Szpital zamknięty. Jest ostateczna decyzja NFZ

Powiat29.06.2018, 12:34

Śląski NFZ oddalił wszystkie protesty złożone przez powiat pszczyński i unieważnił konkurs na leczenie szpitalne. Tym samym 1 lipca już oficjalnie szpital w Pszczynie przestanie funkcjonować. Cieniem nadziei na jego ponowne otwarcie są zapowiadane rokowania z powiatową spółką Centrum Przedsiębiorczości.

NFZ podtrzymał swoje stanowisko, że Szpital Powiatowy w Pszczynie, nowy podmiot lecznicy powstały przy powiatowej spółce Centrum Przedsiębiorczości, nie spełnia warunków wymaganych w obowiązujących przepisach, w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. 

- Tu nie chodzi tylko o pracownię RTG, aptekę szpitalną i dział farmacji, na uruchomienie których spółka Centrum Przedsiębiorczości dostanie zezwolenie od Sanepidu i inspektoratu farmaceutycznego dopiero w lipcu. Chodzi też o sprzęt medyczny, który nie wiadomo czyj jest, czy spółki Centrum Przedsiębiorczości, czy dotychczasowego dzierżawcy szpitala - mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.  

Jak informuje śląski NFZ, 3 lipca (wtorek) ma dojść w jego siedzibie do roboczego spotkania ze środowiskiem medycznym pszczyńskiego szpitala oraz prezesem Centrum Przedsiębiorczości, Januszem Kaszą. 

- Chcemy wspólnie ocenić, jaki jest stan faktyczny szpitala po jego opuszczeniu przez spółkę Centrum Dializa. Chcemy pomóc i wskazać, co należy poprawić, żeby spółka Centrum Przedsiębiorczości mogła prowadzić szpital.  Następnie najszybciej jak to będzie możliwe ogłosimy procedurę rokowań dla wskazanego podmiotu, w tym przypadku dla spółki Centrum Przedsiębiorczości - deklaruje Małgorzata Doros.  

Jak udało nam się ustalić, do tej pory prezes Centrum Przedsiębiorczości nie otrzymał jednak zaproszenia na zapowiadane, wtorkowe spotkanie.  O spotkaniu nic też nie wie (poza tym, o czym NFZ informuje media) starosta pszczyński, Paweł Sadza. 

Starostwo Powiatowe odniosło się do decyzji NFZ dzisiaj (29 czerwca) w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

"29 czerwca z niezrozumiałych dla nas przyczyn Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że 27 czerwca (czyli w przeddzień spotkania w NFZ z pracownikami szpitala i mieszkańcami Pszczyny) oddalił wszystkie protesty złożone przez powiat pszczyński na czynność odrzucenia ofert w konkursie na leczenie szpitalne na obszarze powiatu pszczyńskiego oraz świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze. Tym samym Narodowy Fundusz Zdrowia nie pozwolił na płynne przejęcie i zachowanie ciągłości pracy Szpitala Powiatowego w Pszczynie, pozbawiając opieki medycznej na miejscu 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

W związku z tym, powiat pszczyński czyni wszelkie starania, by przystąpić do obiecywanych nam od kwietnia rokowań.

Od poniedziałku 25 czerwca komisyjnie przejmowane są pomieszczenia i sprzęt, przekazany w dzierżawę Centrum Dializa Sp. z o.o. z Sosnowca. W sobotę, 30 czerwca w godzinach nocnych nastąpi ostateczne przejęcie obiektu. W poniedziałek, 2 lipca rozpoczną się dalsze przygotowania, m.in. w zakresie zbierania informacji od pracowników, czy ich wola podjęcia pracy w Szpitalu Powiatowym jest aktualna w przypadku przyznania kontraktu w późniejszym terminie. Dziękujemy pracownikom szpitala za dotychczasową cierpliwość i zaoferowaną szeroką pomoc". - czytamy w oświadczeniu.

- Nie rezygnujemy z walki o szpital. Kluczową kwestią są jednak pracownicy.  Wymóg kadrowy jest podstawowy do spełnienia, jeśli chcemy prowadzić szpital. Część pracowników zadeklarowała, że che pracować w naszym Szpitalu Powiatowym w Pszczynie i poczeka jeszcze z szukaniem nowej pracy - mówi Marcela Grzywacz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie. 

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Powiat oszacował roszczenia wobec Centrum Dializa
Powiat oszacował roszczenia wobec Centrum Dializa
gorący temat
Poradnia bez kontraktu!
Poradnia bez kontraktu!
Zniszczenia po wichurze: bądźmy ostrożni w lesie!
Zniszczenia po wichurze: bądźmy ostrożni w lesie!
Kobiór: wjechał w płot na podwójnym gazie
Kobiór: wjechał w płot na podwójnym gazie
Zapraszają na modlitwę Drogi Krzyżowej
Zapraszają na modlitwę Drogi Krzyżowej

Komentarze:

dla mieszkańców 2018-06-29 godz. 14:45
no to może wreszcie coś postanówcie w sprawie pracowników, jest już co robić w kwestii organizacji szpitala na nowo, więc pozwólcie ludziom pracować, jest stanowisko NFZ, to chyba czas podjąć jakieś działania, żeby ludzi zatrzymać, bo zostają bez pracy..do roboty a nie tylko czekać na szanowne zaproszenia.. dość już tych "wszelkich starań" jak wiadomo, co robić!
treść:
autor:

SQL: 20