(fot. powiat)

Szybka reakcja starosty na apel opiekuna cmentarza

Pszczyna04.07.2019, 11:59

Poniedziałkowa wichura nie ominęła pszczyńskiego cmentarza żydowskiego. Pod wpływem wiatru złamaniu uległ konar dużej lipy. Fragment drzewa uszkodził kilka nagrobków. Opiekun cmentarza apelował do włodarzy miasta i powiatu o pomoc w usunięciu drzewa i naprawie szkód.

3 lipca br., z opiekunem cmentarza spotkała się starosta Barbara Bandoła.

- Nieruchomość nie ma formalnego właściciela. Społeczny opiekun cmentarza zwrócił się do nas z prośbą o pomoc, ponieważ jest to dla niego kryzysowa sytuacja. Drzewo już spowodowało wielkie szkody i nadal zagraża bezpieczeństwu. Pod okiem straży pożarnej drzewo w trybie pilnym zostanie usunięte - mówi starosta Barbara Bandoła, która podkreśla, że ważne jest także uregulowanie spraw własnościowych, a pierwsze kroki w tym kierunku zostały poczynione.

Cmentarzem od 15 lat społecznie opiekuje się Sławomir Pastuszka, członek miejscowej społeczności żydowskiej.

- Początkowo robiłem to narzędziami, które dał mi dziadek. Przychodziłem tu z nim jako dziecko, kiedy teren był całkowicie zarośnięty, a nagrobki poprzewracane - mówi Sławomir Pastuszka.

W tym czasie ustawił do pionu 300 nagrobków, większość z nich odnowił, uporządkował też teren. Prace wykonuje z własnych środków oraz przy wsparciu osób prywatnych. Opiekun cmentarza wykonał także kompletną inwentaryzację nagrobków. Obejmuje ona m.in. odpisy pełnych inskrypcji nagrobnych (niemieckich i hebrajskich) wraz z tłumaczeniami.

Sławomir Pastuszka planuje zorganizowanie zbiórki na odbudowę zniszczonych nagrobków. - Po poniedziałkowej wichurze zniszczonych zostało pięć lub sześć zabytkowych pomników, w tym dwa zostały połamane na kawałki. Konstrukcja jednego grobowca została naruszona - mówi.

(źródło: powiat)

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Trwa zbiórka na ratowanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie
Trwa zbiórka na ratowanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie
Akcja porządkowania Cmentarza Żydowskiego w Pszczynie
Akcja porządkowania Cmentarza Żydowskiego w Pszczynie
Nowe mieszkania socjalne w Woli
Nowe mieszkania socjalne w Woli
Na Słonecznej posadzą 76 klonów
Na Słonecznej posadzą 76 klonów
Trwa tydzień bezpłatnych porad dla ofiar przestępstw
Trwa tydzień bezpłatnych porad dla ofiar przestępstw

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19