Teatralne spotkanie

13.02.2009, 12:41

Miedźna, Góra

Czy jest ktoś, kto nie pragnąłby zostać aktorem? Występować na teatralnej scenie, w blasku reflektorów, wcielać się w ciąż nowe role, raz tańczyć jak piękna hinduska księżniczka, to znów stać się przebiegłym lisem…Ale czy ktoś zastanawiał się, jak wyglądają przygotowania do teatralnej spektaklu, który widzowie oglądają z widowni? Co dzieje się za kulisami? Jak aktorzy ćwiczą głos? Jak i kto porusza lalki? Co widać przez oczy maski lisa i z czego jest wykonana?

Jeśli ktoś kiedyś zastanawiał się nad tym, to na warsztatach prowadzonych przez panią Katarzyną Kopczyk aktorkę Teatru Groteska mógł poczuć się jak na prawdziwej próbie teatralnej! Pani Kopczyk 10 lutego 2009 odwiedziła uczniów klas I i II szkół podstawowych w Miedźnej i Górze / spotkania zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej/.

Każdy aktor musi mieć nienaganną dykcje i mocny głos, więc jak wstaje z łóżka, to od razu ćwiczy całą buzie. Myślicie, ze to nudne zadanie?! Wcale nie. Mruczenie, ziewanie, całowanie i udawanie odgłosów konika, może być naprawdę zabawne. A jeśli komuś mało, to mógł zmierzyć się z baaaardzo trudnymi zdaniami. Rozrewolwerowany rewolwer, uff…, trudno to nawet napisać, a co dopiero wypowiedzieć!!

„Gimnastyka języka” to jedynie wstęp, potem trzeba wyćwiczyć ciało, bo aktor pracuje całym sobą. Musi umieć oddać emocje, uczucia także ciałem, wczuć się np. w …galaretkę! Albo podrzucać widzialną tylko w wyobraźni piłeczkę.

Najwięcej emocji wzbudzają jednak lalki i maski. Jedne małe, inne ogromne. Każdy mógł przymierzyć maskę lisa i postraszyć koleżanki…szczurem, albo ożywić lalkę hinduskiej tancerki a także babci z przedstawienia o Pinokiu. Wbrew pozorom to nie takie łatwe. Niektóre lalki animowane są przez dwóch aktorów, to dopiero jest sztuka zgrać ruch rąk i twarzy! Rozgrzane głosy dzieci po zajęciach wołały DZIĘ-KU-JE-MY!!! Cóż można dodać, chyba tylko PO-LE-CA-MY!!! (Joanna Jarnot)

agw

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Teatralne święto ze słodką nagrodą
Teatralne święto ze słodką nagrodą
Warsztaty teatralne w Kobiórze
Warsztaty teatralne w Kobiórze
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Wznowienie wyłożenia ewidencji gruntów i budynków
Wznowienie wyłożenia ewidencji gruntów i budynków

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18