Targi koni, bydła i świń w Pszczynie?

09.11.2011, 10:04

Pszczyna

Na prośbę burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola w Urzędzie Miejskim odbyło się dzisiaj spotkanie dotyczące organizacji targów koni, bydła i świń. O zamiarze organizacji w Pszczynie giełdy zwierząt można dowiedzieć się m.in. ze strony internetowej www.gieldaptakow.com.


Duży niepokój związany z realizacją takiego przedsięwzięcia skłonił burmistrza do przedyskutowania tematu w szerszym gronie. Na spotkaniu oprócz pomysłodawców giełdy pojawili się także Adam Paszek, lekarz weterynarii, Dominik Nawa z Komitetu Pomocy dla Zwierząt i Janusz Prządka, przewodniczący Zarządu Osiedla Daszyńskiego.

- Musiałem szybko zareagować, ponieważ sprawa jest poważna. Organizatorzy Giełdy Ptaków postanowili powiększyć swoją ofertę organizując targi dużych zwierząt, m.in. koni i świń. Nikt o tym fakcie nie został poinformowany. Mam świadomość, że inicjatywa odbywa się na terenie prywatnym, jednak musiałem skonfrontować działania prywatnych przedsiębiorców z służbą weterynaryjną, przedstawicielami obrońców zwierząt, służb mundurowych oraz ochrony środowiska. Nie jestem przeciwnikiem podejmowania nowych wyzwań przez lokalnych przedsiębiorców, mam jednak obawy, czy organizatorzy podołają wyzwaniu. Martwię się również, jak impreza taka wpłynie na wizerunek Pszczyny – powiedział po spotkaniu burmistrz.

W trakcie spotkania strony przedstawiły swoje stanowiska. Lekarz weterynarii poinformował o obowiązkach i przepisach, które regulują organizację targów zwierząt. Swoje stanowisko przedstawił także komendant Straży Miejskiej oraz przewodniczący Zarządu Osiedla.

Obaw dotyczących organizacji targów koni nie krył również Dominik Nawa z Komitetu Pomocy dla Zwierząt w Tychach – Organizator niemający doświadczenia w organizacji targów koni nie będzie w stanie podołać obowiązkom, co będzie się wiązało z łamaniem praw zwierząt.

Ustawa o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych reguluje zadania i obowiązki, jakie ciążą na organizatorach i właścicielach wystawianych zwierząt. Konie muszą posiadać swoje paszporty, bydło – kolczyki, natomiast świnie muszą mieć świadectwa. Niebagatelną sprawą jest także kwestia parkingów oraz transportu, który dokładnie określa, jak i czym można przewozić duże zwierzęta. (źródło: pszczyna.pl)

ram

T G+ F

Zobacz także

VII Targi Funduszy Europejskich w Pszczynie
VII Targi Funduszy Europejskich w Pszczynie
Informacja do hodowców świń
Informacja do hodowców świń
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18