zł.

W rejonie dworca powstanie obiekt centrum przesiadkowego z poczekalnią dla podróżnych, punktem obsługi pasażerów oraz ogólnodostępne zaplecze sanitarne. Mieszkańcy powiatu oraz turyści będą mogli przesiadać się tutaj pomiędzy różnymi środkami komunikacji - samochodami, rowerami, autobusami czy pociągami. Obiekty będą wyposażone w zintegrowany system paneli fotowoltaicznych, elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne, a także punkty informacyjne „infobox” dla podróżnych.

Przebudowany zostanie układ drogowy - ulice Sokoła i Plac Dworcowy, odcinek ul. Kościuszki oraz skrzyżowanie ul. Sokoła i ul. Dworcowej. Na skrzyżowaniu ulic Sokoła i Kościuszki powstanie „mini rondo”. Przy centrum przesiadkowym wybudowane zostaną parkingi dla samochodów, zatoki dla autobusów i busów, parkingi rowerowe oraz postój Taxi. Przebudowane zostaną także ciągi pieszo-rowerowe, chodniki oraz zjazdy.

Budowa centrum przesiadkowego powinna zakończyć się w II połowie 2019 r.

Partner projektu - gmina Pszczyna wykona system tras rowerowych o łącznej długości ponad 20 km oraz dwa mniejsze centra przesiadkowe w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku.

 (Źródło: Powiat Pszczyński)

Reklama

Reklama

man

T G+ F

Zobacz także

Rosną mury centrum przesiadkowego w Pszczynie
Rosną mury centrum przesiadkowego w Pszczynie
Budowa centrum przesiadkowego: ponowna zmiana organizacji ruchu
Budowa centrum przesiadkowego: ponowna zmiana organizacji ruchu
Biegaj z Aktywną Pszczyną
Biegaj z Aktywną Pszczyną
Zaginął 43-letni mieszkaniec Pszczyny
Zaginął 43-letni mieszkaniec Pszczyny
gorący temat
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej": zapraszamy do lektury!
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej": zapraszamy do lektury!
Nie Dokarmiaj Smoga ma konkretne pomysły na walkę ze smogiem
Nie Dokarmiaj Smoga ma konkretne pomysły na walkę ze smogiem
Przedszkole zamiast szkoły: trwają prace w Studzionce
Przedszkole zamiast szkoły: trwają prace w Studzionce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20