(fot. UM)

Szpital zwolniony z podatku

Pszczyna04.11.2020, 08:05

Burmistrz Dariusz Skrobol podjął decyzję o umorzeniu należności z tytułu podatku od nieruchomości dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie. To jedno z wielu równoległych działań, które gmina podejmuje, by wesprzeć największą w powiecie pszczyńskim placówkę zdrowia.

- Mając świadomość w jak trudnej sytuacji znalazł się Szpital Powiatowy w Pszczynie, na wniosek placówki podjąłem decyzję o umorzeniu 114 783,29 złotych podatku od nieruchomości wraz z odsetkami - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - To niełatwa decyzja, albowiem oznacza ona też zmniejszenie wpływu do budżetu, co niesie za sobą konsekwencje, w tym związane ze zmniejszeniem wydatków, na przykład na budowę dróg i chodników lub inwestycje oświatowe - dodaje.

Należy zaznaczyć, że nie jest to jedyne działanie, które podjęła gmina Pszczyna w celu pomocy szpitalowi. Obecnie burmistrz  prowadzi rozmowy dotyczące przystąpienia samorządów z regionu do spółki, która byłaby odpowiedzialna za prowadzenie szpitala.

- Niezwykle ważne jest doprecyzowanie udziału Pszczyny w spółce odpowiedzialnej za prowadzenie podmiotu, ponieważ utrzymanie szpitala nie jest zadaniem gminy. Analizujemy sytuację i dyskutujemy o możliwościach. Musimy pamiętać, że już w tej chwili utrzymujemy Pszczyński Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny, który jest Samodzielnym Zakładem Opieki Zdrowotnej, a także realizujemy wiele programów zdrowotnych na kwotę około dwóch milionów złotych rocznie - wyjaśnia burmistrz.

W tym przypadku ostateczna decyzja będzie należała do miejskich radnych.

Współpraca w zakresie opieki medycznej dla mieszkańców gminy Pszczyna prowadzona jest od lat. Od dawna z budżetu gminy Pszczyna przekazywana jest pomoc finansowa. W roku ubiegłym gmina przekazała dotację w wysokości 300 tysięcy złotych na zakup sprzętu medycznego - wyposażenie pracowni endoskopii w szpitalu. W 2020 roku przeznaczono 100 tysięcy złotych na zakup agregatu prądotwórczego.

(źródło: UM)

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu
Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu
Pszczyna: Podatki w górę!
Pszczyna: Podatki w górę!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18